Zahlavi

Akademie věd jednala s Jižní Koreou o vědě a byznysu

08. 09. 2017

„Máme společný projekt s laserovým centrem HiLASE a spolupráci s Českou republikou chceme dále rozšiřovat,“ řekl Chungwon Park, prezident korejské společnosti KETI (Korea Electronics Technology Institute), která je leaderem v moderních technologiích a soustředí se hlavně na aplikovaný výzkum. S předsedkyní AV ČR prof. Evou Zažímalovou se sešli včera, aby diskutovali budoucnost česko-korejské spolupráce ve výzkumu. Jednání se zúčastnili také prof. Jan Řídký a prof. Josef Lazar.

„Rozuměli jsme si v tématech laserových technologií, IT, nukleárních technologií a dokonce i elektromobilitě,“ uvádí prof. Zažímalová.

Know how společnosti KETI v IT, elektronice a vývoji produktů příští generace z ní dělá ideálního partnera i pro český výzkum. „Globální trh je nepředvídatelný a schopnost udržet krok s neustálými změnami vychází z pokroku v technologiích jako je automatické řízení, nositelná elektronika (wearables) či internet věcí. To jsou hlavní důvody proč společnost KETI vyvíjí technologie v IT,“ doplňuje Chungwon Park.

Pro Chungwon Parka to byla již jeho třetí návštěva České republiky. V pátek ho ještě čeká návštěva automobilky Škoda. Společnost KETI pro ni vyvinula nové komponenty pro elektromobily. „Byl velmi překvapen, když jsem mu vyprávěla, že hlavní hřídel konstrukce největšího vyhlídkového kola v Londýně vyrobila právě firma Škoda,“ říká s úsměvem prof. Zažímalová.

„Při jednání bylo důležité definovat, co spojuje a odděluje základní výzkum od aplikovaného a najít určitou formu shody,“ dodává ke schůzce prof. Zažímalová.

„Například moje vědecká skupina se zabývá základním výzkumem laserové metrologie, jejíž výsledky bude možné aplikovat nejdříve za dvacet let,“ posteskl si prof. Lazar, který je v Akademické radě AV ČR zodpovědný za propojení akademické a průmyslové sféry.

Bývalý šéf Fyzikálního ústavu AV ČR a nyní místopředseda AV ČR prof. Řídký mluvil o možnostech spolupráce s panevropským laserovým centrem Eli-Beamlines a Ústavem fotoniky a elektroniky AV ČR.

V dalších jednáních budou zástupci společnosti KETI s prof. Zažímalovou pokračovat na podzim přímo v Soulu.

„Od 29. října budu v Soulu jako členka senátní delegace a zástupci společnosti KETI nám navrhli rozšíření programu o prohlídku jejich pracovišť,“ uzavírá prof. Zažímalová.

Připravila: Vlaďka Coufalová, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: Pavlína Jáchimová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR