Zahlavi

Cena Dream Chemistry Award pro chemiky s ambiciózními nápady

12. 04. 2017

Sny mladých vědců a techniků mohou změnit svět. Cílem mezinárodní soutěže Dream Chemistry Award je tyto sny podporovat. Letošní ročník soutěže byl právě vyhlášen a poprvé se na jeho organizaci budou podílet přední chemické ústavy polské a české Akademie věd.

Na začátku dubna byla zahájena soutěž Dream Chemistry Award 2017 pro nejzajímavější vizionářské vědecké projekty na poli chemie a příbuzných vědních disciplín. Tato prestižní soutěž je určena mladým vědcům s Ph.D. titulem v přírodních nebo technických oborech. Vítěz soutěže získá cenu 10 000 eur.

Soutěž Dream Chemistry Award byla založena v roce 2013 Ústavem fyzikální chemie Polské akademie věd ve Varšavě (IChF-PAN). V letošním roce se k soutěži nově připojil i Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd ČR (ÚOCHB AV ČR), a tak se soutěž letos uskuteční poprvé v Praze.

„Závislost na grantovém systému má tendenci omezovat mladé vědce při formulování jejich vědeckých nápadů,“ říká Dr. Zdeněk Hostomský, ředitel ÚOCHB AV ČR. „Vede je k tomu, aby byli maximálně realističtí a drželi se při zemi. Musí postupovat krok za krokem a nemají prostor pro velké sny. Proto jsme rádi, že můžeme být součástí této alternativy, která tuto perspektivu naprosto převrací: místo aby byli svázáni různými omezujícími podmínkami, mohou vědci v této soutěži dát svým myšlenkám naprostou svobodu.“

Dream Chemistry Award 2017 je soutěž pro mladé vědce do 37 let, kteří obhájili doktorský titul po roce 2010 či později a kteří byli nominováni respektovanými vědci z celého světa. Nominace se zasílají elektronicky do 31. července 2017 prostřednictvím webové stránky www.dreamchemistryaward.org. Nominovaní kandidáti budou posléze vyzváni, aby nejpozději do 31. srpna 2017 podali přihlášku do soutěže. Autoři pěti nejlepších projektů dostanou pozvání do Prahy, kde 4. prosince 2017 představí své projekty vědecké komisi, která rozhodne o vítězi soutěže.

Více informací o soutěži Dream Chemistry Award: www.dreamchemistryaward.org a v tiskové zprávě.

Připravil: ÚOCHB AV ČR
Foto: ÚOCHB AV ČR