VyhledáváníKalendář akcí

Dnes < 2013 >  < březen > 
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Akademický bulletin

abicko

Videa ze světa vědy

videoprezentace-blok-bgd.jpg

projekt BIOCEV

biocev-logo-color-horizontal.jpg

Více o projektu

 

projekt ALISI

ALISI

Aktuality

Týden mozku umožnil posluchačům nahlédnout do světa neurověd

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150327-tyden-mozku.jpg

27.3.2015

Ústav experimentální medicíny AV ČR zorganizoval letos v březnu již 17. ročník přednáškového cyklu Týden mozku, který představil nejnovější poznatky současného výzkumu z oblasti neurověd. V celosvětovém měřítku akci v Evropě koordinuje European Dana Aliance for the Brain (EDAB) a na americkém kontinentě Dana Aliance for Brain Initiatives. V rámci jednoho týdne na půdě Akademie věd ČR v Praze 1 představilo prezentace třináct předních specialistů z České republiky zabývajících se činností mozku, jeho léčbou a funkcemi, aby předali své poznatky studentům středních škol a široké veřejnosti. Mezi významné odborníky, kteří v přednáškovém cyklu vystoupili, patří přední odbornice v oblasti kmenových buněk u nás, prof. MUDr. Eva Syková, DrSc., z Ústavu experimentální medicíny AV ČR (ÚEM AV ČR) – promluvila na téma: Kmenové buňky v léčbě onemocnění mozku.

Brněnští vědci posouvají pozorování rostlin na dosud nevídanou úroveň

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150325-upt-borovice.jpg

25.3.2015

Nová metoda slibuje efektivním výběrem plodin odolných vůči suchu přispět k udržení potravinových zdrojů v době globální změny teploty

Tým brněnských vědců z Ústavu přístrojové techniky AV ČR a Mendelovy univerzity představil světu novou metodu pozorování rostlinných vzorků v jejich přirozeném stavu. „Podle samotných biologů nebyl například zárodek budoucí borovice v přirozeném stavu a v tak vysokém rozlišení ještě nikdy zobrazen,“ potvrzuje Ing. Vilém Neděla, Ph.D., z Ústavu přístrojové techniky AV ČR. „S novou metodou přichází nástroj, díky kterému budeme v době globálního oteplování moci přispět k udržení potravinových zdrojů planety,“ věří prof. RNDr. Ladislav Havel, CSc., rektor Mendelovy univerzity. Metoda byla uvedena na několika světových kongresech a uveřejnily ji prestižní mikroskopické časopisy jako Microscopy Research & Techniques nebo Microscopy and Microanalysis.

XLVI. zasedání Akademického sněmu AV ČR se bude konat 23. dubna

/sys/galerie-obrazky/news-2015/web-logo.jpg

24.3.2015

Na čtvrtek 23. dubna 2015 je naplánováno XLVI. zasedání Akademického sněmu Akademie věd České republiky. Sněm projedná návrh Výroční zprávy o činnosti Akademie věd ČR za rok 2014 a Zprávu o činnosti Akademické rady za období od XLV. zasedání Akademického sněmu, který se konal 16. prosince 2014. Věnovat se bude také Zprávě o hospodaření Akademie věd ČR v roce 2014 a informacím o právě probíhajícím Hodnocení výzkumné a odborné činnosti pracovišť AV ČR za léta 2010–2014. Celý program chystaného sněmu naleznete zde.

Ocenění pro nejlepší knihy z produkce AV ČR

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150323-ocenene-knihy.jpg

23.3.2015

V pondělí 23. 3. byly na slavnostním vyhlášení vítězů předány Ceny Nakladatelství Academia za rok 2014, které mají za cíl představit veřejnosti kvalitní odbornou a populárně-naučnou literaturu vydávanou nejen Nakladatelstvím Academia, ale i jednotlivými ústavy Akademie věd ČR. Hlavní cenu předal vítězům předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš – knihou roku se stala mimořádná publikace Evy Semotanové, Jiřího Cajthamla a kolektivu autorů Akademický atlas českých dějin. Cenu pro populárně-naučnou práci získala kniha Jiřího Hrůzy Svět měst a čtenáře nejvíce zaujala Akademická příručka českého jazyka, které se prodalo téměř 15 000 výtisků. Vyhlášeny byly také výsledky 3. ročníku Studentské soutěže Nakladatelství Academia.

Světelná show k 125. výročí Akademie věd

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150319-budova-videomapping-1.jpg

19.3.2015

V neděli 22. března ve 20 hodin se sídlo Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze proměnilo jedinečnou projekcí ve zcela nový umělecký objekt. Na historickou budovu byl promítán videomapping, který v rámci celoročních oslav připomenul 125. výročí založení České akademie císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění – předchůdkyně dnešní Akademie věd ČR. V České republice šlo o dosud nejširší promítací plochu. Obrazově i technicky náročné dílo se zvukovým doprovodem speciálně vytvořeným pro tuto slavnostní příležitost pro Akademii věd ČR navrhla, připravila a koordinovala Mgr. Lenka Vinická (LV coming).

