Zahlavi

Cesta na Mars, přírodní hrozby, strach z islamizace a energie budoucnosti – to vše v diskusích na Veletrhu vědy

25. 05. 2017

Veletrh vědy je největší populárně-naučná akce v Česku, která se uskuteční od 8. do 10. června 2017 na výstavišti PVA EXPO Praha v Letňanech. Akci již třetím rokem pořádá Akademie věd ČR. Letos se její program rozšíří o panelové diskuze zaměřené na aktuální témata: Energie budoucnosti, cesta na Mars, přírodní hrozby a strach z islamizace Evropy. Moderování diskuzí předních odborníků na daná témata se ujme Václav Moravec. Vstup na Veletrh vědy je zdarma, k účasti na panelových diskuzích je třeba se registrovat.

Prvním lákadlem programu panelových diskuzí bude Energie budoucnosti. Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, energetický expert Martin Mikeska, ředitel Ústavu fyziky plazmatu AV ČR Radomír Pánek a Vladimír Wagner z Ústavu jaderné fyziky AV ČR se budou zamýšlet nad tím, jakým zdrojům energie patří budoucnost a kam se energie ubírá. Startujeme 8. června ve 13:00.

Další diskuze se zaměří na Přírodní hrozby. Jak jim čelit a jak co nejvíce minimalizovat jejich dopady? Odpovědi budou hledat Josef Stemberk, ředitel Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR, spolu s Jiřím Borovičkou z Astronomického ústavu AV ČR a Miroslavem Tesařem z Českého národního výboru pro hydrologii. Diskuze se uskuteční 8. června od 16:00.

Fanoušci vesmíru se můžou těšit na diskuzi nazvanou Na Mars! Zúčastní se jí Jiří Grygar z Fyzikálního ústavu AV ČR, Michal Švanda z Astronomického ústavu AV ČR a novinář, publicista a propagátor kosmonautiky Pavel Toufar. Jak bude zřejmě vypadat cesta na Mars a jaké jsou evropské vesmírné cíle pro 21. století? Na to vše se hosté pokusí přijít 9. června od 13:00.


Jak bude vypadat cesta na Mars?

Zajímavá a podnětná bude jistě také diskuze na vysoce aktuální téma Strach z islamizace. Nakolik je, nebo není opodstatněný? Jaké jsou příčiny, okolnosti a řešení migrace do Evropy? O tom budou mluvit Bronislav Ostřanský z Orientálního ústavu AV ČR s geologem, klimatologem a filosofem Václavem Cílkem z Geologického ústavu AV ČR a s islamologem Ondřejem Beránkem, ředitelem Orientálního ústavu. Diskuze je na programu 10. června od 13:00.


Strach z islamizace - je oprávněný?

Panelové diskuze se konají v rámci programu Strategie AV21, který pomáhá řešit skrze špičkový výzkum ve veřejném zájmu problémy současné společnosti. Na Veletrhu vědy najde prostor každý, koho baví objevovat nejnovější technické novinky, poznávat zákonitosti fungování přírody i lidské společnosti, kdo hledá vysokou školu či uplatnění jako absolvent nebo by chtěl podebatovat se špičkovými odborníky o jejich každodenní práci. Na své si přijdou i ti nejmenší v koutku Veselé vědy. 

Připravil: Odbor akademických médií ve spolupráci s Odborem projektů, grantů a medializace SSČ AV ČR 
Foto: Peter Oberta, Fyzikální ústav AV ČR, Pixabay