Zahlavi

Záznam z informačního setkání k MIT-Czech Republic IOCB Tech Foundation Seed Fund

28. 08. 2024

S ohledem na blížící se vyhlášení výzvy v roce 2024 v rámci MIT-Czech Republic IOCB Tech Foundation Seed Fund  proběhlo 31. července 2024 online informační setkání pro zájemce o spolupráci s MIT a podporu z fondu. 

Z toho setkání je k dipozici:

Předběžný termín pro podávání společných návrhů projektů v rámci této spolupráce je stanoven od 10. září do 10. prosince 2024. Veškeré informace budou po 1. 8. 2024 zveřejněny na webu MIT . Výzva bude otevřena pro všechny vědní disciplíny.  

Program vznikl v roce 2021 ve spolupráci MIT, AV ČR, Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR a jeho dceřiné společnosti IOCB Tech. Nyní je financován Nadačním fondem IOCB Tech, který do programu vkládá částku 100.000 USD ročně. Fond každoročně podporuje 3 až 5 nových spoluprací vědců z výzkumných pracovišť AV ČR a vysokých škol v ČR s partnery z MIT do výše 25.000 USD, přičemž finance mohou být využity na úhradu nákladů za cestování a ubytování spojených s pracovními setkáními a vědeckými stážemi. O úspěšných žadatelích se rozhodne do dubna následujícího roku a první cesty bude možné uskutečnit v červnu 2025.

 

Chemické vědy

Vědecká pracoviště

Chemický výzkum navazuje na tradici vytvořenou významnými českými chemiky jako Rudolfem Brdičkou, Jaroslavem Heyrovským, Františkem Šormem či Ottou Wichterlem. V teoretické i experimentální fyzikální chemii je výzkum orientován na vybrané úseky chemické fyziky, elektrochemie a katalýzy. Anorganický výzkum je zaměřen na přípravu a charakterizaci nových sloučenin a materiálů. Výzkum v oblasti organické chemie a biochemie se soustřeďuje zejména na medicínu a biologii s cílem vytvořit nová potenciální léčiva a dále do ekologie. V oblasti makromolekulární chemie jde o přípravu a charakterizaci nových polymerů a polymerních materiálů, které lze využít v technice, v biomedicíně a ve výrobních, zejména separačních, technologiích. Analytická chemie rozvíjí separační analytické techniky, zejména kapilární mikrometod, a dále se zaměřuje na metody spektrální. Chemicko-inženýrský výzkum je orientován na vícefázové systémy, homo- a heterogenní katalýzu, termodynamiku a moderní separační metody. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 1270 zaměstnanci, z nichž je asi 540 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce