Zahlavi

Aktuality

Aktuality

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
Wed Dec 13 15:01:47 CET 2017

Součástí jedenapadesátého Akademického sněmu bylo i usnesení, které vyjadřuje plnou podporu předsedkyni Akademie věd ČR pro její jednání s designovaným předsedou vlády Andrejem Babišem o situaci v české vědě. „Učiním vše pro to, aby si zdejší politická scéna uvědomila význam vědy v jejím celospolečenském kontextu,“ uvedla na tiskovém brífinku v Národním domě na Vinohradech předsedkyně Eva Zažímalová.

Wed Dec 13 12:41:29 CET 2017

Tým vědců z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR ve spolupráci se švýcarskou Vysokou školou polytechnickou vylepšil možnosti fluorescenční superrozlišovací mikroskopie, za niž byla v roce 2014 udělena Nobelova cena. Podle vedoucího výzkumu Marka Cebecauera může nová metoda významně posunout například chápání funkcí lidského imunitního systému nebo původ neurodegenerativních onemocnění. O nové metodě informoval vědecký časopis Nature Communications.

Wed Dec 13 10:23:18 CET 2017

V neděli 3. prosince 2017 večer krátce po čtvrt na sedm ozářil jižní Čechy jasný meteor bolid. Kvůli špatnému počasí si ho téměř nikdo nevšiml. Zaznemenala ho Evropská bolidová síť s centrem v observatoři v Ondřejově. Je jasné, že jednotlivé úlomky dopadly do zástavby kolem Českých Budějovic. "Prosíme občany o pomoc s hledáním meteoritů v nepřístupném terénu," vyzývají vědci z Astronomického ústavu AV ČR. 

Tue Dec 12 10:26:19 CET 2017

Poprvé v režii předsedkyně Evy Zažímalové se 12. prosince 2017 konal Akademický sněm Akademie věd ČR v pražském Národním domě na Vinohradech. Šlo o jeho jedenapadesáté zasedání a kromě již tradičních bodů, jako je zpráva o ekonomické situaci či návrh rozpočtu na příští rok, se na něm připomněly letošní akademické úspěchy a představily nová témata či platformy transferu technologií.

Mon Dec 11 15:38:04 CET 2017

Počet žen, které studují chemii, stoupá, avšak po dosažení doktorského titulu, někdy i dříve, ženy z tohoto oboru mizí. Proč tomu tak je? Měl by se někdo této otázce věnovat? Jsou podmínky pro vědeckou práci mužů a žen nastaveny tak, že zaručují rovnost? Jaký význam mají zahraniční pobyty pro vědeckou dráhu? O tomto a daleko více tématech hovořily socioložky Blanka Nyklová a Hana Víznerová Víznerová z NKC - gender a věda Sociologického ústavu AV ČR s vědci z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze v knize Dynamická rovnováha na dosah?. Křest knihy proběhl ve středu 6. prosince v prostorách Vzdělávacího centra Národní technické knihovny v Praze.

Mon Dec 11 11:27:00 CET 2017

Přednáška prof. Andrease Zicka z univerzity v Bielefeldu na ožehavé téma islámské radikalizace v Evropě se konala 8. prosince 2017 v sídle Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze. Pořádal ji Program migrace společnosti Člověk v tísni. „Bohužel jsme v poslední době svědky toho, že toto téma je politicky zneužíváno. Myslíme si, že je velmi málo fór, jež by jej projednávala čistě odborně a apoliticky,“ vysvětlila předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová, proč největší česká výzkumná instituce poskytla prostory pro diskusi.

Mon Dec 11 10:26:38 CET 2017

Většina Evropanů souhlasí s názorem, že se klima na Zemi mění v důsledku nárůstu teplot. Z obsáhlého výzkumu European Social Survey, kterého se zúčastnilo 34 837 respondentů z osmnácti zemí, lze však vyčíst poměrně velké rozdíly v tom, jaký podíl lidí se domnívá, že se klima určitě mění. Na jedné straně nalezneme státy jako Island, Slovinsko či Nizozemí, kde s uvedeným názorem určitě souhlasí nejméně dvě třetiny obyvatel. Na druhou stranu ve státech jako Rusko, Česko, Estonsko či Finsko s názorem souhlasí jen kolem 40 % obyvatel.

Fri Dec 08 22:54:00 CET 2017

Svými počátky je Ústav pro jazyk český nejstarším akademickým pracovištěm vůbec. Nesoustředí se však zdaleka jen na tvorbu slovníků, tak jako tomu bylo v roce 1911, ale zkoumá například česká nářečí, původ slov či provozuje jazykovou poradnu. Ústav navštívila předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová s místopředsedou Pavlem Baranem a členkou Akademické rady Markétou Pravdovou.

Pavel Baran se přitom vyzbrojil  speciálním „lingvistickým“ tričkem s nápisem: „What language do you speak? Po naszymu!“ Hrdě se tak přihlásil ke svým moravsko-slezským kořenům.

Fri Dec 08 18:24:00 CET 2017

Nejnovější práce parazitologů z Biologického centra Akademie věd ČR v Českých Budějovicích a jejich zahraničních kolegů přináší další díl do skládanky o evoluci parazitismu. Článek vydaný v prestižním americkém časopise Proceedings of the National Academy of Sciences popisuje vznik parazitického způsobu života u bičíkovce, který je nejbližším předchůdcem původce spavé nemoci a dalších parazitů způsobujících vážné nemoci lidí. Objev umožní lepší pochopení parazitů, kteří každý rok nakazí milióny lidí.

Fri Dec 08 14:53:00 CET 2017

Kvalita potravin hraje ve výživě lidí významnou roli. Přibližně jedna třetina obyvatel planety trpí tzv. skrytým hladem, což je příjem prázdných kalorií bez dostatečného množství vitaminů, minerálů a stopových prvků. Tento fenomén přitom ohrožuje nejen chudé země, ale i Evropu. Co jsou zdravé potraviny, kterých látek v nich se máme obávat a jaké naopak prospívají našemu zdraví, vysvětlili 7. prosince 2017 odborníci na semináři Zdravé potraviny.