Zahlavi

Akademie věd ČR a Fraunhoferova společnost spolupracují v aplikovaném výzkumu

31. 05. 2017

Akademie věd ČR prohloubila vztahy s německou Fraunhoferovou společností, která patří mezi nejvýznačnější instituce v evropském aplikovaném výzkumu. Prezident Fraunhoferovy společnosti Reimund Neugebauer a předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová podepsali 30. května 2017 v Drážďanech memorandum, které by mělo vést k vytvoření Česko-Fraunhoferova fóra pro aplikovaný výzkum. Do spolupráce s Fraunhoferovou společností se mají na české straně zapojit instituce aplikovaného výzkumu, univerzity i průmyslové firmy. 

„Pro Akademii věd ČR představuje podpis memoranda významný krok a posílení prestiže na mezinárodním fóru. Fraunhoferova společnost představuje v aplikovaném výzkumu skutečnou špičku,“ uvedla předsedkyně Eva Zažímalová.

Slavnostního ceremoniálu v Drážďanech se zúčastnil také předseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Pavel Bělobrádek, který s Fraunhoferovou společností uzavřel memorandum o spolupráci. „Hrajeme ve vědě nejvyšší ligu a rozšiřování spolupráce s Fraunhoferovou společností je toho jasným důkazem. Dohodli jsme se, že budeme s Němci také úzce spolupracovat v rámci vědeckých programů Evropské unie. To považuji za zvlášť důležité. Budeme společně hledat cesty k evropským finančním zdrojům přímo v Bruselu, protože stávající doping peněz z evropských fondů do Česka během několika let skončí,“ řekl Pavel Bělobrádek.

Signatáři obou prohlášení předpokládají, že tím povzbudí česko-německou spolupráci v aplikovaném výzkumu. Ceremoniálu v Drážďanech se zúčastnili také další významní hosté v čele se saským ministerským předsedou Stanislawem Tillichem nebo spolkovou ministryní pro vzdělávání a výzkum Johannou Wankou. Ve svých projevech ocenili podpis obou memorand a podpořili strategii dalšího vzájemného sbližování v oblasti vědy a výzkumu.

Připravil: Odbor mediální komunikace kanceláře AV ČR ve spolupráci s Úřadem vlády ČR
Foto: Radek Melichar