Zahlavi

Historici Akademie věd ČR obdrží medaili Za zásluhy o diplomacii

27. 07. 2021

Vědci Jan Němeček a Jindřich Dejmek dnes převezmou medaili ministra zahraničních věcí ČR Za Zásluhy o diplomacii. Jsou prvními profesionálními historiky, kterým bude toto ocenění uděleno. Mezi laureáty z řad domácích i zahraničních politiků a diplomatů patří například Madeleine Albrightová, Jan Kavan nebo bývalý tajemník NATO lord George Robertson.

Medaile Za zásluhy o diplomacii se uděluje za mimořádný nebo dlouhodobý přínos pro českou diplomacii, zahraniční politiku a za mimořádné zásluhy při rozvoji mezinárodních vztahů mezi Českou republikou a jinými státy nebo mezinárodními organizacemi.

„Ocenění je pro mne dokladem, že vědecká práce přináší nejen nové poznatky a řešení aktuálních problémů, ale také napomáhá spolupráci a vzájemnému porozumění mezi státy a národy. Zejména s ohledem na historii 20. století, jíž se oba kolegové historici věnují, je toho stále více než potřeba,“ říká předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová.

Jan Němeček i Jindřich Dejmek dlouhodobě pracují na tématu zahraničních vztahů Československé republiky od roku 1918 do konce druhé světové války. V rámci své odborné práce se podíleli také na řadě projektů přímo ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR, jedním z nich je např. ediční řada Dokumenty československé zahraniční politiky.

Jan Němeček se dlouhodobě zaměřuje na politické dějiny 20. století, zejména na mezinárodní situaci v dobách druhé světové války a protinacistického a protifašistického odboje. Kromě Československa ho zajímá také Polsko a soustředí se i na dějiny diplomacie. Za práci, kterou věnoval studiu československé diplomacie a politiky, získal nejvyšší resortní vyznamenání Ministerstva obrany ČR Zlatou lípu.

Centrem výzkumu Jindřicha Dejmka je taktéž 20. století, ale zaměřuje se především na dějiny mezinárodních vztahů. Studuje československou zahraniční politiku a moderní dějiny anglosaských zemí, Polska, Pobaltí a Skandinávie. Stál v čele kolektivu, který napsal ceněnou knihu Československo. Dějiny státu, která zachycuje dějiny republiky od první světové války až do rozpadu federace v roce 1992.

TZ ke stažení zde.

Biologie a lékařské vědy

Vědecká pracoviště

Cílem výzkumu je poznávání procesů v živých organismech, a to na úrovni molekul, buněk i organismů. Biofyzikální výzkum se zabývá studiem vztahu DNA – protein a vlivu faktorů životního prostředí na organismy. V oblasti molekulární genetiky a buněčné biologie jsou studovány zejména signální cesty pro spouštění reakcí a odezvy cílových genů na tyto signály; zvláštní pozornost je věnována studiu buněčných mechanismů imunitních odpovědí. Sledovány jsou rovněž genomy mikroorganismů a procesy směřující k moderním technologiím přípravy látek s definovanými biologickými účinky. V oblasti fyziologie a patofyziologie savců a člověka je výzkum zaměřen na kardiovaskulární fyziologii, neurovědy, fyziologii reprodukce a embryologii s cílem vytvořit teoretické základy preventivní medicíny. V oblasti experimentální botaniky se výzkum věnuje genetice, fyziologii a patofyziologii rostlin a moderní rostlinné biotechnologii. Sekce zahrnuje 8 vědeckých ústavů s přibližně 1930 zaměstnanci, z nichž je asi 690 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce