Zahlavi

Úrodu mohou v nejbližších dnech napadnou obaleči

17. 05. 2023

Úrodu jablek, hrušek, švestek či broskví mohou v nejbližších dnech poškodit škůdci, kteří se řadí mezi obaleče. Aktuálně získávají vhodné podmínky pro svůj rozvoj. Housenky tohoto hmyzu obvykle požírají plody, některé i jiné části stromu, uvedla bioklimatoložka Eva Svobodová z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Hrušním a jabloním může hrozit v blízkých dnech i choroba bakteriální spála.

Housenky obaleče jablečného vnikají do plodů a provrtávají se k jádřinci, plody potom dozrávají předčasně a pokud je poškozena větší část jádřince, plody opadávají. Housenky obaleče zimolezového působí škody žírem na plodech jabloní a hrušní, u kterých dochází k deformacím, nekrózám, korkovatění ran a sekundárním infekcím houbovými patogeny. Housenky obaleče jabloňového z jara vyžírají pupeny, spřádají rozvíjející se květenství a ožírají v nich květy a listy, později spřádají a ožírají mladé listy na vrcholu letorostů. Housenky obaleče východního vyžírají výhonky a ty pak vadnou a usychají. Housenky dalších generací napadají plody, často vnikají do plodů v okolí stopky nebo pronikají stopkou až k pecce. U obaleče švestkového housenky první generace způsobují propad plodů, housenky druhé generace způsobují červivost plodů, které předčasně opadávají.

Z chorob, které budou mít v příštích dnech podmínky pro to, aby ovocné stromy napadaly, je to bakteriální spála, která napadá všechny nadzemní části hrušní a jabloní. Napadené části vodnatí, vadnou, zasychají a vznikají tak nekrózy, tzv. spálové léze. Poškozené letorosty se hákovitě ohýbají, hnědnou a černají, usychají a zůstávají dlouhodobě v korunách stromů. Květy i celá květenství hnědnou a nakonec usychají.

Podle portálu agrorisk.cz se v těchto dnech blíží takové počasí, které u obalečů umožní let motýlů mateřské generace, která zakládá na generaci škodících housenek, a je proto třeba dobře načasovat ochranné zásahy proti motýlům. Stejně tak u bakteriální spály mohou nynější ochranná opatření snížit pozdější škody na výsadbách ovocných stromů. Agrorisk na mapě ukáže, v kterých oblastech a jak velké riziko pro daného škůdce hrozí v konkrétní den a jak se bude vyvíjet v několika dalších dnech.

Informace k možnosti ochrany, pokud je zahrádkáři z vlastní zkušenosti neznají, je možné získat na stránkách Rostlinolékařského portálu, kde je seznam prostředků na ochranu rostlin šitý na míru každému škůdci.

Kontakt:

Ing. Eva Svobodová, Ph.D.
bioklimatoložka
svobodova.e2@czechglobe.cz

TZ ke stažení