
Astronomicky bohatý rok 2019 odstartují Kvadrantidy
28. 12. 2018
V novém roce se mohou amatérští i profesionální pozorovatelé těšit na množství zajímavých astronomických úkazů. První z nich, meteorický roj Kvadrantidy, vyvrcholí již v pátek 4. ledna 2019 nad ránem, navíc za ideálních pozorovacích podmínek bez rušivého vlivu. V době kolem maxima o půl čtvrté ráno dosáhne frekvence Kvadrantid až 80 meteorů za hodinu.
Naprostá většina meteorických rojů se jmenuje podle souhvězdí, ze kterého zdánlivě vylétají. V případě Kvadrantid to ovšem tak docela neplatí, protože to „jejich“ souhvězdí – Kvadrant či Zední kvadrant (Quadrans Muralis) už přísně vzato neexistuje. Ne snad, že by jeho hvězdy vyhasly, stále jsou na obloze k vidění, souhvězdí však bylo roku 1922 zrušeno Mezinárodní astronomickou unií. Nacházelo se kousek východně za ojem Velkého vozu, na pomezí Pastýře a Draka.
Neznámý zdroj
Stejně jako jiné meteorické roje, i Kvadrantidy jsou drobná tělíska, která se při vstupu do zemské atmosféry třením proměňují v zářící meteory. Mateřské těleso – to znamená objekt, z něhož Kvadrantidy skutečně vycházejí, než doputují k Zemi – ovšem zůstává záhadou. Dříve se mělo za to, že by mohlo jít o kometu 96P Machholz, od roku 2003 však převládá názor, že zdrojem Kvadrantid je s nejvyšší pravděpodobností kometární fragment C/2003 EHI. Jeho dráha se protíná s dráhou Země v téměř kolmém úhlu, což způsobuje krátké trvání roje (zpravidla mezi 1. a 6. lednem).
Samotné maximum s proměnlivou aktivitou 60–200 meteorů za hodinu trvá jen několik málo hodin. Letos by měl vrchol Kvadrantid ve střední Evropě nastat 4. ledna ve 3:20 středoevropského času a každou hodinu by při něm mohlo zazářit až 80 meteorů. Ideální pozorovací podmínky budou samozřejmě v lokalitách daleko od měst, nejlépe na horách a kopcích s nezakrytým obzorem. Vysoko nad obzorem v souhvězdí Rysa lze zahlédnout také slábnoucí kometu Wirtanen, která před několika týdny učinila desátý nejtěsnější zdokumentovaný průlet komety kolem Země v historii lidstva. K jejímu pozorování však bude záhodno vybavit se malým dalekohledem.
Simulační grafika k maximu Kvadrantid v roce 2019
Předpověď na rok 2019
Nový rok bude nadprůměrný jak z hlediska pestrosti astronomických jevů, tak podmínek jejich pozorování. Kromě nejznámějších meteorických rojů – srpnových Perseid a prosincových Geminid – bude možno obdivovat též květnové Eta-Aquaridy či říjnové Orionidy. Těšit se můžeme také na dvě zatmění Měsíce, neobvyklý zákryt Saturnu Měsícem a velmi vzácný přechod Merkuru před slunečním diskem, kterého se lidé příště dočkají až v roce 2032.
Připravil: Milan Pohl, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR, na základě tiskové zprávy Astronomického ústavu AV ČR
Úvodní foto: Jimmy Westlake; grafika v článku: Petr Horálek (Astro.cz)/Stellarium
Přečtěte si také
- Příslib nové vědecké generace. O studentské stáže v AV ČR je rekordní zájem
- Startuje další série NEZkreslené vědy. Přiblíží fyziku, vesmír i historii
- Áčko: O obrazech, technologiích a násilí během koronaviru
- Česká věda má nadějné pokračovatele. Představila je studentská konference
- Začíná Noc vědců. Ústředním tématem je robot a jeho vztah k člověku
- Porotu soutěže Věda fotogenická 2020 okouzlil pohled predátora
- Ohlédnutí za dvacátým ročníkem festivalu Týden vědy a techniky
- Středoškoláci se mohou stát vědcem na zkoušku. Umožní to stáž AV ČR
- Začíná jubilejní Týden vědy a techniky AV ČR. Letos poprvé online
- Akademie věd ČR má nové specialisty pro transfer technologií