Zahlavi

Áčko: O genderu, zpěvu velryb a českém fenoménu chalupaření

28. 06. 2021

Již delší dobu se ukazuje, že tradiční škatulky žena a muž neobstojí tváří v tvář lidské rozmanitosti. A co teprve pokud na ně nazíráme nejen z pohledu pohlaví či genderu, ale třeba i rodičovství nebo pracovních příležitostí. Jak se k situaci staví česká společnost a jak ji vnímají jinde ve světě? Tématu se na příkladech zpod hollywoodských světel reflektorů věnujeme v aktuálním čísle časopisu Akademie věd ČR A / Věda a výzkum.

A / Věda a výzkum 2/2021
2/2021 (verze k listování)
2/2021 (verze ke stažení)

Lidé různých genderových identit společně tvoří tento svět a jejich osudy, postoje i životní překážky mnohokrát odkrývají hlubší problémy většinové společnosti. Spravedlnost, důstojnost a rovné příležitosti jsou témata, jimiž se v souvislosti s širokým pojmem gender zabývají také badatelé z Akademie věd ČR. Čtěte na stranách 18 až 33.  

Další výběr článků:

Plíživá zlodějka kostí – Měly by nám být celoživotní oporou, přitom se už krátce po dovršení dospělosti po neznatelných krůčcích bortí. Kosti si zaslouží větší pozornost – zvlášť když v nich úřaduje tichá zlodějka osteoporóza. Michaela Tencerová z Fyziologického ústavu AV ČR se zabývá i vztahem řídnutí kostí a obezity, který ještě donedávna obestíraly mýty.

Zpěvy velryb odhalují dno oceánu – Měl to být standardní seizmologický průzkum. Rozmístit na dno oceánu přístroje a z naměřených hodnot vyčíst, jak fungují zemětřesné jevy. Václav Kuna z Geofyzikálního ústavu AV ČR v datech objevil nečekané pomocníky.

Holka z oceli – „Když chcete dělat elektronovou mikroskopii, není lepší místo na světě než Brno. Bez nadsázky. V Japonsku mi velmi pomohlo, že jsem přijela z Moravy,“ říká v rozhovoru Šárka Mikmeková z Ústavu přístrojové techniky AV ČR, která v Japonsku v jedné z největších ocelářských firem světa vedla tým vývojářů.

Sloužit vlasti – Šikana, dril, nesmyslné rozkazy. Ale také dobrodružství, přátelství a přerod v muže. Jak to bylo při vykonávání základní vojenské služby doopravdy nebo nakolik se její význam v průběhu času generačně proměňoval, zkoumá Jiří Hlaváček z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR.

Proti proudu světla – Paprsky z fotonů neslouží jen k záření, lze jimi také třídit, posouvat, nebo dokonce chladit. Pavlu Zemánkovi z Ústavu přístrojové techniky AV ČR učaroval svět na hranici fyzikálního poznání už jako středoškolákovi při četbě sci-fi literatury. Dnes se na výzkumu optické mikromanipulační techniky přímo podílí.

Centrum orální historie – Vedle krvavých bitev, vznešených proslovů státníků či mírových konferencí tvoří dějiny také životy obyčejných lidí. Historiky zajímají třeba příběhy „lufťáků“ a jejich strastí i radostí. Českému chalupaření coby unikátu v celosvětovém měřítku se věnuje Petra Schindler-Wisten z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR.

Všechna dosavadní čísla časopisu A / Věda a výzkum jsou k dispozici zdarma a online na webu Akademie věd ČR.

Text: Jana Bečvářová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Shutterstock

Licence Creative Commons Text je uvolněn pod svobodnou licencí Creative Commons.

Přečtěte si také