Zvěd (2019–dosud)

Záhady, problémy, budoucnost, objevy. To vše zajímá Zvěda, který se ptá i za vás. Zvěd je YouTube kanál Akademie věd, který se snaží přijít na kloub záhadám a problémům, které řeší vědci. Youtuber Vojtěch Klinger na vědcích napříč obory vyzvídá, na čem pracují a jaké jsou výsledky jejich výzkumů. Diváci se dozvědí nejnovější a ověřené informace z vědeckého dění a díky interaktivitě YouTube kanálu mohou ihned reagovat na to, co je zaujalo.

 

Magion (2019)

Dokumentární film Magion – příběh družice prezentuje náročnou cestu vědců Akademie věd k měření a pochopení vesmírných vlivů na planetu Zemi. Přibližuje příběh prvního československého satelitu a jeho strůjců, kreativitu a vědecký zápal vedoucí k mezinárodním úspěchům.

Málo známé archivní matriály spolu s originálním filmovým zpracováním včetně animací a triků a poukaz na důležitost československých inženýrů a techniků pro mezinárodní kosmický program Interkosmos přinesly tomuto dokumentárnímu filmu velký úspěch.Česká televize ho uvedla ve speciálním vydání pořadu Hyde Park Civilizace vysílaném k výročí zahájení provozu této družice a stabilně je k dispozici v i-vysílání. Do největšího povědomí jak odborné, tak široké veřejnosti se však dostal díky úspěchu na Mezinárodním festivalu populárně-vědeckých filmů AFO 2019, kde vyhrál česko-slovenskou soutěž jako nejlepší český a slovenský populárně-vědecký dokumentární film.

Česká věda (2012–2019)

magazín-CVV letech 2012–2019 jsme vyráběli měsíčník Česká věda, který byl k dispozici jednak na našem FB a YT, jednak ho zájemci mohli zhlédnout na TV Praha, TV NOE, TV Kinosvět či Regionální televizi.

Naleznete v něm aktuality a reportáže z ústavů AV ČR, vizitky vědců, informace o chystaných akcích týkajících se vědy, výročích a mnoho dalšího včetně soutěže o knihy z nakladatelství Academia.

 

Tiché hrozby (2017)

Tiché hrozby – to je pětidílný cyklus populárně-vědeckých dokumentů, pod který je podepsána zkušená scenáristka a režisérka Martina Spurná, výkonný producent Václav Špaček a garant celého cyklu Josef Stemberk. Smyslem projektu je představit současný výzkum největších přírodních hrozeb vyskytujících se v ČR, a to přístupnou a srozumitelnou formou. Každý díl představí samotní vědci – odborníci na dané téma, kteří působí v AV ČR i mimo ni. Divák se tak seznámí nejenom s prací vědců, ale i s nejnovějšími poznatky v takových oblastech jako je například výzkum kosmického počasí, klimatu nebo sucha, seznámí se i s velmi aktuální problematikou výzkumu sesuvů či zemětřesení. Premiéra prvních tří dílů se uskutečnila na festivalu AFO 2017.

Jednotlivé díly/trailery:

Více na webu projektu – www.tichehrozby.cz.

Pohyby (2015)

Film Martiny Spurné a Studia OAT Pohyby pojednává o zásadním výzkumu českých geologů z AV ČR v prostředí Špicberských ostrovů. Film vzbudil velký zájem a byl oceněn na AFO 2016 Cenou poroty. O úspěchu informovala Akademie věd ČR širokou veřejnost na svých webových stránkách. Film s mimořádnými záběry vzdálené krajiny doprovází citlivá hudba Michala Rataje. Film na jaře 2017 odvysílala Česká televize a je ke zhlédnutí v jejím archivu iVysílání. Více o filmu včetně traileru a tvůrcích na webu filmu www.pohyby-film.cz.