Zahlavi

Ve Varech začala konference o rentgenovém výzkumu vesmíru

21. 05. 2019

V týdnu od 20. do 24. května 2019 probíhá v Karlových Varech již šestnáctý z řady každoročních mezinárodních workshopů IBWS zaměřených na oblast rentgenového výzkumu vesmíru a pozemních robotických dalekohledů, kterýžto obor se v posledních letech významně rozvíjí. Spolupořadatelem konference je Astronomický ústav AV ČR.

Letošního ročníku IBWS (INTEGRAL/BART Workshop) se účastní rekordních 54 účastníků z devíti zemí. Na programu je 57 referátů z oblasti družicové vysokoenergetické astrofyziky či výzkumu vysokoenergetických kosmických zdrojů, jednat se bude rovněž o využití robotických dalekohledů a přípravě dalších kosmických misí a experimentů.

Ke hlavním tématům patří také zpracování obrazu v reálném čase a malé družice pro astrofyziku. Mezi přednáškami nechybějípříspěvky o výsledcích české minidružice VZLUSAT, která úspěšně pracuje ve vesmíru již druhým rokem, a nejnovějším vývoji v oblasti tzv. cubesatelitů, kde je novinkou let mnoha minidružic ve formaci, s významným potenciálem pro astrofyzikální výzkumy. Ředitel Astronomického ústavu AV ČR Vladimír Karas a Zdeněk Stuchlík ze Slezské univerzity v Opavě představí výsledky z oblasti relativistické astrofyziky. Prezentovány budou i budoucí družice ESA s českou účastí SMILE a THESEUS.

Tým z Astronomického ústavu AV ČR představí novinky ondřejovských robotických teleskopů, zejména nový dvojitý robotický dalekohled, a výsledky pozorování kosmických gama záblesků teleskopem D50.

Kromě Skupiny astrofyziky vysokých energií Stelárního oddělení Astronomického ústavu AV ČR se na organizaci konference podílejí České vysoké učení technické v Praze, Hvězdárna Astronomického ústavu Friedrich-Alexander Universität Erlangen-Nürnberg v Bambergu (Německo), Univerzita Würzburg (Německo) a Hvězdárna v Karlových Varech.

Připravili: Pavel Suchan, Astronomický ústav AV ČR, a Milan Pohl, Odbor mediální komunikace AV ČR
Foto: IBWS

Přečtěte si také