Zahlavi

Aktuality

Aktuality

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
Wed Oct 18 09:22:00 CEST 2017

Strmé svahy vesničky Rampac Grande nedaleko nejvyšší peruánské hory Huascarán postihly v roce 2009 katastrofické sesuvy. S pomocí přicházejí vědci z Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR, kteří obyvatelům pomáhají hledat bezpečné lokality k rozvoji vesnice a zároveň upozorňují na místa, jimž by se měli vyhnout.

Tue Oct 17 15:17:01 CEST 2017

Čtyři místa, čtyři různé infrastruktury Ústavu výzkumu globální změny si během jediného dne prohlédla předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová s místopředsedou Zdeňkem Havlasem. Byla to atmosférická stanice Křešín na Českomoravské vysočině, experimentální pracoviště Domanínek, laboratoře v brněnském sídle ústavu i stanice Lanžhot v lesích při hranicích s Rakouskem – až na to, že k obhlídce posledně jmenovaného došlo pouze „shůry“. Vedení Akademie věd totiž pozorovalo Lanžhot z moderního turbovrtulového letounu Lidka, který též patří do majetku ústavu.

Tue Oct 17 12:32:54 CEST 2017

Výstava o českých vědcích a vědkyních byla v rámci Festivalu vzájemných inspirací 2017 zahájena 10. října 2017 vernisáží na Velvyslanectví České republiky ve Washingtonu. Popularizační výstavy o osobnostech české vědy vznikly jako součást projektu Otevřená věda Akademie věd ČR.Tue Oct 17 11:10:00 CEST 2017

Politické strany ve volebních programech opomíjejí problémy pracujících důchodců i tíživou situaci vdov a vdovců. Návrhům valorizací se věnují jen obecně a až na výjimky z nich nelze dovodit žádné konkrétní změny. Do volebních programů se nově dostalo téma služeb pro seniory.

Sat Oct 14 23:30:00 CEST 2017

Vyhlášením vítězů nejlepších projektů a nápadů v oblasti ekologie, inovací a energetických úspor z České republiky vyvrcholil slavnostní galavečer v pražském Foru Karlín. „Ekologického Oskara“ vybírala porota složená převážně z expertů Akademie věd ČR. Nejlepším projektem v soutěži E.ON Energy Globe roku 2017 se stal chytrý dům s květinovou mokřadní střechou Ing. Michala Šperlinga.

Thu Oct 12 15:23:16 CEST 2017

Ústav organické chemie a biochemie v pražských Dejvicích má v rámci Akademie věd zvláštní postavení. A to nejen pro svoji velikost, úspěchy v mezioborovém výzkumu a okolnost, že od svých prvopočátků v polovině 40. let jedenáctkrát změnil své jméno – byl mimo jiné Ústavem technologie lučebnin organických a výbušných, Ústavem organické technologie či Ústředním ústavem chemickým.

Jde zároveň o vůbec nejbohatší ústav v soustavě akademických pracovišť: podstatným zdrojem financí jsou stále příjmy z objevů chemika Antonína Holého. Ostatně komunikačním jazykem ústavu, který má unikátní přístrojové vybavení a láká vědce z celého světa, je angličtina. Nyní ho navštívila předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová, kterou zde provázel místopředseda Akademie věd a bývalý ředitel Zdeněk Havlas i současný ředitel Zdeněk Hostomský.