Zahlavi

Áčko: o klamném zraku, netopýrech a čekání na bouřku

13. 06. 2018

Právě vychází letošní druhé číslo populárně-naučného časopisu A / Věda a výzkum. Jeho hlavním tématem je zrak. Dozvíte se v něm mimo jiné, jak se oko vyvinulo, proč nás zrak občas klame nebo jaké oči mají medúzy či pavouci.  

Čtvrtletník A / Věda a výzkum je v tištěné formě i elektronicky zdarma. Jeho hlavním cílem je představit veřejnosti poutavou formou výzkumy vědců a vědkyň z pracovišť Akademie věd ČR.

Vybíráme z obsahu:

Hlavní téma: ZRAK

Toulky dějinami umění v českých zemích

Rozhovor s předsedkyní AV ČR Evou Zažímalovou: Umění křehké rovnováhy

Jak se zkoumají netopýři

A02_netopyr
Vědec odebírá vzorek slin z tlamičky netopýra velkého

Příběh jednoho krystalu

Ta naše vesnička česká

Čekání na bouřku

Strategie AV21: Živá a mrtvá půda

Téma pro… Projekt SILENSE

A02_UTIA
Odborníci z Ústavu teorie informace a automatizace AV ČR testují algoritmy na programovatelných hradlových polích (FPGA destičkách)

Předchozí číslo časopisu (01/2018) se soustředilo na lasery, hledání sopek na Marsu a nevyřešené záhady matematiky. V čísle 04/2017 jsme se věnovali fenoménu betlémské hvězdy a energii budoucnosti. V čísle 03/2017 jsme psali o mikroskopii a poznávání života lidí bez domova. Tématem Áčka 02/2017 bylo sucho jako důsledek globálních klimatických změn, výzkum středověké každodennosti a vědecký souboj teorií vzniku života na Zemi. První Áčko (01/2017) se zaměřilo na „umělého člověka“ s komplexním pohledem na perspektivy vědy a medicíny při vylepšování částí lidského těla.


Jednotlivá čísla časopisu A / Věda výzkum naleznete zdarma ke stažení a k listování na webových stránkách Akademie věd ČR.

 

Připravila: Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Pavlína Jáchimová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR