Aktuality

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
12. 12. 2018

Čtyři vynikající vědci získali prestižní ocenění za dlouholeté zásluhy o rozvoj svého oboru: genetik Jiří Forejt, botanik Jan Krekule, fyzik Jiří J. Mareš a geolog Zdeněk Vašíček. Medaile laureátům osobně předala ve středu 12. prosince předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová.

12. 12. 2018

V Praze dne 30. 11. 2018 proběhla na půdě Senátu ČR konference „Response to Hybrid Threats: Multi-Sector Collaboration“, organizovaná Výborem Senátu pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost ve spolupráci s DefSec Innovation Hub a ČVUT.

10. 12. 2018

Na noční obloze budou letos příznivé podmínky ke sledování meteorického roje zvaného Geminidy. Jeho maximum vychází na odpoledne v pátek 14. prosince, vysoká aktivita meteorů však bude probíhat i v noci ze čtvrtka na pátek a z pátku na sobotu. Dva dny po maximu meteorického roje se navíc můžeme těšit na další, ještě vzácnější astronomickou podívanou: v neděli 16. prosince proletí kolem Země kometa 46P Wirtanen. Půjde o desátý nejtěsnější známý průlet komety v historii.

07. 12. 2018

V letošním ročníku mezinárodní soutěže Dream Chemistry Award, spolupořádané Ústavem fyzikální chemie Polské akademie věd a Ústavem organické chemie a biochemie AV ČR, zvítězil Eric Daniel Glowacki z Univerzity v Linköpingu ve Švédsku. Vědecká komise ocenila jeho projekt zabývající se katalyzátory pro výrobu čisté energie z peroxidu vodíku.

07. 12. 2018

Papuánské výzkumné centrum Binatang, které založil a vede český ekolog Vojtěch Novotný z Biologického centra AV ČR, 5. prosince slavnostně uvedlo svůj největší výzkumný nástroj – padesátimetrový jeřáb ke studiu lesní ekologie. Tento nově postavený jeřáb se stal osmým na planetě a patří mezi tři výzkumné jeřáby, které jsou umístěny v tropickém deštném lese s chráněným územím. Využívat jej budou pro své biologické a ekologické experimenty vědci z celého světa.

07. 12. 2018

Rakovinné buňky s poruchami mitochondriální DNA (mtDNA), která je nezbytná pro mitochondriální dýchání, nedokážou vytvořit nádor. Výzkumníci z Biotechnologického ústavu AV ČR v centru BIOCEV před časem ukázali, že rakovinné buňky si nejprve musejí respiraci obnovit „krádeží“ mitochondrií s nepoškozenou mtDNA z okolních nerakovinných buněk. Nyní se jim v navazujícím výzkumu podařilo objasnit, proč je respirace pro tvorbu nádorů tolik důležitá.

06. 12. 2018

Objekty na noční obloze mívají jednak poněkud nudná, byť zdánlivě tajemná označení jako M, NGC, LBN, DUN či vdB, jednak označení zlidovělá, která vesmírným objektům dali pozorovatelé podle jejich tvaru, barvy či historických souvislostí. Nejinak je tomu i s vítězným snímkem listopadového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce.

06. 12. 2018

V Jihlavě se ve dnech 28.–30. listopadu konal sedmý seminář z cyklu Vědci studentům, nazvaný Přírodní vědy: Od údivu k aplikacím. Více než 80 účastníků ze šesti středních škol si vyslechlo přednášky o aktuálních tématech v informatice, fyzice, chemii a biologii.

06. 12. 2018

Je bezlepková dieta vhodná pouze pro jedince trpící nesnášenlivostí lepku, zejména celiakií, nebo má smysl, aby ji preventivně drželi i zdraví lidé? Jaké jsou nejnovější vědecké poznatky o příčinách vzniku, rozvoje a diagnostice celiakie a jiných onemocnění spojených s intolerancí pšeničných proteinů, např. alergie a neceliakální glutenové pšeničné senzitivity? Jakým způsobem se prokazuje lepek v potravinách? Těmto tématům se věnoval seminář Potravinová intolerance, celiakie a bezlepková dieta.

06. 12. 2018

Jaké jsou silné a slabé stránky české vědy? Jak do naší země přilákat nadějné mladé vědce? Jaká je vize tuzemského vědního rozvoje? To jsou hlavní témata konference „Perspektivy české vědy: příležitost pro špičkový výzkum v Česku“, která proběhne v pátek 7. prosince ve vědeckém kampusu v Českých Budějovicích. Diskutovat přijede více než sto účastníků včetně čelných představitelů české vědy a vědní politiky.