VyhledáváníKalendář akcí

Dnes < 2013 >  < březen > 
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Akademický bulletin / Živa

abicko- ziva

Videa ze světa vědy

videoprezentace-blok-bgd.jpg

projekt BIOCEV

biocev-logo-color-horizontal.jpg

Více o projektu

 

projekt ALISI

ALISI

Aktuality

Inaugurace Platformy CEFRES

/sys/galerie-obrazky/news-2015/151007-cefres_006.jpg

8.10.2015

Předseda Akademie věd České republiky Jiří Drahoš, rektor Univerzity Karlovy v Praze Tomáš Zima a velvyslanec Francouzské republiky v Praze Jean-Pierre Asvazadourian slavnostně zahájili 7. října činnost česko-francouzské platformy výzkumu v humanitních a společenských vědách nazvanou Platforma CEFRES. Ta spojuje AV ČR, UK a CEFRES (Francouzský ústav pro výzkum ve společenských vědách). „Jsem rád, že je to právě Akademie věd ČR, která se stala hostitelkou tohoto institutu. Zároveň je to důkazem, že naše pracoviště představují respektovanou akademickou půdu pro další rozvoj mezinárodní spolupráce,“ uvedl prof. Drahoš.

Čestné medaile AV ČR osobnostem vědy

/sys/galerie-obrazky/news-2015/151008-medaile_008_1.jpg

8.10.2015

Ve čtvrtek 8. října udělil předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš významným vědcům čestné medaile AV ČR, včetně té nejvyšší – De scientia et humanitate optime meritis –, kterou převzal prof. Josef Syka z Ústavu experimentální medicíny AV ČR. Čestnou oborovou medaili Ernsta Macha za zásluhy ve fyzikálních vědách získal prof. Alexander Lichtenstein z Univerzity v Hamburku, čestnou oborovou medaili Františka Palackého za zásluhy v historických vědách prof. Pavel Oliva (Filosofický ústav AV ČR) a čestnou oborovou medaili Josefa Dobrovského za zásluhy ve filologických a filosofických vědách dr. Zdena Ribarova (Slovanský ústav AV ČR).

Reflexní mlhovina LBN 552

/sys/galerie-obrazky/news-2015/151007-cam-rijen.jpg

7.10.2015

Česká astrofotografie měsíce


Amatérský astrofotograf Pavel Pech jezdí po práci po nocích fotografovat noční oblohu, přičemž je schopen dosáhnout technicky i vizuálně atraktivních snímků. Tentokrát zachytil reflexní mlhovinu v souhvězdí Kefea. Uvnitř se nachází hvězdná formace takzvaných Herbig-Haro objektů, tedy nově se rodících hvězd. Jejich výtrysky hmoty velkou rychlostí několika set kilometrů za sekundu narážejí do okolního plynu. Trvají řádově několik tisíc let. Nalezneme je také na tomto snímku jako oranžově svítící, poněkud mlhavé objekty uvnitř tmavé mlhoviny tvaru vysoké boty vlevo nahoře od jasné modré hvězdy, která snímku dominuje.

Česká veřejnost pomůže najít jméno pro největší laser světa

/sys/galerie-obrazky/news-2015/151007-pojmenuj-laser.jpg

7.10.2015

Fyzikální ústav Akademie věd ČR a časopis Vesmír připravily veřejnou soutěž Pojmenuj superlaser, v rámci které hodlají najít oficiální název pro pět vysoce výkonných laserů vědeckých center ELI Beamlines a HiLASE v Dolních Břežanech u Prahy. Pomocí SMS bude kdokoliv moci navrhnout budoucí jméno mj. pro nejvýkonnější laser světa, který bude v rámci projektu ELI instalován právě v Dolních Břežanech. Soutěž byla 7. října představena na tiskové konferenci v sídle Akademie věd ČR v Praze a návrhy bude možné posílat od 8. října do 23. listopadu 2015. Šestičlenná porota poté vybere nejlepší jména.

Představení českého vydání encykliky Laudato si´

/sys/galerie-obrazky/news-2015/151006-laudato-si_006.jpg

6.10.2015

České autorizované vydání druhé encykliky papeže Františka představila diskuse v sídle Akademie věd ČR v Praze. Podtitul „O péči o společný domov“ naznačuje, že v textu jde především o budoucnost. Svým zaměřením encyklika apeluje nejen na politiky, ekonomy, manažery nadnárodních korporací, ale také na vědce, kteří svým bádáním přispívají k poznání a šíření informací o stavu planety a vlivu lidské činnosti na něj. Pořádání diskuse na půdě AV ČR je výrazem snahy akademické sféry vést debatu napříč názorovými proudy a zachovat v této debatě odborný rámec. „I AV ČR se věnuje otázkám životního prostředí a s nimi spojenými tématy také v rámci Strategie AV21,“ řekl v úvodním slově předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš.