Experti řešili výzvy uplatnění výsledků výzkumu v praxi

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150318-konference-bc-2.jpg

18.3.2015

Ve dnech 17.–19. března pořádá Biologické centrum AV ČR v Českých Budějovicích mezinárodní konferenci „Výzkum a aplikace“. Cílem je navázat efektivní spolupráci mezi akademickou a průmyslovou sférou. V kongresovém centru se setkávají specialisté zabývající se transferem technologií s vědci, průmyslovými partnery i politickými zástupci, aby diskutovali o aktuálním vývoji. Mezi prezentovaná témata patří směřování a vývoj transferu technologií v České republice a v zahraničí, metodika hodnocení výsledků výzkumu, otázky týkající se centralizace transferu technologií, budoucnost spin-off společností a prodeje licencí, dopady programu Horizon 2020 na aplikovaný výzkum a další. Na konferenci rovněž vystoupil předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš, který představil novou strategii  Akademie věd ČR pro 21. století. Podrobnosti v tiskové zprávě.

Pálivé papričky dokáží tlumit bolest, zjistili vědci z AV ČR

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150317-papricka.jpg

17.3.2015

Mezi nejznámější aktivátory „receptorů bolesti“ TRPV1 patří kapsaicin – pálivá sloučenina obsažená v chilli papričkách. Tyto receptory se nacházejí především v periferním nervovém systému. „Naše pokusy ukázaly, že významnou modulační úlohu při přenosu informace vyvolávající bolest mají TRPV1 receptory na centrálních výběžcích neuronů míšních ganglií. Zablokováním aktivity těchto receptorů dojde k výraznému snížení patologicky zvýšené citlivosti na mechanické a tepelné podněty, která je symptomem řady chronických bolestivých stavů,“ vysvětluje vedoucí výzkumného týmu MUDr. Jiří Paleček z oddělení Funkční morfologie Fyziologického ústavu AV ČR. Výsledky výzkumu by v budoucnu mohly přispět k vývoji účinnějších a cílenějších léků pro léčbu bolesti a zkvalitnit tak život pacientů. Více v tiskové zprávě.

Odstartoval Týden mozku 2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150316-tk-tyden-mozku.jpg

16.3.2015

V pořadí již 17. Týden mozku, který představí nejnovější poznatky současného výzkumu v oboru neurověd, zahájila tisková konference v hlavní budově AV ČR. „Cílem moderního výzkumu je rozkrýt mechanismy vzniku mozkových chorob v období, kdy pacient ještě nevnímá žádné potíže, a poté blokovat jejich vývoj,“ uvedla prof. MUDr. Eva Syková, DrSc., ředitelka Ústavu experimentální medicíny AV ČR. Na atraktivní program pozval zájemce prof. MUDr. Josef Syka, DrSc., iniciátor tradice konání Týdne mozku v České republice. Přednášky předních odborníků se uskuteční od 16. do 20. března 2015 v budově Akademie věd ČR v Praze (Národní 3). Letošní přednášky se budou věnovat léčbě pomocí kmenových buněk, autismu nebo třeba terapii chronické bolesti.

Sledujte páteční zatmění Slunce z Astronomického ústavu AV ČR

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150316-zatmeni-slunce.jpg

16.3.2015

V dopoledních hodinách 20. března 2015 se nad územím České republiky odehraje velmi výrazné částečné zatmění Slunce. Měsíc při něm zakryje asi tři čtvrtiny průměru slunečního disku a viditelná bude na nebi i planeta Venuše. Zatmění bude největší nad naším územím až do roku 2026 a zároveň poslední u nás viditelné v tomto desetiletí. Poslední částečné zatmění Slunce pozorovatelné od nás proběhlo 4. ledna 2011. Další bude opět částečné a nastane 20. června 2021. Nejbližší úplné zatmění Slunce pozorovatelné z našeho území nastane 7. října 2135. Průběh pátečního zatmění můžete pozorovat také z Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově.

Vědci z AV ČR připravili virus HIV aktivovaný světlem

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150311-konvalinka-nature-communications.jpg

12.3.2015

Otevírá se nová cesta ke zkoumání životního cyklu retrovirů

 

Tým doc. RNDr. Jana Konvalinky, CSc., z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR a z Přírodovědecké fakulty UK spolu s kolegy z Univerzity v Heidelbergu vyřešil klíčový problém studia životního cyklu viru HIV – synchronizaci virové kultury. „Tento nástroj nám poprvé umožní pozorovat vznik zralé, infekční virové částice HIV v reálném čase,“ vysvětluje doc. Konvalinka. Průběh zrání viru je obtížné studovat, při experimentech se ve tkáňové kultuře vždy vyskytují viry v různých fázích vývoje. Sjednotit je se dosud vědcům nedařilo. Objev publikoval prestižní časopis Nature Communications.