Zahlavi

Časopis AΩ / Věda pro každého zvítězil v prestižní soutěži Zlatý středník

07. 09. 2021

Historický úspěch si v 19. ročníku soutěže Zlatý středník, která oceňuje nejlepší firemní média a komunikační projekty v České republice a na Slovensku, připsal jeden z oficiálních titulů vydávaných Akademií věd ČR – popularizační magazín AΩ / Věda pro každého. Porazil například loňského vítěze, magazín Univerzity Karlovy Forum, ale také konkurenty z velkých firem, jako je Škoda magazín.

Časopis AΩ / Věda pro každého patří do trojlístku oficiálních periodik vydávaných Akademií věd ČR. Jeho cílem je představit atraktivním způsobem zajímavosti ze světa vědy a výzkumu, zejména z pracovišť Akademie věd, a to především mladým čtenářům. Žáky a studenty se snaží zaujmout, probudit v nich zvídavost, zájem o vědu a třeba je i inspirovat při výběru dalšího studia a povolání.

AΩ / Věda pro každého 1/2020
Časopis AΩ / Věda pro každého se v čísle 1/2020 věnoval nejen koronaviru, ale i jiným nákazám. Prolistovat ho můžete kliknutím na obrázek.

V kategorii nejlepší externí tištěný časopis a noviny si „Omega“ odnesla pomyslnou zlatou medaili, pozadu ovšem nezůstal ani druhý titul ze stáje Akademie věd ČR – magazín A / Věda a výzkum. Ve stejné kategorii získal hodnocení Top Rated. Oba časopisy vycházejí od roku 2017 v tištěné i elektronické podobě a pro čtenáře jsou k dispozici zdarma. Na stupních vítězů se ve Zlatém středníku umístily již potřetí za sebou.

Úspěch zaznamenal také projekt Věda na doma, který po vypuknutí pandemie na jaře roku 2020 zazářil na Facebooku Akademie věd ČR. Živelně reagoval na nastalou situaci, kdy děti a studenti měli omezený přístup ke vzdělávání, a prostřednictvím sociálních sítí streamoval videa a přednášky vědců a vědkyň z akademických pracovišť. Věda na doma v kategorii nízký rozpočet a jeho efektivita získala hodnocení Top Rated.

AΩ / Věda pro každého 2/2020
Na invaze ve světě živočichů, rostlin, ale i politiky jsme si posvítili v čísle 2/2020 popularizačního časopisu AΩ / Věda pro každého. Klikněte na obrázek a číslo si prohlédněte.

PR Klub, oborové sdružení stovky profesionálů v oblasti public relations, vyhlásilo kompletní výsledky 2. září 2021 v hotelu Vienna House Diplomat Prague. Letošní ročník byl dle slov organizátorů rekordní, dorazilo bezmála pět stovek přihlášek. Projekty ve 32 kategoriích hodnotilo 15 porot složených z téměř stovky odborníků na komunikaci, PR, marketing či grafiku a expertů z dalších příbuzných oborů.

Kompletní výsledky soutěže pro rok 2020/2021 najdete na stránkách Zlatého středníku.

Všechny časopisy Akademie věd ČR jsou k dispozici zdarma na webu.

Text: Markéta Wernerová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: archiv AV ČR; PR Klub, Zlatý středník

Licence Creative Commons Text a fotografie obálek časopisů jsou uvolněny pod svobodnou licencí Creative Commons.

Přečtěte si také

Humanitní a filologické vědy

Vědecká pracoviště

Výzkumné projekty ústavů této sekce mají rovněž význam pro celonárodní kulturu a vzdělanost. V literární vědě je třeba nově zpracovat poválečné období české literatury, včetně literatury nezávislé. Naproti tomu klasická studia se soustřeďují na latinské písemnictví v našich zemích a na soupis našich literárních památek do r. 1800. Jazykověda se orientuje na výzkum národního jazyka a jeho historického vývoje v jeho spisovné i nespisovné podobě. Pozornost filozofie je upřena ke studiu filozofických směrů 20. století - k fenomenologii, filozofii existence, ale i k analytické filozofii a teorii vědy - stejně jako k odkazu myslitelů jako J. A. Komenský či J. Patočka. Literatura a jazyky slovanských zemí jsou předmětem naší slavistiky. Orientalistika, která má u nás dlouhou tradici, se věnuje studiu orientálních jazyků, dějinám a kultuře Předního východu, Indie, Číny a arabského světa. Etnografie a folkloristika se vedle tradičních témat hmotné a duchovní lidové kultury zabývá i aktuálními problémy etnických studií emigrace a reemigrace i adaptací jiných etnik v českém prostředí. Rovněž výzkum české hudební kultury je příspěvkem této sekce k poznání a ochraně našeho kulturního dědictví. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 360 zaměstnanci, z nichž je asi 250 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce