Zahlavi

Časopis AΩ: O klimatu, dětech ve středověku a online seznamkách

30. 10. 2019

Také jste unavení z negativních zpráv o globálních změnách klimatu? Jenže dá se o nich vůbec přemýšlet a psát pozitivně? Není to snadné, ale pokusili jsme se. V novém čísle popularizačního časopisu AΩ / Věda pro každého. Časopis vydává Akademie věd ČR, k dostání bude zdarma na akcích Týdne vědy a techniky AV ČR a u nás na webu.

„Rozhodli jsme se přistoupit k tématu trochu jinak. Pozitivně. Neznamená to ovšem, že bychom měli v úmyslu situaci zlehčovat nebo popírat fakta. Naším cílem spíše bylo mírně posunout optiku. Co by se mohlo prezentovat jako problém, zkoušíme pojmenovat jako příležitost,“ píše předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová v úvodníku časopisu.

Časopis se ale nevěnuje pouze klimatickým změnám. Na čtyřech desítkách stran přináší například rozhovor s mladou teoretickou fyzičkou Hedvikou Kadlecovou, článek o plýtvání potravinami nebo text o symbolech sametové revoluce, od níž letos uplyne přesně 30 let.

Výběr z obsahu:  

Láska za časů online (strana 12)

Našli se na síti a žili spolu šťastně až do smrti. Mýtus, nebo realita? Článek o trendech v online seznamování, které zkoumá Renáta Topinková ze Sociologického ústavu AV ČR.

Neznámé dětství minulosti (strana 18)

O bitvách a střídání dynastií na trůnech už nám odborníci na historii řekli mnohé. Jak se ale v dávné minulosti žilo obyčejným lidem? Napovídá kniha, na níž pracovala Dana Dvořáčková-Malá z Historického ústavu AV ČR.

Umění elegantních rovnic (strana 28)

Zajímají ji procesy v kvantovém vakuu i klasická hudba. Běhá půlmaratony a maluje. Vědec by měl být zároveň snílkem i umělcem, říká v rozhovoru Hedvika Kadlecová z Fyzikálního ústavu AV ČR, letošní nositelka ocenění L’Oréal – UNESCO Pro ženy ve vědě.

Každý den v terénu je napínavý (strana 37)

Panenská příroda, neznámí živočichové, prapodivné rostliny a domorodci s luky a šípy… Upoutávka na nový dobrodružný film? Ale kdepak! Jen jeden den ze života českého vědce – Milana Jandy z Biologického centra AV ČR.

Celý časopis AΩ / Věda pro každého si můžete přečíst ve formě PDF nebo v listovací verzi. Výtisky budou k dispozici na akcích Týdne vědy a techniky AV ČR, v Knihovně AV ČR a na dalších místech.

Vedle časopisu AΩ / Věda pro každého vydává Akademie věd ČR oficiální periodikum nazvané A / Věda a výzkum a AB / Akademický bulletin. Všechny časopisy jsou zdarma k pročtení na naší webové stránce v sekci pro veřejnost.


AΩ / Věda pro každého v listovací verzi
AΩ / Věda pro každého ke stažení (PDF)

Připravila: Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Shutterstock