Zahlavi

Česká věda se představuje na pohlednicích a obrázcích známek

11. 09. 2018

Karikatury českých vědců a vědkyň se od září 2018 objevují na pohlednicích a obrázcích známek České pošty. Stane se tak prostřednictvím internetové služby Pohlednice Online. Pomocí aplikace můžete vytvořit a odeslat klasickou papírovou pohlednici přímo z internetu. V těchto dnech se na všech odeslaných pohlednicích objeví karikatura Jiřiny Čížkové, vynikající české lékařky a průkopnice dětské endokrinologie.

znamka_pohledniceonline_ENDO2N_2018

„Pohlednice Online s vědeckými motivy budou dostupné ve vybraných termínech až do konce února příštího roku. Pro každé období jsme připravili jiný motiv, který vychází z vizuálů výstav o českých vědcích a vědkyních,“ upřesňuje projektová manažerka Marta Dlouhá z Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR.

Výstava České vědkyně a jejich přínosy nejen české vědě vznikla pod hlavičkou projektu Otevřená věda v roce 2016. Jejím cílem je představit především mladší generaci české vědkyně a objevitelky netradiční formou.

VEDKYNE_VYSTAVA_KOLAZ_CZ

 

Pohlednice můžete poslat z webové stránky www.pohledniceonline.cz nebo mobilní aplikace Pohlednice Online. Kromě vlastních fotografií lze využít v sekci Vzory pohlednic i obrázek s motivem dětské endokrinologie s Jiřinou Čížkovou.

 

Jiřina Čížková (1908 –1994) byla lékařka a první profesorka v oboru pediatrie. V roce 1946 byla habilitována jako první docentka pediatrie u nás, později se jako první žena stala mimořádnou profesorkou dětského lékařství Univerzity Karlovy.

Na místě bývalého starobince založila moderní dětskou kliniku Univerzity Karlovy v Praze. Byla spoluzakladatelkou a předsedkyní Endokrinologické společnosti Československé lékařské společnosti J. E. Purkyně, členkou londýnské Royal Society of Medicine, expertkou komise pro péči o děti a mládež Světové zdravotnické organizace. Přednášela na univerzitách u nás i v zahraničí, doškolovala postgraduální studenty medicíny endokrinologii a pediatrii a také hojně publikovala. V roce 1992 obdržela za celoživotní práci Pamětní medaili J. E. Purkyně.

 

Připravila: Andrea Saláková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Obrázky: Autor karikatur: Přemek Ponáhlý, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR; Česká pošta

 

Související články:

Akademie věd ČR se představila na festivalu v Memphisu
Karikatury českých vědců a vědkyň putují po USA