Zahlavi

Eva Zažímalová jednala o vědecké spolupráci v Albánii

26. 02. 2018

Z návštěvy Albánie se ve čtvrtek vrátila delegace Senátu ČR vedená jeho předsedou Milanem Štěchem. Třídennní cesty, v jejímž programu byly desítky politických jednání na nejvyšší úrovni, se zúčastnila také předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová. Ta v Albánii otevřela téma spolupráce na vědecké úrovni. 

Eva Zažímalová se setkala s vedením Albánské akademie věd, která v této době prochází zásadní reorganizací. Albánská vláda usiluje o novou definici poslání akademie věd v Albánii, podle kolegů z Albánie však reorganizaci zahájila přesunem ústavů Albánské akademie věd k místním univerzitám.

„Albánští kolegové nás požádali o naše zkušenosti a argumenty, které jsme používali při reorganizaci naší Akademie na začátku 90-tých let a po změnách daných reformou VaVaI z roku 2008. Z albánské strany by byl velký zájem o spolupráci v oborech blízkých albanistice, jako je historie balkánských zemí, slavistika, byzantologie, a v budoucnu také v oblasti geologických věd a biotechnologií,“ komentovala výsledky svých jednání Eva Zažímalová.

Eva Zažímalová v delegaci, kterou vedl předseda Senátu ČR Milan Štěch (pátý zprava)

Delegace se také zúčastnila česko-albánského obchodního fóra a navštívila město Drač, kde by chtěly investovat některé české podniky.

Připravil: Jan Martinek, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: Eva Davidová, Senát Parlamentu České republiky