VyhledáváníKalendář akcí

Dnes < 2013 >  < březen > 
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Akademický bulletin / Živa

abicko ziva

Videa ze světa vědy

videoprezentace-blok-bgd.jpg

projekt BIOCEV

biocev-logo-color-horizontal.jpg

Více o projektu

 

projekt ALISI

ALISI

Aktuality

Dědictví Karla Velikého v Praze

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150630-webbanner-dedictvi-karla-velikeho.jpg

30.6.2015

Do České republiky po belgickém Ename a italské Ravenně přichází v přepracované podobě výstava Dědictví Karla Velikého – raný středověk jako kolébka evropské kultury, kterou pro české návštěvníky připravil Archeologický ústav AV ČR, Praha. Jejím hlavním úkolem je představit dobu raného středověku jako období, jehož interpretace jsou v Evropě dodnes významnými podněty v tvorbě lokálních i národních identit. Výstava ukáže, co máme v Evropě společného či rozdílného a v čem nás může tato etapa dnes inspirovat a přivést k zamyšlení. Výstava bude přístupná v období 17. 7. – 14. 10. v prostorách Tereziánského křídla Pražského hradu. Informace pro návštěvníky zde.

Rok 2015 bude o sekundu delší

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150630-displej.jpg

30.6.2015

Mezinárodní služba rotace Země (IERS) ve svém Bulletinu C zveřejnila ustanovení přestupné sekundy na rok 2015. Pošestadvacáté od jejího zavedení v roce 1972 se tak v jeden okamžik najednou posune na celém světě čas o jednu sekundu. V Česku tak bude po 1:59:59 SELČ v noci z 30. června na 1. července 2015 vložena jedna sekunda navíc. Ta se zavádí zejména kvůli postupnému zpomalování zemské rotace slapovými silami Měsíce. Zajímavou výzvou bude si na automaticky seřizovaných přístrojích přestupnou sekundu vyfotografovat. Více informací naleznete v tiskové zprávě.

Celosvětové setkání odborníků na českou literaturu

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150625-kongres-literarni.jpg

25.6.2015

Více než 160 bohemistů z prestižních světových univerzit se ve dnech 29. 6. – 4. 7. sejde na pátém kongresu světové literárněvědné bohemistiky. Jednání na půdě Akademie věd ČR se zúčastní výrazné osobnosti současné literární vědy a historie z České republiky, Jižní Koreje, Japonska, Turecka, Gruzie, Kanady, USA, Velké Británie (Oxford), Francie (Sorbona) a dvaceti dalších zemí. Kongres nazvaný Válka a konflikt v české literatuře pořádá Ústav pro českou literaturu Akademie věd ČR ve spolupráci s dalšími akademickými a univerzitními pracovišti z České a Slovenské republiky. Nad akcí převzali záštitu předseda Senátu Parlamentu České republiky Milan Štěch, ministr kultury Daniel Herman, předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš a radní hlavního města Prahy Jan Wolf.

Ceny Josefa Hlávky za vědeckou literaturu

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150623-akademicky-atlas-ceskych-dejin.jpg

23.6.2015

V pondělí 22. 6. byli na zámku v Lužanech u Přeštic oceněni autoři původních knižních prací z oblasti vědecké a odborné literatury publikovaných v České republice v roce 2014. Třiadvacátý ročník Cen Josefa Hlávky, které společně uděluje Nadace Český literární fond a Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových, doprovodila vernisáž první etapy nové výstavy o Josefu Hlávkovi a České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, jejíž byl Hlávka prvním prezidentem. Cenu za knižní publikaci v oblasti společenských věd získal Akademický atlas českých dějin autorů prof. Evy Semotanové, doc. Jiřího Cajthamla a kol., vydaný nakladatelstvím Academia.

Vědci z AV ČR budou zkoumat lesy na šesti kontinentech

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150622-vyzkum-v-pralese.jpg

22.6.2015

ECR Advanced Grant jim umožní mj. postavit jeřáb uprostřed tropických pralesů

 

Mezinárodní vědecký tým pod vedením prof. Vojtěcha Novotného z Biologického centra Akademie věd ČR získal prestižní grant Evropské rady pro výzkum. Více než tři miliony eur využije na studium složitých vztahů lesních ekosystémů na šesti kontinentech, v tropických novoguinejských pralesech pro tyto účely dokonce postaví padesátimetrový jeřáb. Výzkum bude hledat odpovědi na otázky, jak by vypadaly lesy zcela bez hmyzu nebo proč žije většina hmyzích druhů v tropickém pralese a ne třeba v našem podnebí. Výsledky přispějí k pochopení ekologických principů, podle nichž se jednotlivé druhy rostlin a hmyzu samy poskládají do fungujícího lesního ekosystému, a budou tak důležité i pro ochranu biologické rozmanitosti lesů.

