Zahlavi

Dny otevřených dveří hvězdárny v Ondřejově

15. 05. 2018

Po tři dny, od 18. do 20. května, se pro veřejnost otevírají odborná pracoviště hvězdárny v Ondřejově. Návštěvníky tam čeká mimo jiné prohlídka Perkova dvoumetrového dalekohledu - největšího dalekohledu v České republice. Vstupné je zdarma. 

Astronomové si pro veřejnost připravili pestrý program. K vidění tam bude hlavní přístroj Stelárního oddělení, který má průměr hlavního zrcadla 2 metry a ohniskovou vzdálenost 64 metrů, nebo dalekohled D50 skupiny astrofyziky vysokých energií Stelárního oddělení. Součástí je i prohlídka Slunečního oddělení a komentované prohlídky expozice o historii výzkumu v oblasti fyziky meteorů (bolidy a pády meteoritů) na observatoři v Ondřejově.

Návštěvníci zde uvidí historicky cenné přístroje, meteority, záběry bolidů. Naplánována je i prohlídka dvou historických kopulí, v případě jasného počasí bude možné pozorovat Slunce v historické Západní kopuli. Otevřená bude také ústavní knihovna a muzeum V. Šafaříka, kde jsou vystavené historické přístroje a dokumenty.

V rámci doprovodného programu, pokud bude jasné počasí, je na pátek a sobotu večer připraveno pozorování oblohy dalekohledem ze Západní kopule historické hvězdárny a také Malý kurz orientace na obloze - pod skutečnou hvězdnou oblohou. 

Připravil: Pavel Suchan, Astronomický ústav AV ČR ve spolupráci s Alicí Horáčkovou, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: Astronomický ústav AV ČR