Zahlavi

Odborníci se v Brně radili, jak omezit dopady sucha na zemědělství

20. 12. 2018

V prostorách brněnského výstaviště se ve středu 19. prosince 2018 konalo diskusní setkání akademiků, úředníků a spolupracovníků portálu Intersucho. Na akci vystoupili zástupci Ústavu výzkumu globální změny AV ČR a Mendelovy univerzity v Brně spolu s představiteli Ministerstva zemědělství ČR, Agrární komory ČR a dalších institucí. Velmi cenná byla přítomnost spolupracovníků z veřejnosti, například zemědělců, kteří pravidelně zásobují portál Intersucho informacemi o suchu z terénu.  

Respondenti portálu Intersucho patřili mezi nejpočetnější skupinu účastníků středečního setkání. Přijela jich téměř stovka z různých koutů republiky. Portál Intersucho je dnes nejdůležitějším zdrojem praktických informací o suchu. Na mapách s rozlišením 500 × 500 metrů určují experti z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR úroveň sucha pro každé místo v Česku. Základní data získávají z údajů Českého hydrometeorologického ústavu a z družicových měření. Celkový obrázek pak pomáhají zpřesňovat právě údaje od spolupracovníků z terénu.

„V krajině máme díky reportérům oči a uši, které nám dávají zpětnou vazbu, výhoda je, že oproti senzorům s nimi můžeme komunikovat,“ ocenil význam sítě pozorovatelů koordinátor projektu Miroslav Trnka. Připomněl zároveň, že respondenti sehráli důležitou roli při odškodnění za dopady sucha v roce 2018.

2018_12_20_sucho2
Pracovní setkání s názvem Omezování dopadů zemědělského sucha v ČR se konalo 19. prosince 2018 v prostorách brněnského výstaviště

Podle odborníků nebylo sucho v roce 2018 ojedinělým jevem a s jeho dopady budeme muset počítat i v budoucnosti. „Sucho bohužel bude. Nůžky mezi stále stejným množstvím srážek a zvyšující se teplotou se rozevírají,“ dodal Zdeněk Žalud z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR.

Další z řečníků Pavel Růžek z Výzkumného ústavu rostlinné výroby v souvislosti se suchem upozornil na problém kvality půdy a s tím související nutnost vývoje agrotechnologií. Účastníci setkání se dále věnovali dopadům sucha v sousedních zemích a dalším tématům.

Provoz portálu Intersucho je podporován Strategií AV21 a v rámci projektu DriDanube je spolufinancován Evropskou unií.

Související články:

Dlouhé babí léto přineslo do Česka velká sucha

Předsedkyně v CzechGlobe: atmosférický stožár i testovací let

Nová metoda ukáže, jak rostliny přežívají v nepříznivých podmínkách

O suchu i portálu Intersucho jsme psali v časopise A / Věda a výzkum 02/2017 (od str. 14).


2/2017 (verze k listování)
2/2017 (verze ke stažení)

Připravila: Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR z podkladů Hany Šprtové z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR
Foto: iStock (titulní foto) a Ústav výzkumu globální změny AV ČR

Přečtěte si také