Listopad bude patřit vědě – už popatnácté

/sys/galerie-obrazky/news-2015/151006-tvt-proteus.jpg

6.10.2015

Týden vědy a techniky 2015

 

Největší vědecký festival v České republice – Týden vědy a techniky AV ČR – letos uvede více jak 500 akcí. Patnáctý ročník, který se uskuteční od 1. do 15. listopadu 2015, přinese přednášky, výstavy, dny otevřených dveří, workshopy a mnohé další akce napříč všemi vědeckými obory. Na festivalu se představí přední čeští vědci a popularizátoři vědy a festivalovému centru budou dominovat interaktivní exponáty. Kompletní festivalový program najdete na webových stránkách www.tydenvedy.cz. Vstup na celý festival je zdarma.

Grantová agentura ČR ocenila nejlepší vědce základnho výzkumu

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150108-otevreny-dopis-predstavitelu-vyzkumnych-instituci-cr-predsedovi-grantove-agentury-cr.jpg

2.10.2015

Řešitelé nejlepších projektů základního výzkumu převzali Cenu předsedy Grantové agentury ČR. Získal ji archeolog Jan Klápště z Filozofické fakulty UK za výzkum zaměřený na poznání středověké společnosti a krajiny českých zemí, chemik Václav Švorčík z Fakulty chemické technologie VŠCHT za vytvoření nových materiálů s upraveným povrchem, které by mohly najít uplatnění v tkáňovém inženýrství, ekolog David Storch z Centra pro teoretická studia a katedry ekologie Přírodovědecké fakulty UK za makroekologickou analýzu příčin rozdílů v biologické rozmanitosti na povrchu Země a biolog Richard Štefl z brněnského vědeckého centra CEITEC za studium vzniku nekódující RNA, označované někdy jako temná hmota genomu.

Kam směřuje současná energetika v kontextu změny klimatu?

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150929-av-009.jpg

1.10.2015

Prof. Hans Joachim Schellnhuber, CBE, přední světový klimatolog a poradce A. Merkelové přednášel v úterý 29. září v sídle Akademie věd ČR na téma Problém klimatu a jeho transformativní řešení. „Pokud selžeme ve snaze výrazně snížit emise skleníkových plynů a necháme volný průběh zvyšování průměrné teploty, my, naši sousedé a naše děti budeme vystaveni nesnesitelému nebezpečí,“ uvedl Schellnhuber. „Myšlenka, že vědec nemá zasahovat do společnosti, je nezodpovědná,“ upozornil a nastínil pět způsobů jak transformovat světové hospodářství. Přednáška se konala pod záštitou předsedy AV ČR prof. Jiřího Drahoše.

Výstava (nejen) zakázaných umělců v ústavech Akademie věd ČR

/sys/galerie-obrazky/news-2015/151001-vystava-cesty-mohou-byti-rozlicne.jpg

1.10.2015

Ústavy tehdejší ČSAV byly v 70. a 80. letech jedním z mála míst, kde mohli vystavovat neoficiální a mnohdy i politicky nežádoucí výtvarní umělci. Výstava s názvem Cesty mohou býti rozličné mapuje výstavní činnost ústavů AV ČR a je přístupná veřejnosti v galerii Národní technické knihovny v Praze 6 do 30. října. Návštěvníci zhlédnou díla velikánů českého výtvarného umění, např. Kurta Gebauera, Olbrama Zoubka či Karla Nepraše. Výstavu, jež je jednou z mnoha akcí, kterou si Akademie věd připomíná 125. výročí svého založení, zahájil iniciátor celého projektu RNDr. Aleš Špičák, CSc., z Geofyzikálního ústavu AV ČR. Úvodní slovo pronesl ředitel NTK Ing. Martin Svoboda a člen Akademické rady AV ČR prof. Pavel Janoušek.

Putovní výstava Umění vědy v Českých Budějovicích

/sys/galerie-obrazky/news-2015/151001-01.jpg

1.10.2015

Do 13. října 2015 můžete zhlédnout na nám. Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích putovní výstavu s názvem Umění vědy. Výstavu připravil Masarykův ústav a Archiv AV ČR v rámci oslav 125. výročí založení Akademie věd. To nejdůležitější a nejzajímavější ze všech ústavů je k vidění na osmnácti velkoformátových panelech, které přesvědčivě dokumentují, jak vědci z Akademie věd ČR provádějí výzkum a řeší otázky ochrany životního prostředí, pěstování a šlechtění plodin, problémy energetických zdrojů, zvýšení kvality materiálů, budoucnost IT technologií a počítačových pamětí. Jednoznačnou převahu má zdraví člověka: vývoj léčiv proti zákeřným nemocem, hledání citlivých diagnostických metod, regenerativní medicína atd.