VyhledáváníKalendář akcí

Dnes < 2013 >  < březen > 
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Akademický bulletin

abicko

Videa ze světa vědy

videoprezentace-blok-bgd.jpg

projekt BIOCEV

biocev-logo-color-horizontal.jpg

Více o projektu

 

projekt ALISI

ALISI

Aktuality

L'Oréal Pro ženy ve vědě 2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150526-loreal.jpg

26.5.2015

Nejvíc přihlášek ve své historii přijal v letošním ročníku projekt L´Oréal – UNESCO Pro ženy ve vědě. Ze 71 přihlášených prací českých vědkyň vybrala porota složená ze zástupců Akademie věd ČR (odborného garanta projektu) a organizace UNESCO šestnáct finalistek. Na včerejším slavnostním vyhlášení přijaly ocenění dvě nové laureátky – RNDr. Eva Schmoranzerová, Ph.D., z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze a prof. RNDr. Eva Matalová, Ph.D., z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky Akademie věd ČR. „Věda je hledání a intuice a ženy umějí daleko lépe hledat a mají lepší intuici než muži, takže ženy ve vědě skutečně potřebujeme,“ řekl na slavnostním večeru předseda AV ČR prof. Drahoš. Nejen vítězky ocenil také francouzský velvyslanec Jean-Pierre Asvazadourian: „Potřebujeme vize a nadání žen, abychom vytvořili lepší svět.“

AV ČR hostí mezinárodní konferenci zahraničních špiček neuniverzitního výzkumu

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150525-logo.jpg

25.5.2015

U příležitosti 125. výročí Akademie věd pořádá ve dnech 27.–29. května AV ČR mezinárodní konferenci „Mimouniverzitní vědecké instituce v letech 1890–2015“. V jejím rámci se 27. května sejdou u kulatého stolu nejvyšší představitelé zahraničního neuniverzitního vědeckého výzkumu. O vztahu neuniverzitního výzkumu a vysokých škol, jeho financování, roli akademií věd, vztahu neuniverzitního výzkumu k vládám a byznysu budou rokovat Martin Stratmann (prezident Max Planck Society), Peter Haslinger (ředitel Herder Institute, Leibnitz Association), Ed Noort (viceprezident ALLEA, All European Academies), Luigi Nicolais (prezident Consiglio Nazionale delle Ricerche) a další významní hosté. Jednání zahájí předseda AV ČR Jiří Drahoš a místopředseda vlády pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek. Historickou část konference, která proběhne 28. a 29. května v NTM, pořádá Masarykův ústav a Archiv AV ČR a Ústav pro soudobé dějiny AV ČR.

Akademie věd ČR na EXPO 2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150522-akademie-ved-cr-na-expo-2015-01.jpg

22.5.2015

V Miláně se 1. května otevřely brány světové výstavy EXPO 2015 s mottem Potraviny pro planetu, energie pro život. Vztyčování vlajky výstavy provázely tóny Novosvětské symfonie Antonína Dvořáka a právě český pavilon vybrala italská média mezi pětici těch, které doporučují k návštěvě. Své poslední objevy tam prezentují i dva ústavy Akademie věd ČR. Ústav organické chemie a biochemie představuje v Laboratoři života výzkum zaměřený na hledání nových humánních léčiv proti civilizačním chorobám. Lidskou buňku jako miniaturní chemickou továrnu, ve které probíhají tisíce dějů nezbytných pro zdravé fungování organismu, ztvárnil pro Laboratoř života a ÚOCHB výtvarník Jakub Nepraš.

Čeština bestsellerem

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150521-akademickaprirucka.jpg

21.5.2015

Akademická příručka českého jazyka dvojnásobně oceněna na veletrhu Svět knihy
 

Hned dvě ocenění za svou publikaci obdržel na veletrhu Svět knihy 2015 Ústav pro jazyk český Akademie věd ČR. Akademická příručka českého jazyka se umístila na prvním místě v kategorii odborná a populárně-naučná literatura pro dospělé v soutěži Český bestseller. Druhé místo získala v kategorii Cena poroty za výkladový slovník v soutěži Slovník roku 2015 pořádané Jednotou tlumočníků a překladatelů. Kniha je dílem kolektivu autorů pod vedením Markéty Pravdové, zástupkyně ředitele Ústavu pro jazyk český a vedoucí oddělení jazykové kultury. Publikaci určenou zájemcům o češtinu z řad široké veřejnosti i profesionálních uživatelů vydalo v roce 2014 nakladatelství Academia.

Mezinárodní publikační praxe v oborech společenských a humanitních věd

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150520-gacr.jpg

20.5.2015

Ve středu 20. 5. se na půdě Akademie věd ČR uskutečnil seminář pořádaný Grantovou agenturou České republiky s názvem Mezinárodní publikační praxe v oborech společenských a humanitních věd. Na semináři vystoupili mj. doc. Ing. Daniel Münich, Ph.D., z CERGE-EI (společné pracoviště Univerzity Karlovy v Praze a Národohospodářského ústavu AV ČR) a prof. PhDr. Jaroslav Pánek, DrSc., z Historického ústavu AV ČR. Seminář zahájili předseda GA ČR prof. RNDr. Ivan Netuka, DrSc., a místopředseda AV ČR PhDr. Pavel Baran, CSc., který zdůraznil, že „GA ČR je pro humanitní a sociální vědy klíčovým a v některých případech jediným poskytovatelem účelových prostředků.“ Kriticky se vyjádřil o tzv. kafemlýnku, který podle něj zcela deformoval práci a motivaci v sociálních a humanitních oborech.

