Zahlavi

Cyklus krátkých animovaných filmů NEZkreslená věda zahajuje pátou sezónu

09. 01. 2020

Aktuální témata i vědecké evergreeny, jak jste je dosud neviděli – totiž NEZkresleně. Takový je popularizačně-vzdělávací cyklus Akademie věd ČR. Krátká animovaná videa tematicky zaměřená na vědu a poznání přibližují nejrůznější jevy z vědní oblasti (nejen) studentům a pedagogům základních a středních škol.

V průběhu roku 2020 se můžete těšit na pátou řadu NEZkreslené vědy. Zahrnuje celkem sedm nových dílů, které postupně zveřejní kanál YouTube a Facebook Otevřené vědy. Právě dnes, 9. ledna 2020, odstartuje pátá série premiérovým dílem s názvem Voda. Garantem prvního dílu je Lenka Pivokonská z Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR.

NEZkreslená věda vychází z výzkumných programů Strategie AV21 a garanty jednotlivých dílů jsou vědci z pracovišť Akademie věd ČR. Diváci všech věkových kategorií se mohou těšit na díly se zaměřením na přírodní, technické, humanitních i společensko-vědní obory – konkrétně: Voda, Barbaři, Kukátko do nanosvěta, Chytré materiály, Jak funguje internet?, Civilizační choroby a Nebojte se ekonomie.

„Novinkou páté řady jsou české a anglické titulky ke všem sedmi dílům. Série se tak stává přístupnou i skupině neslyšících a zahraničních diváků,“ vysvětluje manažerka projektu Marta Dlouhá. Celou řadou opět provází komentář herce Pavla Lišky v doprovodu ilustrací Tomáše Zacha.

NEZkreslená věda vzniká s podporou Strategie AV21. Ve formě DVD je distribuována na základní a střední školy a další vzdělávací instituce. Pravidelně se také prezentuje na vzdělávacích a populárně-naučných akcích Akademie věd ČR. Předcházející čtyři série byly úspěšné, v tuto chvíli mají na sociálních sítích více než 4,7 milionu zhlédnutí.

Více informací: YouTube a Facebook

Připravili: Michaela Marková, Marta Dlouhá a Luděk Svoboda, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Otevřená věda

Přečtěte si také

Chemické vědy

Vědecká pracoviště

Chemický výzkum navazuje na tradici vytvořenou významnými českými chemiky jako Rudolfem Brdičkou, Jaroslavem Heyrovským, Františkem Šormem či Ottou Wichterlem. V teoretické i experimentální fyzikální chemii je výzkum orientován na vybrané úseky chemické fyziky, elektrochemie a katalýzy. Anorganický výzkum je zaměřen na přípravu a charakterizaci nových sloučenin a materiálů. Výzkum v oblasti organické chemie a biochemie se soustřeďuje zejména na medicínu a biologii s cílem vytvořit nová potenciální léčiva a dále do ekologie. V oblasti makromolekulární chemie jde o přípravu a charakterizaci nových polymerů a polymerních materiálů, které lze využít v technice, v biomedicíně a ve výrobních, zejména separačních, technologiích. Analytická chemie rozvíjí separační analytické techniky, zejména kapilární mikrometod, a dále se zaměřuje na metody spektrální. Chemicko-inženýrský výzkum je orientován na vícefázové systémy, homo- a heterogenní katalýzu, termodynamiku a moderní separační metody. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 1270 zaměstnanci, z nichž je asi 540 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce