
Akademie věd i letos podpořila soutěž ekologických projektů E.ON Energy Globe
14. 10. 2019
Nejlepším ekologickým projektem a absolutním vítězem 11. ročníku soutěže E.ON Energy Globe se stal projekt Nesnězeno.cz zachraňující jídlo z českých restaurací. Cenu vítězům předala předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová, jejíž domovská instituce prestižní soutěž odborně garantuje. Český formát světové ekologické soutěže oceňuje nejlepší projekty, které usilují o ochranu přírody a úsporu energií.
„Ekologie je věda multidisciplinární. V porotě, která hodnotila jednotlivé projekty, tudíž byli odborníci z různých ústavů Akademie věd ČR i dalších institucí. A vítěze vybírali velmi dobře, byť neměli jednoduchou úlohu, protože vynikajících projektů se v soutěži sešlo mnoho,“ uvedla při ceremoniálu Eva Zažímalová.
Do letošního ročníku se přihlásilo 273 projektů, z nichž 10 vybrala porota do finálního hlasování veřejnosti. V pěti soutěžních kategoriích – Obec, Firma, Produkt, Vzdělávání a Stavba – proti sobě stály vždy dva nominované projekty. „O vítězích jednotlivých kategorií rozhodovala veřejnost prostřednictvím online hlasování. Projekt Nesnězeno.cz zvítězil také v nově zavedené kategorii Produkt, když získal téměř šest tisíc hlasů,“ vysvětila Vladimíra Glaserová ze společnosti E.ON.
Nesnězeno.cz: 17 tisíc porcí jídla zachráněno
Autoři projektu Nesnězeno.cz si dali za cíl omezit plýtvání jídlem v restauracích, bistrech a kavárnách. Pomocí mobilní aplikace si mohou lidé velmi jednoduše vybrat a objednat za zvýhodněnou cenu jídlo, které se daný den nepodařilo prodat. Více než 50 tisíc uživatelů aplikace si může vybírat z nabídky 270 provozoven z celé České republiky. Od startu projektu se podařilo zachránit více než 17 tisíc porcí jídla. „Máme radost, kolik lidí nás podporuje a zachraňuje jídlo před vyhozením do koše. Získaných ocenění si vážíme a jsou pro nás motivací do další práce,“ uvedla spoluzakladatelka projektu Michaela Gregorová.
Na ceremoniálu získaly ocenění rovněž nejlepší projekty ostatních soutěžních kategorií. V kategorii Obec zvítězil vsetínský projekt zaměřený na omezení spotřeby jednorázových plastů. V rámci projektu s podtitulem „Je to čistě na nás“ zavedla obec systém vratných nápojových kelímků při pořádání sportovních, společenských a kulturních akcí. Ke snížení množství plastového odpadu mohou Vsetíňané přispět také používáním znovupoužitelných textilních sáčků, které jsou vyráběny ve spolupráci s neziskovým sektorem.
Prvenství v kategorii Stavba získala energeticky úsporná školka v Sedlejově. Novostavba s minimální energetickou náročností dokonale zapadá do původní vesnické architektury malé obce na Vysočině. Prosklená stěna z francouzských oken zajišťuje dětem dostatek denního světla a pohodlný přístup na zahradu školky.
V kategorii Vzdělávání získal nejvíce hlasů veřejnosti projekt „Včelí stráž“, který se věnuje vzdělávání dětí i vedoucích kroužků zaměřených na včelařství. Projekt sdružuje 220 kroužků po celé České republice, do jejichž aktivit se každoročně zapojí přes 2000 dětí.
Prvenství v kategorii Firma získal Institut cirkulární ekonomiky. Ten představil technologii úpravy bioplynu z čistírenských kalů na biometan, který následně slouží jako palivo pro vozidla městské hromadné dopravy.
Připravil: Luděk Svoboda, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: E.ON Energy Globe
Přečtěte si také
- Příslib nové vědecké generace. O studentské stáže v AV ČR je rekordní zájem
- Startuje další série NEZkreslené vědy. Přiblíží fyziku, vesmír i historii
- Áčko: O obrazech, technologiích a násilí během koronaviru
- Česká věda má nadějné pokračovatele. Představila je studentská konference
- Začíná Noc vědců. Ústředním tématem je robot a jeho vztah k člověku
- Porotu soutěže Věda fotogenická 2020 okouzlil pohled predátora
- Ohlédnutí za dvacátým ročníkem festivalu Týden vědy a techniky
- Středoškoláci se mohou stát vědcem na zkoušku. Umožní to stáž AV ČR
- Začíná jubilejní Týden vědy a techniky AV ČR. Letos poprvé online
- Akademie věd ČR má nové specialisty pro transfer technologií