Na prahu svobody. Vítězství 1945

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150519-na-prahu-svobody-vitezstvi-1945.jpg

19.5.2015

Senát Parlamentu ČR uspořádal 19. května ve spolupráci s Historickým ústavem AV ČR, Masarykovou demokratickou akademií a Friedrich-Ebert-Stiftung stejnojmennou mezinárodní konferenci, která je další z připomínkových akcí k 70. výročí konce druhé světové války v květnu 1945. V zahajovací části vystoupili vedle předsedy Senátu Milana Štěcha, předseda Poslanecké sněmovny PČR Jan Hamáček, ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, ředitelka Historického ústavu AV ČR Eva Semotanová a místopředseda Akademie věd ČR Pavel Baran, který mj. vyzdvihl nezpochybnitelnou hodnotu autentických zážitků lidí, jež události sami prožívali, upozornil na důležitost jejich uchování a šíření a zdůraznil osobní i společenskou odpovědnost za vývoj dobových událostí. Po úvodních projevech udělil Milan Štěch účastníkům protinacistického a protifašistického odboje Stříbrné pamětní medaile Senátu.

Veletrh vědy 2015 – to nejlepší z vědy a výzkumu pod jednou střechou

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150519-veletrh-vedy.jpg

19.5.2015

Pražské výstaviště PVA EXPO PRAHA v Letňanech bude ve dnech 21. až 23. května 2015 hostit první ročník unikátní akce Veletrh vědy. Na výstavišti se sejdou ústavy Akademie věd ČR, univerzity, muzea, science centra, a to nejen z České republiky, ale i ze zahraničí, aby široké veřejnosti představily zábavnou a pro všechny srozumitelnou formou svoji každodenní práci – vědu a výzkum. Návštěvníci se mohou těšit například na expozici CERNu (Evropské organizace pro jaderný výzkum) či Evropské jižní observatoře, na efektní pokusy chemiků z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, roboty a nejnovější trendy ze světa techniky z ČVUT v Praze, ukázky izolace vlastní DNA a luminiscence v podání Přírodovědců.cz, molekulární bar, dobrodružné pátrání za pomoci metod forenzní analýzy s Kriminalistickým ústavem Praha a mnoho dalšího. Veletrh vědy je největší populárně-naučnou akcí tohoto druhu v ČR.

Slavnostní XXI. valné shromáždění Učené společnosti České republiky

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150518/01.JPG

18.5.2015

V pondělí 18. 5. se v pražském Karolinu uskutečnilo XXI. slavnostní valné shromáždění Učené společnosti ČR. Při zasedání předal její předseda prof. RNDr. Jiří Bičák, DrSc, nejvyšší vyznamenání, Medaili za zásluhy o rozvoj vědy, prof. JUDr. Václavu Pavlíčkovi, CSc., a prof. MUDr. RNDr. Luboslavu Stárkovi, DrSc. Oceněni byli také další vědečtí pracovníci a rovněž pedagogové a studenti středních škol. Slavnostního zasedání se zúčastnil místopředseda vlády pro vědu a výzkum MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D, MPA, a jeden ze dvou iniciátorů vzniku Učené společnosti ČR – čestný předseda AV ČR prof. Ing. Rudolf Zahradník, DrSc., dr. h. c. mult.

Den fascinace rostlinami

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150515-den-fascinace-rostlinami.jpg

15.5.2015

Evropská organizace pro rostlinnou biologii (European Plant Science Organisation, EPSO) vyhlásila 18. květen 2015 Dnem fascinace rostlinami. Účelem této mezinárodní aktivity, do níž se zapojilo více než 50 zemí světa, je ukázat evropské i světové veřejnosti, že rostliny a je-jich výzkum jsou klíčové pro společnost, zemědělství, životní prostředí a ekonomiku – dnes i v budoucnosti. Nejrůznější akce přiblíží veřejnosti svět rostlin a práci odborníků, kteří ho zkoumají. Řadu populárně-vědeckých akcí organizují kromě mnoha výzkumných institucí, univerzit, botanických zahrad, muzeí či firem také pracoviště Akademie věd ČR (Ústav experimentální botaniky AV ČR, Biologické centrum AVČR, Botanický ústav AV ČR). Program akce naleznete zde. Leták ke stažení zde.

Okolí galaxií ve Velkém voze

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150512-astrofotografie-mesice-duben-2015-pech.jpg

12.5.2015

Česká astrofotografie měsíce


Galaxie M 81, kterou na snímku Pavla Pecha poznáte podle nádherných spirálních ramen, se nachází asi 11,8 milionu světelných let od nás. Druhá galaxie nese označení M 82, je znatelně menší (na snímku vlevo protáhlý útvar) a nevypadá na první pohled jako spirální galaxie. Poslední pozorování ale odhalila, že i tato galaxie má spirální ramena. Byla však dlouho skryta, neboť M 82 je k nám nevhodně natočena a také se známky spirálních ramen ukrývají za komplexní strukturou galaktického prachu a plynu – nesmazatelné stopy po interakci s blízkým galaktickým sousedem. Obě galaxie jsou od sebe vzdálené jen 130 000 světelných let a navzájem se gravitačně výrazně ovlivňují. Vznikají v nich oblasti s masivní tvorbou nových hvězd. Jsme tak svědky dlouhotrvajícího gravitačního zápasu dvou galaxií, na jehož konci bude pouze jediný vítěz. Více v tiskové zprávě.