Zahlavi

Knihou roku je monumentální publikace o katedrále sv. Víta

04. 09. 2020

Absolutním vítězem Cen Nakladatelství Academia za rok 2019 se stala Katedrála viditelná a neviditelná Jany Maříkové-Kubkové a kolektivu. Obsahuje bezmála tisícovku stran, váží asi pět kilogramů a pracovaly na ní dvě desítky odborníků po dobu sedmi let. Křišťálovou plastiku z dílny výtvarníka Jana Exnara převzala editorka knihy z rukou předsedkyně Akademie věd ČR Evy Zažímalové v pátek 4. září 2020.

„Kniha mi dělá čím dál větší radost. Jsme velmi potěšeni, že se hodně prodává a má o ni zájem široké spektrum čtenářů. Zaregistrovali jsme, že knihu lidé věnují jako dar, třeba ke kulatinám nebo svatbám. Současně si ji kupují i ti, kteří ji opravdu čtou. Občas nám pak píší, že netušili, že se o podobném tématu dá tímto způsobem psát,“ řekla editorka vítězné publikace Jana Maříková-Kubková z Archeologického ústavu Akademie věd ČR.

Dvoudílná kniha Katedrála viditelná a neviditelná shrnuje dosavadní poznatky o chrámu sv. Víta – nezkoumá jej přitom jen z pohledu architektury a umělecké výzdoby, ale pojednává rovněž o jeho nejranějších dějinách, osobnostech, které v místě působily, a o hudbě a liturgiích, které stovky let rozeznívají jeho zdi. Součástí jsou také příběhy stavebníků, kameníků, kanovníků či varhaníků.

V kategorii původní vědecká nebo populárně-naučná práce zvítězil Český historický atlas Evy Semotanové, Zlatici Zudové-Leškové, Jitky Močičkové, Jiřího Cajthamla, Pavla Seemanna, Jana D. Bláhy a kolektivu. V kategorii překlad vědecké nebo populárně-naučné práce zvítězili Jan Kuneš a Milan Sobotka s překladem díla Fenomenologie ducha. V kategorii slovník nebo encyklopedická publikace ocenila porota dílo Zdeňka Kaplana a kolektivu autorů Klíč ke květeně České republiky. Cenu za výtvarné zpracování si odnesl Robert V. Novák za grafickou přípravu již zmíněné Katedrály viditelné a neviditelné. Cenu poroty získali Pavel Škácha, Jakub Plášil a Vladimír Horák za publikaci Jáchymov: Mineralogická perla Krušnohoří

Nejprodávanějším titulem roku 2019 z produkce Nakladatelství Academia je knižní rozhovor Vladimíra Mertlíka s armádním generálem Petrem Pavlem V první linii.

Součástí slavnostního vyhlášení byl také 8. ročník Studentské soutěže Nakladatelství Academia, v níž odborná porota vybírala vítěze jako obvykle ve třech kategoriích. Záměrem je poskytnout možnost ještě neobjeveným autorům vydat svou magisterskou práci pod hlavičkou nakladatelství a pro čtenáře tak objevit nový talent.

Vítězem studentské kategorie humanitní a společenské vědy se stal Josef Vacek s prací Constitutio Criminalis Josephina a jeho vliv na rozhodovací praxi Apelačního soudu: Sexuální delikty v letech 1687—1727 obhájenou na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. V kategorii vědy o neživé přírodě zvítězil Otomar Gottstein s prací Generalizace zástavby s využitím typifikace obhájenou na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. V kategorii vědy o živé přírodě a chemické vědy porota cenu neudělila. Celkem se do soutěže přihlásilo 41 diplomových prací. Vítězné práce vyjdou knižně pod hlavičkou Nakladatelství Academia.

Ceny Nakladatelství Academia se udílely v pátek 4. září 2020 v budově Akademie věd ČR v Praze. Hodnotily se knihy vydané v loňském roce Nakladatelstvím Academia a na jednotlivých ústavech Akademie věd ČR. Desetičlenná odborná porota sestavená z vědců a vědkyň z různých pracovišť AV ČR hodnotila celkem 59 přihlášených publikací.

O knize Katedrála viditelná a neviditelná jsme psali článek v časopise A / Věda a výzkum 02/2019 

Obsáhlý rozhovor s Janou Maříkovou-Kubkovou najdete v publikaci Strategie AV21 – Od jaderné fúze po lidská práva.

Připravil: Jan Klika, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR

 

Přečtěte si také

Chemické vědy

Vědecká pracoviště

Chemický výzkum navazuje na tradici vytvořenou významnými českými chemiky jako Rudolfem Brdičkou, Jaroslavem Heyrovským, Františkem Šormem či Ottou Wichterlem. V teoretické i experimentální fyzikální chemii je výzkum orientován na vybrané úseky chemické fyziky, elektrochemie a katalýzy. Anorganický výzkum je zaměřen na přípravu a charakterizaci nových sloučenin a materiálů. Výzkum v oblasti organické chemie a biochemie se soustřeďuje zejména na medicínu a biologii s cílem vytvořit nová potenciální léčiva a dále do ekologie. V oblasti makromolekulární chemie jde o přípravu a charakterizaci nových polymerů a polymerních materiálů, které lze využít v technice, v biomedicíně a ve výrobních, zejména separačních, technologiích. Analytická chemie rozvíjí separační analytické techniky, zejména kapilární mikrometod, a dále se zaměřuje na metody spektrální. Chemicko-inženýrský výzkum je orientován na vícefázové systémy, homo- a heterogenní katalýzu, termodynamiku a moderní separační metody. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 1270 zaměstnanci, z nichž je asi 540 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce