Zahlavi

Biologické centrum AV ČR zahájilo fotografickou výstavu v Poslanecké sněmovně

05. 11. 2018

Biologická a ekologická témata výzkumu Akademie věd ČR představuje fotografická výstava, která byla 5. listopadu v 16 hodin zahájena při příležitosti Týdne vědy a techniky AV ČR v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Výstava s názvem „Quo vadis, Scientia? Věda pro společnost: vznik a vývoj rozmanitosti života na Zemi“ na 26 panelech přibližuje nejzajímavější výsledky a trendy výzkumu v biologických a ekologických oborech včetně lidské medicíny.

Budeme se léčit pomocí střevních červů? Jak kůrovcová kalamita prospěla šumavským jezerům? Co dnes můžeme zjistit z analýzy metabolismu? A že zelené řasy prodlužují život včelám? To jsou příklady témat, jimž se věnují jednotlivé panely. Výstavu, která potrvá do 9. listopadu, připravilo Biologické centrum AV ČR ve spolupráci s Comenium, o.p.s.

Dalších pět důležitých témat přijedou do Poslanecké sněmovny přednést vědci z Biologického centra AV ČR osobně na diskusní seminář, který se uskuteční ve čtvrtek 8. listopadu od 13 do 16 hodin v zasedací místnosti 106 v 1. patře PSP ČR. Vědci v přednáškách poukážou na současné environmentální výzvy a problémy v České republice a navrhnou způsoby, jak je lze na základě aktuálních vědeckých poznatků řešit. Na seminář je nutno se zaregistrovat přes web Týdne vědy a techniky, a to zde.

Témata:  

1. Představení Biologického centra AV ČR (prof. RNDr. Libor Grubhoffer, CSc., Hon. D.Sc.)

2. Základní výzkum klíšťat – nezbytná zpravodajská služba v boji s nebezpečným nepřítelem. (RNDr. Petr Kopáček, CSc.)

3. Jaký je ekologický stav českých nádrží a jezer, jak jsou na tom jejich rybí obsádky a co přinesou změny klimatu? (prof. RNDr. Jan Kubečka, CSc.)

4. Rekonstrukce půdy potrvá dekády, aneb význam půdy a vody v krajině. Představení výzkumné infrastruktury SoWa (prof. Ing. Mgr. Jan Frouz, CSc.)

5. Himbajs, plantážníci! Nejen kvůli změnám klimatu je nejvyšší čas na racionalizaci českého lesnictví (Mgr. Lukáš Čížek, PhD.)

6. Závěrečná diskuse (prof. RNDr. Libor Grubhoffer, CSc., Hon. D.Sc.)

Text: Biologické centrum AV ČR ve spolupráci s Odborem mediální komunikace AV ČR
Foto: Biologické centrum AV ČR