Zahlavi

Pět nositelů Nobelovy ceny přijede do Prahy na fyzikální konferenci

11. 07. 2019

Jen málokterá přehlídka se může pochlubit tak výjimečnými hosty. Do Prahy v polovině července přijede pět laureátů Nobelovy ceny za fyziku, aby se potkali na mezinárodní konferenci nazvané Hranice kvantové a mezoskopické termodynamiky. Akci, jejíž součástí jsou přednášky nobelistů pro veřejnost, pořádá Fyzikální ústav Akademie věd ČR.

Bude tu rodák z německého Heidelbergu Wolfgang Ketterle (nar. 1957), který působí na Massachusettském technologickém institutu a nejvýznačnější vědecké ocenění získal v roce 2001. Dlouhodobě se zabývá výzkumem chlazení atomů na teploty blízké absolutní nule. 

Dalším hostem bude americký vědec William Phillips (nar. 1948), který Nobelovu cenu za fyziku získal v roce 1997 „za rozvoj metod ochlazování a záchytu atomů pomocí laserového světla“. Třetí hvězdou je Rainer Weiss (nar. 1932), který Nobelovu cenu obdržel v roce 2017 za první přímé pozorování gravitačních vln. Nobelistou z roku 1999 je nizozemský vědec Geraldus 't Hooft (nar. 1946), který pracoval v CERNu a nyní působí na univerzitě v Utrechtu, či německý fyzik Theodor Hänsch (nar. 1941), který má Nobelovu cenu od roku 2005 a vede Max Planckův institut pro kvantovou optiku.

Sympozia se zúčastní i legendární průkopník kvantové optiky a fyziky laserů Marlan Scully, kterému je konference věnována.

Jak propojit hudbu s fyzikou

Společně s nobelisty vystoupí na konferenci, která se bude konat od 15. do 20. července na různých místech v Praze, na 160 špičkových vědců z prestižních světových pracovišť. Na programu mají odborné přednášky a panelové diskuse, speciální sekce se v sobotu 20. července zaměří na výročí 50 let prvního přistání člověka na Měsíci a historii projektu Apollo. Podstatnou součástí konference jsou přednášky pro veřejnost, které povedou nobelisté William Phillips (úterý) a Rainer Weisss s Wolfgangem Ketterlem (středa).

„Tradice pro veřejnost srozumitelných a atraktivních přednášek světově uznávaných odborníků je zejména v západním světě velmi silná. Akademie věd se k ní hlásí,“ říká předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová.

Organizátoři přitom mysleli i na kulturní program – ostatně řada fyziků má úzký vztah k umění, především k hudbě. Součástí konference tak budou koncerty klasické hudby s předními českými interprety. Jeden z koncertů se bude konat v katedrále svatého Víta, kde zazní i varhanní improvizace na Dvořákovu Novosvětskou v podání Přemysla Kšici.

Rozvoj nanotechnologií a počítačů 

Cílem konference je shromáždit v Praze přední světové odborníky z různých oborů fyziky (pevných látek, kvantové optiky, fyziky kvantových počítačů a informace, jaderné fyziky a biofyziky), kteří se zabývají studiem malých systémů jak v teorii, tak v praxi. V programovém výboru konference (Scientific Committee) pracují jedni z nejlepších odborníků v daných oblastech výzkumu na světě včetně šesti nositelů Nobelovy ceny. Konference se bude zabývat nejen čistě fyzikálními problémy, ale i řadou aspektů biologických systémů, jako jsou například molekulární motory. Studium těchto systémů souvisí se současným mimořádným rozvojem nanotechnologií a počítačů.

Vstup na veřejné akce je zdarma, nutná předchozí registrace: zde.

 

Veřejné přednášky a koncerty konference

  •        16. července 2019, hotel Pyramida, 19:00 – veřejná přednáška „Time, Einstein and the coolest stuff in the universe“ nositele Nobelovy ceny za fyziku profesora Williama Phillipse. Následuje koncert klasické hudby, na kterém vystoupí sdružení Prague Brass Soloists, Luboš Hucek, Josef Kšica a Jan Thuri.
  •        17. července 2019, Národní dům na Vinohradech, 17:00 – veřejné přednášky nositelů Nobelovy ceny za fyziku: přednáška profesora Rainera Weisse „The beginnings of gravitational wave astronomy“, přednáška profesora Wolfganga Ketterleho „Cooling close to absolute zero temperature: A recipe for discoveries“. Následuje koncert klasické hudby, na kterém vystoupí komorní orchestr Praga Camerata, Luboš Hucek, Miroslav Kejmar, Josef Kšica, Jan Thuri a Tomáš Víšek.
  •        18. července 2019, katedrála sv. Víta, 20:00 – koncert klasické hudby: vystoupí Miroslav Kejmar, Josef Kšica a Přemysl Kšica.
  •        19. července 2019, bazilika Nanebevzetí P. Marie ve Strahovském klášteře, 21:00 – koncert klasické hudby: vystoupí Tomáš Jindra, Miroslav Kejmar, Josef Kšica, Marek Stříteský a Jan Thuri.

Podrobný program

Více o konferenci FQMT´19

Připravily: Alice Horáčková a Markéta Růžičková, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: Fyzikální ústav AV ČR

Přečtěte si také