Zahlavi

Pedagogové se mohou hlásit na Letní vědecký kemp, který pořádá Akademie věd

29. 06. 2022

Již tradiční vzdělávací akce pro pedagogy – Letní vědecký kemp – se uskuteční letos v srpnu v Třešti na Vysočině. Učitelé chemie, biologie, fyziky a matematiky ze základních i středních škol se mohou přihlásit do 14. července 2022. Workshopy s ukázkami experimentů povedou vědci z Akademie věd ČR.   

Pedagogové se dozví nejen spoustu nových poznatků ze svých oborů, ale především získají tipy na zajímavé didaktické pomůcky, interaktivní programy a aktivity, které jim pomohou zpestřit jejich výuku. Důraz při volbě experimentů je kladen na jejich finanční „nenáročnost“ a zařazení do Rámcových vzdělávacích programů na příslušném stupni škol.

Letní vědecký kemp je letos rozdělen do tří kurzů, celková kapacita každého z nich je 14 účastníků:  

  • 8.–12. 8. 2022 pro učitele a učitelky základních škol
  • 12.–16. 8. 2022 pro učitele a učitelky fyziky a matematiky 
  • 16.–20. 8. 2022 pro učitele a učitelky chemie a biologie 

Kurzem pro pedagogy základních škol provedou Andrea Tláskalová, Jitka Soukupová, Václava Kopecká a Jitka Houfková, které účastníkům ukážou badatelsky orientované vyučování, výrobu modelů a pokusy ve venkovní učebně.

Učitelé a učitelky fyziky a matematiky se budou věnovat vesmírným tělesům a astronomii s Milošem Tichým, optice a laserům s Ivanem Kašíkem a Martinem Ledenským, případně různým typům otevřených a prakticky založených matematických úloh s Libuší Samkovou.

Kurz pro pedagogy chemie a biologie nabídne experimenty demonstrující transport vody rostlinou s Janem Kolářem. Chemickými tématy pak účastníky kurzu provede Tomáš Slanina, laureát Prémie Otto Wichterleho.

Více informací o Letním vědeckém kempu včetně odkazů na přihlášky najdete na www.otevrenaveda.cz.

Text: Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Jana Plavec, AV ČR

Přečtěte si také

Chemické vědy

Vědecká pracoviště

Chemický výzkum navazuje na tradici vytvořenou významnými českými chemiky jako Rudolfem Brdičkou, Jaroslavem Heyrovským, Františkem Šormem či Ottou Wichterlem. V teoretické i experimentální fyzikální chemii je výzkum orientován na vybrané úseky chemické fyziky, elektrochemie a katalýzy. Anorganický výzkum je zaměřen na přípravu a charakterizaci nových sloučenin a materiálů. Výzkum v oblasti organické chemie a biochemie se soustřeďuje zejména na medicínu a biologii s cílem vytvořit nová potenciální léčiva a dále do ekologie. V oblasti makromolekulární chemie jde o přípravu a charakterizaci nových polymerů a polymerních materiálů, které lze využít v technice, v biomedicíně a ve výrobních, zejména separačních, technologiích. Analytická chemie rozvíjí separační analytické techniky, zejména kapilární mikrometod, a dále se zaměřuje na metody spektrální. Chemicko-inženýrský výzkum je orientován na vícefázové systémy, homo- a heterogenní katalýzu, termodynamiku a moderní separační metody. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 1270 zaměstnanci, z nichž je asi 540 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce