Zahlavi

Nová česká laboratoř pro výzkum smrtících virů

10. 03. 2023

Českém centru pro fenogenomiku (Ústav molekulární genetiky AV ČR v centru BIOCEV) byla 9. března otevřena nová a nejmodernější BSL-3 laboratoř pro práci s vysoce infekčními viry a bakteriemi v České republice. Až bude plně uvedena do provozu, zvýší se úroveň českého výzkumu v oblasti infekčních onemocnění i návrhů léčby pro pacienty nejen v ČR.     

„Přestože je v ČR řada laboratoří, kde lze studovat infekční onemocnění v buňkách, je u nás v současnosti jen velmi omezená možnost studovat infekce a jejich léčbu in vivo za pomoci zvířecích modelů v režimu tzv. úrovně biologické bezpečnosti 3 (BSL-3),“ vysvětluje Radislav Sedláček, vedoucí Českého centra pro fenogenomiku, a dodává: „Laboratoře BSL-3 se používají ke studiu infekčních agens nebo toxinů, které se mohou přenášet vzduchem a způsobovat potenciálně smrtelné infekce. Do této kategorie kromě SARS-CoV-2 spadá např. i virus žluté zimnice, virus západonilské horečky, venezuelské koňské encefalitidy, východní koňské encefalitidy a MERS-CoV.“

Nová laboratoř bude sloužit především pro preklinické testování nových léčivých preparátů na zvířecích modelech v dostatečné kapacitě.

Moderním řešením se výzkumné pracoviště řadí k předním zařízením svého druhu na světě. Z hlediska technického zabezpečení laboratoře byla provedena instalace moderního vzduchotechnického systému a regulace s filtrací přívodního i odvodního vzduchu a také chemická dekontaminační stanice pro odpadní vodu. Nová technologie splňuje nejvyšší nároky na bezpečnost provozu v souladu s českou legislativou a mezinárodními doporučeními.

„Zprovoznění této laboratoře zásadně přispěje ke zvýšení úrovně výzkumné činnosti v oblasti infekčních onemocnění a jejich potenciální léčby nejen v ČR. Služby laboratoře mohou využít vědci z České republiky i ze zahraničí v rámci otevřeného přístupu do velké výzkumné infrastruktury,“ dodává Jan Konvalinka, ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, který vytváří řadu léčiv proti virům.

Kontaktní osoba pro média:

Mgr. Petr Solil
vedoucí komunikace a tiskový mluvčí BIOCEV
petr.solil@ibt.cas.cz

Kontakt na vedení Českého centra pro fenogenomiku (ÚMG AV ČR – BIOCEV)

PD. Dr. rer. nat. habil. Radislav Sedláček
ředitel Českého centra pro fenogenomiku
https://www.phenogenomics.cz/
ccp@phenogenomics.cz

TZ ke stažení zde.

DSC06941

DSC06941

DSC07156

DSC07156

DSC07188

DSC07188

DSC07206

DSC07206

DSC07209

DSC07209

DSC07315

DSC07315

Biologicko-ekologické vědy

Vědecká pracoviště

Výzkum v této oblasti je zaměřen na studium vztahů jak mezi organismy a prostředím, tak i mezi jednotlivými organismy; výsledky jsou využitelné v péči o životní prostředí. Studium zahrnuje terestrické, půdní a vodní ekosystémy a systémy parazit-hostitel. Výzkum je prováděn většinou na území ČR a přispívá tak k jejímu bio-ekologickému mapování. Dlouhodobá pozorování ve vybraných lokalitách se soustřeďují na typické ekosystémy studované z hlediska geobotaniky, hydrobiologie, entomologie, půdní biologie, chemie a mikrobiologie a na problematiku eutrofizace vybraných přehrad a jezer. V oblasti botaniky je studována taxonomie vyšších a nižších rostlin, zvláště řas, s využitím v oblasti ochrany přírody. Studium molekulární a buněčné biologie, genetiky, fyziologie a patogenů rostlin a hmyzu je předpokladem pro rozvoj rostlinných biotechnologií v zemědělství a využití hmyzu jako modelu pro obecně biologický výzkum. Botanický ústav též pečuje o Průhonický park, který je významnou součástí českého přírodního a kulturního dědictví. Sekce zahrnuje 4 vědecké ústavy s přibližně 1030 zaměstnanci, z nichž je asi 380 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce