Zahlavi

Akademie věd ČR se představila na festivalu v Memphisu

20. 06. 2018

V americkém Memphisu se v květnu 2018 konal 42. ročník mezinárodního festivalu Memphis in May, který se zaměřil na Českou republiku. Američtí organizátoři společně s Velvyslanectvím ČR ve Washingtonu představili českou kulturu, architekturu, gastronomii, vzdělávání i business. Českou vědu reprezentovaly přednášky zástupců Akademie věd ČR a také výstava Čeští vědci a jejich vynálezy.

Mezinárodní festival Memphis in May se koná již od roku 1978 vždy po celý květen a každý rok představuje jednu zemi. Letos zvolila správní rada festivalu Českou republiku. Šlo o dosud největší prezentaci Česka v USA.

 

Otevřená věda i přednášky o výzkumech v Akademii věd ČR

Výstava Čeští vědci a jejich vynálezy je součástí projektu Otevřená věda a představuje známé české vědce a jejich nejslavnější objevy formou karikatur. V Memphisu ji mohli zájemci vidět po celý měsíc v Benjamin L. Hooks Central Library. Úspěšnou premiéru měla za oceánem již na podzim 2017 na Velvyslanectví ČR ve Washingtonu.

Kromě výstavy se na Mamphiské univerzitě a v Technologickém institutu FedEx uskutečnily dvě přednášky o výzkumech v Akademii věd ČR. První z nich na téma výzkumných priorit Akademie věd ČR přednesla předsedkyně Rady pro zahraniční styky AV ČR Hana Sychrová, s druhou, věnovanou organizaci, vybavení a výzkumným zájmům centra BIOCEV, vystoupil Vladimír Král, vedoucí zdejší výzkumné skupiny.

 Výstava Čeští vědci a jejich vynálezy je cílena především na mladší generaci se snahou představit české vědce, vynálezce a objevitele.

 

O Česku se v Memphisu učí i na školách

V Americe se představila i Masarykova univerzita v Brně, a to prostřednictvím výstavy o Gregoru Mendelovi. Kromě vědy se prezentovala i česká gastronomie, kterou „přivezl“ hvězdný kuchař Zdeněk Pohlreich, nebo česká architektura, kterou zastoupil známý architekt Kamil Mrva. Již od září 2017 se děti na všech stupních memphiských škol učily o České republice.Tým organizátorů festivalu každoročně předem připravuje osnovy o historii, geografii, politice, kultuře, vědě a turismu dané země.

 

Více o akci se dočtete na webu Velvyslanectví České republiky ve Washingtonu.

 

 

Připravila: Andrea Saláková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR

Foto: Velvyslanectví České republiky ve Washingtonu