Zahlavi

Film o české polární expedici

29. 03. 2017

Daleko za polární kruh, až na arktický sever se každoročně vydává skupina českých geologů z Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR. Jejich cílem je Hornsund. Nejjižnější zátoka ostrova Západní Špicberky, kde vědci už 6 let pomocí unikátního přístroje pravidelně monitorují pohyby země a mapují dosud neprozkoumaný terén, který byl dříve hluboko pod ledem. Na svou poslední expedici za polární kruh badatelé přizvali i filmaře z Akademie věd ČR. Vznikl tak pozoruhodný materiál, který divákovi nabízí blízký vhled do nitra české polární expedice a lidský pohled na vědce samotné.

 

Dokumentární film Pohyby získal zvláštní uznání poroty České soutěže na mezinárodním festivalu populárně-vědeckých filmů Academia film Olomouc 2016 a nyní jej do vysílání zařadila Česká televize. Vidět jej můžete 30. března ve 13:20 a 3. dubna ve 14:05.

Dokumentární film divákovi postupně odkrývá, co vše badatelé svým citlivým a trpělivým pozorováním přírody dokáží vyčíst nejen z terénu, ze samotných kamenů, ale i z těch nejmenších, neznatelných a doposud nepředvídatelných tektonických pohybů země.

Bližší informace o filmu najdete na webových stránkách www.pohyby-film.cz

 

 

Dokumentární film Pohyby vyrobilo Středisko společných činností AV ČR společně s Ústavem struktury a mechaniky hornin AV ČR za finanční podpory Akademie věd ČR.
Foto: Filip Hartvich