Zahlavi

Česko ožívá festivalem Týden vědy a techniky

06. 11. 2017

Největší vědecký festival v Česku odstartoval 6. listopadu 2017 kaleidoskopem 500 akcí, které se uskuteční po celé republice. Návštěvníci 17. ročníku Týdne vědy a techniky AV ČR se tradičně mohou těšit na dny otevřených dveří pracovišť Akademie věd ČR, přednášky, výstavy, science show, panelové diskuse a další akce, které představí nejrůznější vědecké obory.

Festival pro žáky i veřejnost
Pro žáky základních a studenty středních škol jsou připraveny přednášky, exkurze, science show a další akce, a to především v dopoledních hodinách. V budově Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze na ně čeká mj. tzv. úniková hra, při které budou muset během necelé hodiny překonat virtuální zámky ve speciálně upravené místnosti. Hra je vhodná pro školní kolektivy – zúčastnit se jí může najednou až 30 zájemců. „Její symboliku lze chápat i jako únik z reality všedního dne do tajuplného světa vědy,“ vysvětluje předsedkyně Akademie věd ČR prof. Eva Zažímalová, která Týden vědy a techniky AV ČR zahájila společně s rektorem Univerzity Karlovy prof. Tomášem Zimou a mluvčím společnosti E.ON Vladimírem Váchou.


Týden vědy a techniky AV ČR zahájila předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová.

Pět témat, pět diskusí
Program v sídle Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze patří letos každý den jednomu z pěti následujících témat: potraviny pro budoucnost, superlasery, medicína – civilizační choroby, nanotechnologie, robotika a umělá inteligence. Každé z nich má svého ambasadora, významnou osobnost české vědy: prof. Jaroslava Doležela, dr. Tomáše Mocka, dr. Jana Kopeckého, dr. Antonína Fejfara a prof. Jiřího Wiedermanna. Diskusní setkání s českými odborníky na výše uvedená témata moderují redaktoři České televize.Potraviny pro budoucnost
6. 11., 17:00, Akademie věd ČR, Národní 1009/3, Praha 1, sál 206

Nejvýkonnější lasery světa
7. 11., 18:00, Akademie věd ČR, Národní 1009/3, Praha 1, sál 206

Obezita a doprovodná onemocnění
8. 11., 18:00, Akademie věd ČR, Národní 1009/3, Praha 1, sál 206

Nanotechnologie – budoucnost kolem nás
9. 11., 18:00, Akademie věd ČR, Národní 1009/3, Praha 1, sál 206

Budoucnost umělé inteligence
10. 11., 18:00, Akademie věd ČR, Národní 1009/3, Praha 1, sál 206

Program v Praze i regionech
Týden vědy a techniky AV ČR se však nekoná pouze v Praze. Neméně poutavý a pestrý program nabídnou veřejnosti rovněž vědci a vědkyně z moravských pracovišť Akademie věd ČR. Například v Brně se uskuteční přes 50 akcí – návštěvníci se mohou setkat například s astronomem a astrofyzikem Jiřím Grygarem, který je zasvětí do tajů pětibytové astronomie, či oblíbeným vědcem a popularizátorem vědy Michaelem Londesboroughem při jedné z jeho efektních science show. V Pardubicích a Hradci Králové pro změnu můžete navštívit science show Úžasného divadla fyziky, v Tachově pozorovat ptactvo, v Olomouci odhalit tajemství nanotechnologií. Za astronomií se můžete vydat do Hvězdárny Valašské Meziříčí nebo Hvězdárny Prostějov.

Dny otevřených dveří vědeckých pracovišť
Tradiční součástí festivalu jsou Dny otevřených dveří, při nichž vás vědci osobně provedou po svých pracovištích. Různé akce připravil brněnský Archeologický ústav AV ČR: například při přednášce Poslední lovci Českého ráje se dozvíte, že tato pískovcová oblast je jedním z nejlépe dochovaných míst období mezolitu v ČR a zároveň územím, kde se setkali poslední lovci a nově objevivší zemědělci.

Úspěšný tvůrce filmových efektů ze zámoří
O své cestě za úspěchem bude vyprávět Pavel Kacerle z Los Angeles ve Spojených státech amerických, tvůrce filmových vizuálních efektů ve filmech jako Avangers 2, Jurský svět, Iron Man 3, Thor 2 nebo Kapitán Amerika. Návštěvníci se s ním setkají rovnou několikrát – 8. 11. v kině Světozor, tentýž večer v Městské knihovně v Praze a 11. 11. v budově Akademie věd ČR na Národní třídě.

Program festivalu Týden vědy a techniky AV ČR, který organizuje Středisko společných činností AV ČR, naleznete na www.tydenvedy.cz.

Připravil: Luděk Svoboda, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Pavlína Jáchimová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR