Zahlavi

Festival vědy zve do Dejvic na elektromotorky, mikroskopy i diskusi o suchu

03. 09. 2018

Technologické novinky i aktuální témata čekají na návštěvníky Festivalu vědy, který ve středu 5. září na jeden den promění Vítězné náměstí v pražských Dejvicích. „Zábavná vědecko-technická laboratoř na Kulaťáku“, jak akci přezdívají její organizátoři, se letos koná již pošesté. Jde o společný projekt akademických ústavů, vysokých škol, volnočasových institucí i firem. Vstup je zdarma.

Součástí přehlídky, která začíná v půl deváté ráno a končí v šest večer, je laboratoř pod širým nebem a technologický park. Na zelené ploše na Vítězném náměstí, v přilehlé Technické ulici a Národní technické knihovně se představí více než 80 expozic, ať už se budou týkat budoucnosti samořídících aut (bude tu automobil, který sám zaparkuje), nebo chemických pokusů. Dětští i dospělí návštěvníci si tu budou moci vyzkoušet jízdu na elektromotorkách stejně jako fotografování uměleckých děl či vyvolávání fotografií klasickou mokrou cestou, které jim nabídne Ústav dějin umění Akademie věd. Festival, který zábavnou formou zpřístupňuje svět vědy a výzkumu, loni navštívilo na 15 000 lidí.

„Na Festivalu vědy si můžete na vědu doslova sáhnout, a zjistit tak, že má rozmanité podoby a využití. Chtěli bychom také pomoci v rozhodování všem, kteří si vybírají zaměření budoucího studia,“ uvedla organizátorka Tamara Mašatová z Domu dětí a mládeže hlavního města Prahy.

Jednodenní přehlídka pod širým nebem loni přilákala na 15 000 lidí

Samořídící auta i elektromotorky

Exkurze do nejrůznějších vědních oborů si tu připravilo deset ústavů Akademie věd ČR, mezi nimiž je Ústav fyziky atmosféryMikrobiologický ústav či Ústav makromolekulární chemie. Fyzikální ústav tu představí lasery jako unikátní zdroje světla a kromě toho také mlžnou komoru, v níž lze vidět dráhy protonů. S pomocí Ústavu chemických procesů si návštěvníci zkusí vypěstovat biomasu z odpadních materiálů, zatímco ve stánku Ústavu experimentální botaniky uvidí „in vitro“ zahrádku i skryté barvy rostlin. V Ústavu jaderné fyziky návštěvníci získají větší přehled o tom, jak fungují  urychlovače, stánek Astronomického ústavu zase přiblíží stavbu kosmické sondy.

Ve stáncích Ústavu organické chemie a biochemie pak vědci na praktických příkladech ukážou přeměny světelné, tepelné a chemické energie a diváky přesvědčí o tom, že chemie se nevyhýbá ani hmyzí říši: například termiti mezi sebou komunikují pomocí feromonů. Na festivalu budou i další atrakce, jako je technologie „elektronické tužky“ známá ze sportovních přenosů (stánek České televize) či možnost moderovat televizní zprávy pomocí čtecího zařízení (stánek Univerzity Karlovy).

V odpoledních hodinách se v Národní technické knihovně koná veřejná debata o počasí a změnách klimatu, která se pokusí najít odpověď na otázku, zda si za stávající sucha a horka můžeme jako civilizace sami. Jedním z hostů je Taťána Míková.

Související články:

Předsedkyně navštívila Ústav dějin umění

Předsedkyně Akademie věd si prohlédla Ústav organické chemie a biochemie

Připravila: Alice Horáčková, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR, ve spolupráci s Irenou Krumlovou
Foto: Festival vědy