Laser: supernástroj člověka 21. století
Publikováno dne 20. 3. 2017
Na pražském Žofíně proběhla 13. března v pořadí třetí slavnostní přednáška z cyklu „Akademie věd ČR – špičkový výzkum ve veřejném zájmu“. Ing. Tomáš Mocek, Ph.D., uznávaný odborník ve výzkumu laserů a jejich interakce s hmotou, mluvil o neuvěřitelném vývoji laserů v 21. století a jejich aplikaci překračující lidskou fantazii i doposud známé fyzikální meze.

Česká věda 03/2017
Publikováno dne 15. 3. 2017
Prezident České republiky Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval prof. Evu Zažímalovou předsedkyní Akademie věd ČR pro čtyřleté funkční období 2017–2021. Stala se tak teprve druhou ženou v čele nejvýznamnější české vědecké instituce. Ve funkci nahradí prof. Jiřího Drahoše, jemuž 24. března 2017 vyprší mandát. Prof. Eva Zažímalová byla do funkce předsedkyně Akademie věd ČR navržena už v prosinci loňského roku Akademickým sněmem AV ČR a v polovině ledna vzala tento návrh na vědomí Vláda České republiky.

Česká věda 03/2017
Publikováno dne 1. 3. 2017

Medaile Vojtěcha Náprstka
publikováno dne 28. 2. 2017
Významné ocenění Akademie věd ČR – čestnou oborovou medaili Vojtěcha Náprstka za popularizaci vědy – převzali z rukou předsedy AV ČR prof. Jiřího Drahoše v pondělí 27. února 2017 dva noví laureáti – RNDr. Jana Šrotová, šéfredaktorka nejstaršího českého přírodovědeckého časopisu ŽIVA, založeného v roce 1853, a renomovaný etnomuzikolog a pedagog PhDr. Zdeněk Vejvoda, Ph.D.

Věda života – kniha rozhovorů s prof. Jiřím Drahošem
publikováno dne 27. 2. 2017
V úterý 21. 2. představil končící předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš svou novou knížku Věda života. Kniha rozhovorů, které s ním vedl Jiří Padevět, ředitel nakladatelství Academia, přináší na 276 stranách cenné poselství o druhé polovině 20. století prožité v prostředí české vědy.

Termochronologie - pohled do vzdálené historie
publikováno dne 20. 2. 2017
Termochronologie je metoda, která pomáhá stanovit termální historii hornin. Díky ní mohou badatelé rekonstruovat geodynamický vývoj. Tedy zjistit, co se dělo na povrchu Země.

 Slavnostní novoroční představení opery Carmen
16. 2. 2017
Opera Carmen Georga Bizeta byla ve středu 25. ledna 2017 uvedena jako tradiční slavnostní novoroční představení v historické budově Národního divadla v Praze. Předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš a ředitel Národního divadla prof. Jan Burian na něj pozvali významné osobnosti ze všech klíčových sfér naší společnosti, zahraniční hosty, zástupce partnerských organizací a sponzory.

100 let Naší řeči
publikováno dne 8. 2. 2017
U příležitosti kulatého výročí založení časopisu Naše řeč se v sídle Akademie věd ČR uskutečnila třídenní konference 100 let Naší řeči. Zrod časopisu s podtitulem „listy pro vzdělávání a tříbení jazyka českého“ iniciovala III. třída České akademie pro vědy, slovesnost a umění. Postupem času se Naše řeč proměnila v moderní vědecký časopis, který trvale patří mezi neprestižnější česká periodika věnující se různým jazykovědným tématům. Na jejích stránkách mohou nejen lingvisté, filologové, učitelé češtiny a studenti bohemistiky, ale i další čtenáři z řad široké veřejnosti nalézat mnoho zajímavého o výzkumu češtiny historické i současné.

Jsou nanomateriály nebezpečné? Nanotoxikologie
publikováno dne 7. 2. 2017
Nanotechnologie nebo nanomateriály jsou pojmy, se kterými se setkáváme stále častěji. Jsou ale bezpečné z hlediska lidského zdraví? A jaký zájem mají firmy zjišťovat toxicitu nanomateriálů?

Česká věda 02/2017
publikováno dne 1. 2. 2017
V dnešním magazínu zjistíme, jak čeští vědci přispívají k záchraně historických památek Mosulu. Nahlédneme do laboratoře pro zkoumání historie Země v horizontu posledních padesáti milionů let a otevřeme časopis, který ovlivnil český jazyk. Zastavíme se nad tématem bezpečnosti nanomateriálů pro člověka. A na konci vás čeká zajímavá kniha i závěrečná soutěž.

Ohrožená architektura města Mosulu
publikováno dne 27. 1. 2017