Vědci AV ČR se podílejí na rozkrývání tajemství mořského planktonu

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150619-biologicke-centrum-science.jpg

19.6.2015

Tým parazitologů z českobudějovického Biologického centra Akademie věd ČR se podílí na jednom z největších a nejambicióznějších vědeckých projektů současnosti, TARA Oceans, který si vůbec poprvé v lidské historii klade za cíl zmapovat mikrosvět v mořích po celé planetě. Výsledky výzkumu o rozmanitosti eukaryotického planktonu publikoval renomovaný časopis Science. Během expedic napříč světovými oceány nasbírali vědci vzorky z více než tří set planktonních společenstev a po podrobných analýzách tak obsáhli poprvé celou šíři biodiverzity eukaryotického planktonu. Vědci chtějí zobecnit nové poznatky o množství, struktuře a uspořádání eukaryotického života v našich oceánech. Tyto výsledky pravděpodobně změní učebnice biologie a přispějí k nové klasifikaci planktonu.

Jedinečná příležitost k pozorování noční oblohy

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150617-konjunkce.jpg

19.6.2015

V sobotu 20. června 2015 večer, tedy jeden den před letním slunovratem, nás čeká jedno z nejhezčích seskupení jasných objektů na obloze v průběhu celého letošního roku. Během soumraku a na jeho konci se nad západním obzorem setkají s Měsícem dvě nejjasnější planety – Venuše a Jupiter. Na pozorování si přitom vystačíme pouhýma očima bez dalekohledu. Nejlepším časem pozorování bude přibližně 22. hodina SELČ. Obloha sice bude ještě především nad západem, kde planety a Měsíc nalezneme, stále ještě hodně světlá, ale s ohledem na nápadnost objektů nebude obtížné uskupení spatřit. Pro pozorování bude ideální místo s dobře odkrytým západním obzorem, nejlépe na kopci nebo z vyšších pater budov.

Cenu Velvyslanectví Francie získala i vědkyně z AV ČR

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150618-ceny-francie001.jpg

18.6.2015

Na slavnostním předání cen mladým českým vědcům Velvyslanectvím Francie a jeho partnerskými společnostmi Pierre Fabre Médicament, BULL/Atos, Sanofi, Solvay CR, Centrem excelence IT4Innovations a Českou společností chemickou ve čtvrtek 18. 6. převzala první cenu za farmacii Mgr. Eva Řezníčková. V Laboratoři růstových regulátorů (společné pracoviště Ústavu experimentální botaniky AV ČR a Univerzity Palackého v Olomouci) se věnuje výzkumu protinádorových látek. „Testujeme protinádorové účinky nových inhibitorů cyklin-dependentních kináz, což jsou enzymy zapojené v regulaci buněčného cyklu. Naše látky již ve velmi nízkých koncentracích dokážou blokovat dělení nádorových buněk a zároveň v nich indukovat programovanou buněčnou smrt. Tyto výsledky jsme potvrdili i v rámci mé stáže ve Vídni pomocí testů na myších modelech,“ uvedla Mgr. Řezníčková.

Přihlaste se do studentské soutěže diplomových prací

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150618-academia.jpg

18.6.2015

Nakladatelství Academia vyhlašuje 4. ročník Studentské soutěže o vydání magisterské diplomové práce. Soutěž je určena studentům a absolventům českých vysokých škol. Záměrem je dát možnost mladým, ještě neobjeveným autorům vydat svou magisterskou práci pod hlavičkou předního českého nakladatelství a pro čtenáře objevit nový talent české vědy. Přihlášené diplomové práce bude hodnotit porota složená z předních představitelů české vědy a zaměří se nejen na faktickou správnost, ale také čtivost a schopnost autora upoutat čtenáře. Soutěž je určena pro studenty do 28 let, kteří obhájili magisterskou diplomovou práci v kalendářním roce 2015 se známkou výborně. Magisterské diplomové práce je možné přihlásit ve třech kategoriích – vědy o živé přírodě a chemické vědy, vědy o neživé přírodě, humanitní a společenské vědy. Podrobné informace a stanovy Studentské soutěže jsou k dispozici na www.academia.cz.

Akademickou prémii 2015 získal prof. Hocek a dr. Pravenec

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150617-00.jpg

17.6.2015

Jeden z nejvýznamnějších vědeckých grantů v ČR, prestižní Akademickou prémii, udělil ve středu 17. června předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš dvěma vynikajícím českým vědcům – prof. Ing. Michalu Hockovi, CSc., DSc., z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR a Ing. Michalu Pravencovi, DrSc., z Fyziologického ústavu AV ČR. Finanční částku do výše 30 milionů korun čerpanou během šesti let obdrží každý pro svůj tým jako podporu další vědecké práce. „Grant by měl pomoci vědcům v jejich práci a je zcela na nich, jak s penězi naloží,“ uvedl prof. Drahoš.