Zahlavi

O panelové diskuze a přednášky na Veletrhu vědy 2018 je velký zájem

06. 06. 2018

Veletrh vědy odstartuje už ve čtvrtek 7. června 2018. Kromě stánků čeká návštěvníky po dobu tří dnů i více než 30 přednášek, panelových diskusí, vědeckých show a dokumentů. Ačkoli je většina míst na doprovodný program veletrhu již obsazena, máme pro vás několik tipů, kam se ještě máte šanci dostat a co si určitě nenechat ujít.

„Na veletrh vědy můžete dorazit kdykoli od 10:00 do 18:00 hodin, kdy vás na stáncích čeká bohatý program v podobě pokusů, workshopů, vědeckých dílen nebo soutěží – na tyto akce se registrovat nemusíte. Svou návštěvu veletrhu mohou obohatit také o doprovodný program, který si v ničem nezadá s programem na stáncích.“ prozrazuje Marta Dlouhá, která má na starosti program v tzv. Keplerově sále.

Na poslední volná místa se můžete podívat do rezervačního systému na http://registrace.veletrhvedy.cz/cz/2018/

 

Meet & Greet s Martinem Rotou

Možná právě vaše děti znají Martina Rotu, hvězdu mezi YouTubery a vlogery. Co jste ale možná nevěděli je, že Martin má široký záběr témat a jeho YT kanál „Vědecké kladivo“ se zabývá výukou a širší propagací vědy. S Patrikem Kořenářem tvoří dvojici „Zvědátoři“ a společně natáčejí pořad „Proč to řešíme“, ve kterém skeptickým úhlem pohledu přistupují k populárním a populárně-vědeckým tématům. O přednášku byl takový zájem, že jsme museli navyšovat počty míst. Neváhejte a chytněte si také to své!

 

Příběh uranu podle Dany Drábové

Asi těžko bychom u nás hledali větší autoritu, než je právě Dana Drábová. Ta vás provede dlouhou cestou uranu od výbuchu supernovy až do současnosti. Významnou roli v příběhu sehraje i městečko Jáchymov, které se nešťastně zapsalo do českých dějin právě díky těžbě uranu. Poslechněte si, jak tento prvek pomohl změnit chápání fyziky a jak se zapsal do historie energetiky a vývoje jaderných zbraní.

 

Kyberbezpečnost: Umělá inteligence pro detekci malwaru

Infikovaný už dáno nemusí být pouze člověk nebo zvíře. Malware je druh infekce, která zasahuje naše počítače i mobily, často aniž bychom to věděli. Malwary využívají hackeři, aby získali hesla, osobní údaje, sledovali uživatele i třeba ukradli peníze z účtu. Jak se ale proti takovým infekcím bránit a co dalšího nám mohou způsobit?

 

Laboratoř Lucie a Michaela: PŘÍSNĚ TAJNÉ

Poprvé a možná také naposledy. Multimediální laboratoř, ve které se předvede Michael Londesborough, skvělý chemik, odborník a popularizátor vědy, společně s milovnicí extrémních sportů, adrenalinu a moderátorkou v jednom, Lucií Výbornou. Asi nemusíme zmiňovat, že to bude velké. Takže pozor! Vstup na vlastní nebezpečí!

Michael Londesborough zve na Veletrh vědy 2018.

 

Jak Češi dobývají vesmír

Společně prozkoumáme, jakou stopu zanechávají Češi ve vesmírných projektech při panelové diskuzi, kterou moderuje Václav Moravec. Dozvíte se například, proč je na Marsu nezbytný „vesmírný hromosvod“, kdo zkoumá černé díry a jak zajímavé může být obyčejné pozorování a vyhodnocování dat přijatých z výzkumných misí.

 

Přírodní vědy ve fotografii a filmu
Petr Jan Juračka je vědecký pracovník z Přírodovědecké fakulty UK a popularizátor vědy. Na svém kontě má již několik krátkých přírodovědných filmů i vlastní popularizační pořad v televizi (v rámci Magazínu Víkend). Beseda nejen o zákulisí téhle „one man show“ bude plná přírodovědného know-how, technických i dramaturgických tipů. Na závěr zhlédneme ukázku z filmu Who’s Who in Mycology, na němž Petr pracoval více než rok a jehož vedlejším produktem byl rovněž jeden díl Petrovy divočiny.

2014, Michal Votapka, Hochalmrunde, Rakousko c

 Petr Jan Juračka v akci.

 

Připravila: Andrea Saláková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Veletrh vědy, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR


 

Hlavní partner Veletrhu vědy:

Logo01

 

 

Přečtěte si také