Aktuality

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
18. 04. 2019

Centrum ELI Beamlines se otevírá uživatelům. Vědecká rada Akademie věd ČR si prohlédla unikátní laserové centrum ELI Beamlines v Dolních Břežanech.

18. 04. 2019

Pražská Lannova vila se 17. dubna 2019 stala dějištěm tradičního jarního ceremoniálu časopisu Živa – předání cen nejlepším článkům za uplynulý rok. Setkání se zúčastnily významné osobnosti včetně předsedkyně Akademie věd ČR Evy Zažímalové či bývalé předsedkyně Heleny Illnerové.

17. 04. 2019

Think-tank IDEA CERGE-EI zve všechny zájemce na přednášku a diskusi „Family Environment during Childhood and Educational Gender Gap“, která se uskuteční 20. května 2019 (v angličtině).

17. 04. 2019

Co cítí člověk, když se odpoutá od zemského povrchu a v raketoplánu nebo v raketě vyletí na oběžnou dráhu? Jak se tam dá žít a pracovat a co lety do kosmu přinesou lidstvu? Amerického astronauta Andrewa Feustela jsme se v rozhovoru ptali také na to, jaké prováděl výzkumy na Mezinárodní vesmírné stanici, jak se dá zvyknout na stav beztíže a jak se v něm spí. Manželé Andrew a Indira Feustelovi navštívili Českou republiku ve dnech 4. až 15. dubna 2019. Přijeli na pozvání Akademie věd ČR a představili se veřejnosti na několika přednáškách a besedách v Praze, Olomouci, Ostravě a Brně.

17. 04. 2019

Epidemiologické studie ukazují, že zvýšený výskyt vysokého krevního tlaku je z velké části spojen s vyšším příjmem soli v potravě. Vědci z Fyziologického ústavu AV ČR, Kalifornské univerzity v San Francisku a Michiganské státní univerzity zjistili, že při současném podání roztoku soli a malého množství dusičnanu sodného nebo šťávy z červené řepy nedochází u potkanů ke zvyšování krevního tlaku.

16. 04. 2019

Kuřátka, Slepice, Sedm sester či Plejády. Těmito barvitými jmény naši předkové obdařili hvězdokupu s astronomickým označením M 45, která nyní přinesla fotografovi Pavlovi Uhrinovi vítězství v březnovém kole pravidelné soutěže Česká astrofotografie měsíce, zaštítěné Českou astronomickou společností.

16. 04. 2019

Národní dům na Vinohradech se v úterý 16. dubna stal dějištěm LIV. Akademického sněmu. Předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová ho zahájila s důležitou pozitivní zprávou, která ovlivní financování všech akademických pracovišť. 

16. 04. 2019

Mikrobus Astronomického ústavu AV ČR právě zaparkoval na svém místě v ondřejovské hvězdárně a řidič Jiří Kašpárek ukončil výkaz jízd. Skončilo turné Andrewa a Indiry Feustelových po České republice. Po naší zemi jsme najeli celkem 2508 kilometrů a autu se točila kola celkem 47 hodin a 10 minut.

15. 04. 2019

„Vše, co děláme mimo naši planetu, děláme pro naši planetu.“ Tak by se dalo stručně shrnout poselství, které předával při svém putování po České republice americký astronaut Andrew Feustel. V pátek v nabitém sále krásné Hvězdárny a planetária Brno uzavřel cyklus svých přednášek pro veřejnost a v pondělí 15. dubna ukončil svou oficiální cestu pod záštitou Akademie věd ČR. Během ní s manželkou Indirou navštívili nejen Prahu, ale také Olomouc, Ostravu a Brno, kde je vítali představitelé těchto měst a univerzit, ale především přednáškové sály plné nadšených posluchačů, kteří je zasypali nejrozmanitějšími otázkami.

13. 04. 2019

„Bude svíčková,“ píše do auta směřujícího do Brna senátor a ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek. V autě zavládne americké veselí nad typicky českým jídlem, a tak posíláme odpověď manželů Feustelových: „Těšíme se na setkání i na jídlo.“ Přesně v tomto pořadí.