Aktuality

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
20. 02. 2019

Britský ministr pro vědu Chris Skidmore měl během své půldenní návštěvy Prahy nabitý program. Přesto si v něm našel téměř dvě hodiny na setkání s vedením Akademie věd ČR, aby projednal velmi citlivé téma: do jaké míry ovlivní nadcházející Brexit spolupráci britských a českých vědců.

20. 02. 2019

Nárůst globálních emisí oxidu uhličitého se nedaří zvrátit, a technologie a techniky pro odstraňování CO2 z atmosféry jsou tak důležitější než kdy dřív, upozorňuje nová zpráva Expertní rady evropských akademií (EASAC). Technologie sloužící k zachycování a ukládání uhlíku (CCS) proto musejí hrát čím dál významnější roli v klimatické strategii Evropské unie.

19. 02. 2019

První opravdový superpočítač určený pro akademický výzkum v České republice je v provozu už jednadvacet let. Jmenuje se Amálka a byl dlouho největším českým počítačem sloužícím k numerickému modelování kosmického plazmatu.

18. 02. 2019

Ambiciózní plán, který má Česko katapultovat na špičku Evropy, představil dnes premiér a šéf Rady pro výzkum, vývoj a inovace Andrej Babiš. Seminář k Inovační strategii České republiky do roku 2030, na kterém se sešla řada představitelů z řad politiky i výzkumu, se konal v Lichtenštejnském paláci.

13. 02. 2019

Akademie věd ČR zveřejnila prohlášení ke snaze maďarské vlády převzít kontrolu nad financováním vědy a výzkumu. Vydala ho ve středu 13. února, pouhý den poté, co maďarští vědci proti krokům své vlády veřejně protestovali.

13. 02. 2019

Předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová odhalila ve středu 13. února 2019 na Biofyzikálním ústavu novou sochu DNA, která symbolizuje výzkum tohoto brněnského pracoviště. Přednášel zde také renomovaný vědec Jiří Bártek, který se v Kodani zaměřuje na výzkum rakoviny.

12. 02. 2019

Sedmadvacetiletý Jan Lukačevič z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, který se loni stal ambasadorem studentských stáží v  projektu Otevřená věda se dostal do prestižního žebříčku časopisu Forbes 30 pod 30.

12. 02. 2019

Díky nejmodernějšímu elektronovému mikroskopu, který právě začali používat vědci z Biologického centra Akademie věd ČR (BC AV ČR), získávají pohledy do mikrosvěta nový rozměr. A to doslova – třetí rozměr. Na rozdíl od ostatních elektronových mikroskopů, umožňujících zobrazit pozorovaný objekt pouze ve dvou rozměrech, dokáže nový rastrovací elektronový mikroskop Apreo VS vytvořit třírozměrný obraz vzorku. Badatelům to otevírá zcela nové možnosti, jak nahlédnout do nejmenších částí biologických objektů – buněk či jakýchkoli jiných biologických vzorků – a zjistit, jak jsou uvnitř uspořádány a jak fungují.

11. 02. 2019

Již čtvrtým rokem se 11. února slaví Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, který upozorňuje na ženský přínos světovému výzkumu. Do oslav se opět intenzivně zapojilo i Národní kontaktní centrum – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR.

10. 02. 2019

Nature Future, rostliny budoucnosti. Tak se jmenuje nová výstava v Galerii Věda a umění na Národní třídě, věnovaná vědcům, kteří svou prací doslova zachraňují lidstvo. Velkoformátové snímky švýcarského fotografa Maria del Curta připomínají jak odkaz ruského botanika N. I. Vavilova, tak současné úspěchy českých badatelů.