Zahlavi

PODCAST: Minulost propsaná do letokruhů. Co vše prozrazují těla stromů?

26. 05. 2022

Michal Rybníček, Tomáš Kolář a Irena Sochová z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR (CzechGlobe) jsou dendrochronologové. Dovedou datovat stáří dřevěného vzorku ze stromu nebo dřevěné stavby s přesností na rok, a dokonce určí i roční období. Jaká fakta z minulosti nám odhalují letokruhy dřeva? A co vědci zjistili z rekonstrukce klimatu za poslední dva tisíce let?

Dendrochronologie propojuje lidi se zájmem o historii a kromě jiného nám pomáhá s rekonstrukcí klimatu. „Velké sucho bylo na počátku šestnáctého století, ale naše data ukazují, že to poslední mezi lety 2014 a 2019 bylo ještě horší a neustále narůstá,“ říká dendrochronolog Tomáš Kolář.

Poslechněte si další epizodu podcastu Věda na dosah, ve které se dozvíte, jak staré vzorky stromů mají dendrochronologové ve své brněnské laboratoři, proč jsou ty opravdu staré zbarvené černě a proč si pro vytvoření české chronologie vybrali dub. Doktorandka Irena Sochová také představí, jak se jí daří realizovat projekt zaměřený na oblast jihozápadní Ukrajiny.

Rozhovor si poslechněte na Spotify, Google Podcasts, iTunes nebo Anchoru. Seznam všech dosavadních epizod najdete na naší stránce věnované podcastu.

Apple Podcasts Logo Google Podcasts Logo   Spotify Logo
 
Kontakt na autorský tým podcastu: kostelnikova@ssc.cas.cz a matuskova@ssc.cas.cz.

Audio: Jitka Kostelníková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Text: Jan Hanáček a Jitka Kostelníková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR

Přečtěte si také

Chemické vědy

Vědecká pracoviště

Chemický výzkum navazuje na tradici vytvořenou významnými českými chemiky jako Rudolfem Brdičkou, Jaroslavem Heyrovským, Františkem Šormem či Ottou Wichterlem. V teoretické i experimentální fyzikální chemii je výzkum orientován na vybrané úseky chemické fyziky, elektrochemie a katalýzy. Anorganický výzkum je zaměřen na přípravu a charakterizaci nových sloučenin a materiálů. Výzkum v oblasti organické chemie a biochemie se soustřeďuje zejména na medicínu a biologii s cílem vytvořit nová potenciální léčiva a dále do ekologie. V oblasti makromolekulární chemie jde o přípravu a charakterizaci nových polymerů a polymerních materiálů, které lze využít v technice, v biomedicíně a ve výrobních, zejména separačních, technologiích. Analytická chemie rozvíjí separační analytické techniky, zejména kapilární mikrometod, a dále se zaměřuje na metody spektrální. Chemicko-inženýrský výzkum je orientován na vícefázové systémy, homo- a heterogenní katalýzu, termodynamiku a moderní separační metody. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 1270 zaměstnanci, z nichž je asi 540 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce