Zahlavi

Středoškoláci se mohou stát vědcem na zkoušku. Umožní to stáž AV ČR

06. 11. 2020

Již patnáctým rokem nabízí Otevřená věda stáže studentům středních škol, kteří si chtějí zkusit práci výzkumníka. Akademie věd ČR právě vypsala nové stáže, studenti si z nich mohou vybírat po celý listopad. Na výběr mají mnoho lákavých projektů z nejrůznějších oborů.

Pozor, padá hvězda! A ne jedna – meteorické roje poutají pozornost každoročně. Nejsou jen vizuálně hezkou podívanou, pozoruhodné je především to, proč Perseidy a další podobné jevy na noční obloze vznikají. Na kloub se jim snaží přijít vědci z Astronomického ústavu AV ČR.

A teď zase z jiného soudku. Žížala je živočich, který budí emoce. Některým jsou sympatické, jiní se jich štítí. Přírodovědci z Biologického centra AV ČR mají jasno: zástupce čeledi kroužkovitých považují za dokonalé ekosystémové inženýry schopné zpracovat téměř jakýkoli rostlinný materiál. Studují produkty jejich činnosti a hledají odpovědi na otázku, jak mohou kompost a takzvaný žížalí čaj ovlivnit chemické složení půdy.

Do třetice palčivé téma, jehož řešení se v budoucnu nevyhneme. Představuje umělá inteligence pro člověka nebezpečí? Mohou mít stroje vědomí a měli bychom nějakým způsobem regulovat rozvoj robotiky? Filozofií a etikou progresivního průmyslového odvětví se zabývá třeba Ústav informatiky AV ČR.

Do nitra laboratoří
To je ale jen malá ochutnávka lákavých projektů. Až do konce listopadu si mohou středoškoláci vybírat z více než stovky odborných stáží, jež by chtěli v příštím roce absolvovat na některém z pracovišť Akademie věd ČR po celé České republice. Už na středních školách tak mají studenti jedinečnou příležitost poznat, jak se dělá věda, prohlédnout si laboratoře, knihovny a vyzkoušet si práci s důmyslnými přístroji, vzácnými látkami nebo třeba historickými prameny.


I ve výzkumu je potřeba mít kuráž. Na to cílí letošní heslo stáží Otevřené vědy.

Co nabídnout mají všechny ústavy přední české vědecké instituce, od sociologie přes lékařské vědy až po fyziku. Zájemci budou moci mimo jiné pomáhat při přípravě vzácného rukopisu z 19. století k vydání, zkoumat horniny pod rentgenem nebo se ponořit do tajů matematiky.

Jak říkají mnozí z absolventů stáže, právě tahle zkušenost nasměrovala jejich budoucí karierní kroky. „Biologie a chemie mě nadchly na střední škole. A roční stáž Otevřené vědy v Akademii věd ČR v předposledním ročníku gymnázia mě v přesvědčení o tom, že tyhle obory jsou pro mě to pravé ořechové, jen utvrdila,“ říká Denis Cmunt, se kterým jsme si nedávno povídali online.

A Nikola Dunajová prozradila, že díky praxi mezi archeology v Brně vzaly veškeré její předsudky zasvé: „Lidé sice říkají, že vědci jsou zvláštní podivíni, ale teď už vím, že to vůbec není pravda.“

Zajímavých vědeckých otázek zůstává nevyřešeno ještě mnoho a jejich zodpovězení leckdy vyžaduje pořádnou kuráž – nebát se zkoumat nové věci, umět prosadit svůj názor a čelit výzvám. I proto se letos hlavním mottem stáží stalo: „Buď hrdinou své doby!“ Více informací o stážích pro studenty v roce 2021 najdete na webu Otevřené vědy, kde jsou připravené přihlašovací formuláře. Na jejich vyplnění mají zájemci čas do konce listopadu. Další zajímavosti ze světa vědy a středoškoláků jsou na facebookové stránce.

Připravily: Jana Bečvářová a Michaela Marková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Archiv Otevřené vědy / Romana Kovácsová (úvodní foto: pod vedením Markéty Fránkové v Botanickém ústavu AV ČR v Brně stáž v roce 2018 absolvovala Pecháčková Tamara; foto v textu: sourozenci Aneta a Jan Lukačevičovi, vědci Akademie věd ČR)

Přečtěte si také