Zahlavi

Aktuality

Aktuality

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
Fri Feb 23 15:54:42 CET 2018

Dne 20. února 2018 se v přednáškovém sále Ústavu přístrojové techniky AV ČR uskutečnila přednáška na téma ,,Standardy optické frekvence a distribuce jejich signálů po optických vláknových sítích", kterou přednesl Ondřej Číp z Ústavu přístrojové techniky AV ČR. Přednáška se konala v rámci spolupráce a iniciativy mezinárodního projektu CLONETS, který šíří informace o nových trendech v oboru základní metrologie času a frekvence.

Fri Feb 23 15:04:16 CET 2018

Parazitologové z Biologického centra AV ČR společně s vědci z Cambridgeské univerzity, mezi nimiž byl i nositel Nobelovy ceny za chemii John Ernest Walker, rozluštili strukturu mitochondriálního podkomplexu F1-ATPázy u jednobuněčného parazita Trypanosoma brucei, který způsobuje spavou nemoc. Jejich objev se může stát klíčem pro další vývoj látek na léčbu této infekční choroby, která vede k závažným neurologickým poruchám a bez léčby je smrtelná. Práce byla publikována v mezinárodním časopise Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America.

Thu Feb 22 20:05:00 CET 2018

Už po dvacáté ocenil český Siemens studenty, vědce, pedagogy i ženy v oblasti exaktních věd. Za Akademii věd ČR si odnáší cenu tým Jiřího Čejky a Václava Navrátila. Siemens letos také udělil zvláštní ocenění za překonání těžkých zdravotních komplikací při studiu.

Thu Feb 22 12:09:00 CET 2018

Významnou součást sladkovodních ekosystémů tvoří heterotrofní bičíkovci – drobné prakticky bezbarvé jednobuněčné organismy o velikosti většinou 2–8 µm. Tito nepatrní dravci představují důležitý mezičlánek v potravním řetězci sladkých vod, protože se živí zejména bakteriemi žijícími ve vodě. Různé druhy bakterií jsou přitom pro heterotrofní bičíkovce různě kvalitním zdrojem potravy. Mohou tak ovlivnit jak růst a druhové složení společenstva těchto bičíkovců, tak i společenstva organismů na vyšších úrovních potravního řetězce, jimž bičíkovci slouží jako potrava.

Thu Feb 22 09:37:29 CET 2018

Existovala před 100 lety smysluplná alternativa k vytvoření Československa? Nebylo snad založení naší první republiky historickým omylem? I takové otázky zazněly na semináři nazvaném Idea československé státnosti: Historické konflikty, podstata založení Československa a jeho mezinárodní odkaz v hlavní budově Akademie věd ČR.

Wed Feb 21 12:42:29 CET 2018

Boty, mlýnek na kávu nebo také komiks. Nejen s těmito exponáty se můžete vydat na procházku pouštní krajinou na výstavě Syn pouště. Cestovatel a fotograf Alois Musil (1868–1944). Unikátní fotografie muže mnoha tváří, sedláka z Vyškova, přítele pouštních beduínů, univerzitního profesora i katolického kněze, z cest po Orientu představují osobitý obrazový zápisník. Ačkoli je Alois Musil pořizoval především kvůli dokumentaci, posloužily i jako ilustrace jeho knih a pojednání.

Tue Feb 20 18:09:00 CET 2018

Novou mapovnu i unikátní studovnu se starými tisky si při své návštěvě Historického ústavu na pražském Proseku prohlédlo vedení Akademie věd. Předsedkyni Evu Zažímalovou tam doprovázel místopředseda Pavel Baran a členky Akademické rady Lenka Vostrá a Taťána Petrasová.

Tue Feb 20 17:06:07 CET 2018

Festival Týden mozku, který pořádá Akademie věd ČR, se uskuteční od 12. do 18. března 2018. Program o nejnovějších objevech a trendech ve výzkumu mozku a neurověd nově potrvá o dva dny déle – obohatí jej interaktivní víkendový program především pro rodiny s dětmi. Vstup na veškeré akce je tradičně zdarma.

Tue Feb 20 16:01:05 CET 2018

Vědec Masarykova ústavu a Archivu AV ČR Rudolf Kučera obdržel cenu Asociace pro československá studia za svoji knihu Život na příděl. V americkém nakladatelství Berghahn vyšla pod názvem Rationed Life. Science, Everyday Life, and Working-Class Politics in the Bohemian Lands, 1914-1918.

Tue Feb 20 16:01:00 CET 2018

Proč se Češi obávají fenoménu, který je bezprostředně neohrožuje a s nímž nemají osobní zkušenost? V zemi s mizivým zastoupením muslimů, na které si veřejnost utváří názory spíše na základě mylných dojmů a neověřených zdrojů, ovšem odpor k islámu rezonuje stále výrazněji. Jak se zrodila islamofobie po česku rozebírá kniha Bronislava Ostřanského z Orientálního ústavu AV ČR a jeho kolegů.