Zahlavi

A-FEST 2018 aneb akademické muzicírování se blíží

06. 06. 2018

V Akademii věd působí spousta muzikantů, z nichž mnozí hrají a zpívají téměř profesionálně a často se rozhodovali mezi kariérou vědce či muzikanta. Nejen pro ně přichystali Josef Lazar z Ústavu přístrojové techniky AV ČR a předseda Sdružení moravských pracovišť AV ČR Marek Blatný další ročník multižánrového hudebního festivalu A-Fest, který se uskuteční 23. června 2018 v Brně.

A-Fest letos opouští Prahu a vydává se do regionů – konkrétně do Brna, kde se uskuteční v prostorách Úřadu městské části Brno-Řečkovice – částečně v hudebním sálu, částečně ve venkovním útulném amfiteátru.Myšlenka A-Festu vznikla jako spontánní nápad při projednávání plánu akcí souvisejících s oslavami 125. výročí založení Akademie věd ČR v roce 2015. Akademické radě AV ČR se nápad líbil, protože se orientoval především dovnitř Akademie jako akce, na které zahrají pracovníci AV ČR kolegům a přátelům. „Festival zároveň představoval pokus o reminiscenci původního ducha Akademie, jež ve svých prvopočátcích zahrnovala nejen vědu, ale také umění. Vždyť jedním z prvních předsedů Akademie byl hudební skladatel,“ vysvětluje jeden z otců festivalu Josef Lazar z Ústavu přístrojové techniky AV ČR.


Josef Lazar z Ústavu přístrojové techniky AV ČR


Předseda Sdružení moravských pracovišť AV ČR Marek Blatný

Komu je festival přístupný? Podmínkou je, že účinkující musejí na Akademii věd ČR mít vazbu – tedy alespoň jednoho člena souboru/zaměstnance AV ČR. Co se týče diváků, A-Fest je otevřen úplně všem, i veřejnosti. Jak vysvětluje předseda Sdružení moravských pracovišť AV ČR, spektrum žánrů je opravdu rozmanité: „Od klasické komorní hudby přes folk až po heavy metal. Na festivalu zazní například obývákový pop, post-underground, punkfolk či žánr, který přímo účinkující označili jako nespecifikovatelný. Vystoupí celkem 24 hudebních uskupení a můžeme říci, že jde již o stálé účastníky. Těšit se můžeme například na Lodníky, Sdružení rodičů a přátel RoPy či skupinu DNA (Dej Nám Akord).Připravil: Luděk Svoboda, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Viktor Černoch, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, iStock