Zahlavi

Šestá řada NEZkreslené vědy je kompletní. Uzavírá ji díl o ekosystémech

13. 07. 2021

Jak vysvětlit náročná vědecká témata, aby je pochopilo i dítě? A vedle toho se nenudil ani dospělý? Recept na to našli tvůrci seriálu NEZkreslená věda. Do dnešního dne natočili 54 dílů, které zaznamenaly celkem přes sedm milionů zhlédnutí. Ten zatím poslední se věnuje loukám, lesům, jezerům i pouštím… Zkrátka ekosystémům a měl premiéru 12. července 2021.

„Lék je vlastně léčivý přípravek, obsahující léčivé účinné látky, který je dodán ve vhodné lékové formě.“ Těmito slovy začíná vůbec první díl oblíbeného popularizačního seriálu NEZkreslená věda. Herec Pavel Liška v něm tehdy komentoval animace, které divákům vědecky přesným, ale současně odlehčeným způsobem ukazují, jak fungují léky. Úvodní epizoda měla premiéru v roce 2014.

Od té doby vzniklo dalších více než pět desítek dílů. Nejnovější se věnuje ekosystémům. Uzavírá šestou řadu seriálu, která vznikala v loňském roce. Zahrnuje ještě tyto epizody: Urychlovač částic, Uhelné prázdniny, Černé díry, Superpočítače, Klimatická změna a Mnichovská dohoda. Celá série tematicky vychází z výzkumných programů Strategie AV21.

Na vzniku každého dílu se podílí jeho garant, což je odborný vědecký pracovník z Akademie věd ČR. Kupříkladu epizodu o ekosystémech zastřešila Jana Macková z Biologického centra AV ČR.

„První řada měla takový ohlas mezi pedagogy, že seriál se od té doby rozrostl a stále rozrůstá,“ říká Marta Dlouhá, projektová manažerka NEZkreslené vědy. Učitelé ho spontánně zařazují pro zpestření výuky. Nahrává mu i situace uplynulých měsíců, kdy se děti musely učit z domova. Sledovanost stoupla přibližně o dvě stě procent.

Cílem NEZkreslené vědy je pochopitelnou formou přiblížit pozoruhodné jevy z různých vědeckých oblastí. Vedle studentů základních a středních škol zaujala krátká animovaná videa i četné dospělé diváky. Anebo naopak ještě mladší, než jsou zmínění školou povinní žáci: „Naší nejmladší věrné divačce, o které víme, jsou čtyři roky,“ přidává zajímavost Marta Dlouhá.

Nové hlasy
Výroba jedné řady seriálu trvá skoro celý rok. Dříve se ilustrace kreslily výhradně ručně a animovaly se technikou stop-motion, při níž se snímala reálná kresba tak, jak šla za sebou. Od šesté řady se ke slovu dostává i počítačová animace. Zpočátku seriál popularizoval pouze přírodní vědy, ale od čtvrté řady se zabývá také humanitními a společensko-vědními disciplínami.

Bára Hrzánová a Radek Holub
Komentátorská a zároveň manželská dvojice Bára Hrzánová a Radek Holub

Minulý rok přinesl do seriálu velké změny. Dosavadního výtvarníka Tomáše Zacha vystřídala tvůrkyně Markéta Smolíková Kubátová. Proměna nastala i mezi komentátory. „Když se na začátku roku připravovalo šesté pokračování, Pavel Liška měl naplánovanou dlouhodobější pracovní cestu na Papuu-Novou Guineu. Protože časový harmonogram výroby je neúprosný, museli jsme hledat nový hlas,“ popisuje Marta Dlouhá s tím, že nakonec se rozhodli dokonce pro hlasy dva – herců Báry Hrzánové a Radka Holuba.

„Po oznámení odjezdu Pavla Lišky na Papuu jsme rozmýšleli, jak pokračovat dál. Už dlouho – i v době jeho spolupráce – nás lákala představa dialogu. Je bohatší, když se jeden ptá a druhý odpovídá, když jeden ví a druhý tápe nebo když se jeden do školy učil a druhý nedával pozor. Navíc i dnešní svět ukazuje, že věda není výsostně mužskou doménou, žen ve vědě přibývá,“ přibližuje producent Martin Vandas z MAUR film.

Plány do budoucna
Oblíbenost seriálu dokazuje fakt, že má na YouTube celkem už přes sedm milionů zhlédnutí. Tvůrčí tým začal od páté řady k dílům vyrábět anglické titulky a také titulky pro neslyšící. Letos se povedlo české titulky přidat i ke zbývajícím řadám, tedy první až čtvrté. Neslyšícím divákům jsou tak konečně dostupné všechny díly. „Máme z toho obrovskou radost. Anglické titulky se snad podaří doplnit příští rok,“ dodává Marta Dlouhá. Po úspěchu na domácí půdě tak seriál možná osloví i některé zahraniční diváky.

V současné době vzniká sedmá řada, která má světlo světa spatřit letos v listopadu. Diváci se na ni mohou těšit na začátku příštího roku. Dílů bude opět sedm. Ke každému se před jeho premiérou uskuteční soutěž na facebookové stránce Otevřené vědy. Víc ale tvůrci zatím prozradit nechtějí. Jisté však je, že garanty budou opět vědci z Akademie věd ČR.

Text: Jan Klika, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: NEZkreslená věda

Licence Creative Commons Text a fotografie jsou uvolněny pod svobodnou licencí Creative Commons.

Přečtěte si také