Zahlavi

Akademie věd preventivně ruší vědecký festival Týden mozku

04. 03. 2020

Festival přednášek a workshopů pro rodiče s dětmi, studenty a širokou veřejnost, který se měl konat v budově Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze ve dnech 16. až 22. března, se s ohledem na aktivní zdravotní prevenci ruší.

Budova Akademie věd ČR je od dnešního dne do odvolání pro veřejnost uzavřena, a to včetně studovny Knihovny AV ČR a Galerie Věda a umění. „Festival Týden mozku navštíví každoročně více než deset tisíc návštěvníků. Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci jsme se rozhodli letošní ročník raději zrušit,“ uvedl místopředseda Akademie věd ČR Pavel Baran. „Omlouváme se velmi všem přednášejícím, účastníkům a těm, kteří se podíleli na přípravách,“ dodal Pavel Baran s tím, že témata, jimž se Týden mozku věnuje, zahrne Akademie věd ČR do dalších připravovaných popularizačních akcí.

Přečtěte si také

Vědy o Zemi

Vědecká pracoviště

Výzkum ve vědách o Zemi je soustředěn na dvě hlavní oblasti: globálně kontinentální fyzikální a geologické problémy složení, struktury a vývoje zemského tělesa, včetně jeho plynného obalu, a lokálně regionální vlastnosti vnitřní struktury území České republiky, jež představuje unikátní geologickou formaci v Evropě. Historie českých a moravských geologických jednotek, oscilace klimatu a environmentální proměny v nedávné geologické minulosti jsou předmětem rostoucího zájmu, stejně tak jako paleomagnetismus, paleontologie a procesy v horninovém prostředí vyvolané lidskou činností. Studují se příčiny indukovaných seismických vln, je mapována kontaminace půdy a sedimentů, jsou vyhledávány a vyšetřovány lokality vhodné jako případná úložiště radioaktivních odpadů. Přechodové a horní vrstvy atmosféry jakož i bližší okolí Země jsou zkoumány především z globálního hlediska fyziky jejího plynného obalu, zatímco klimatické předpovědi a studium dlouhodobých změn atmosférické cirkulace jsou omezeny převážně na oblast střední Evropy. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 480 zaměstnanci, z nichž je asi 320 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce