Aktuality

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
Tue Jun 19 19:54:00 CEST 2018

V krátkodobém horizontu může využití lesní biomasy emise skleníkových plynů dokonce ještě zvýšit, poukazuje v komentáři ke zprávě z roku 2017 Expertní rada evropských akademií (EASAC).

Tue Jun 19 11:53:03 CEST 2018

Posledních padesát let byli brouci vázaní na jalovec ve střední Evropě velmi vzácní a ohrožení. S útlumem pastvy totiž přišli o svůj přirozený biotop, který tvořily keře jalovců na pastvinách. Brouci se však dokázali přeorientovat na okrasné dřeviny, které dnes zdobí téměř každou zahradu, a společně s jejich sazenicemi putují v kamionech, zabydlují se v celé Evropě a způsobují usychání okrasných cypřišů, jalovců a především tújí. To je i případ „nejkrásnějšího“ nového škůdce, krasce Lamprodilla festiva.

Mon Jun 18 12:48:25 CEST 2018

Jak si starověcí učenci představovali vesmír? Co se z jejich textů zachovalo a v jaké podobě? Co mohou říci dnešku? Odpovědi na tyto otázky hledají odborníci z České republiky, Itálie, Německa, Španělska, Francie, Turecka, Bulharska, USA a Velké Británie, kteří na základě antických textů a jejich ikonografie mapují vývoj a předávání astronomických znalostí od antiky přes středověk až po raný novověk. Ve dnech 15.–16. června 2018 se sešli v Praze na konferenci o řeckých a latinských astronomických textech.

Mon Jun 18 12:39:03 CEST 2018

Tým Tomáše Jungwirtha z Fyzikálního ústavu AV ČR si připsal další úspěch. Jejich prototyp v oblasti antiferomagnetických pamětí se stal nejlepším technologickým projektem v prestižní soutěži Vodafone o nápad roku.

Fri Jun 15 12:06:52 CEST 2018

S kyticí v symbolických barvách uvítal předsedkyni Akademie věd Evu Zažímalovou ředitel Slovanského ústavu. „Jsou v ní národní barvy Ukrajiny, jelikož ukrajinštině se zde kromě ruštiny intenzivně věnujeme, ale v obě barvy je možné najít i na rumunské státní vlajce. Rumunština sice nepatří mezi slovanské jazyky, ale okrajově jí v ústavu věnujeme pozornost, neboť přibližně jedna čtvrtina slovní zásoby pochází ze slovanských jazyků,“ řekl ředitel Václav Čermák, který ústav představil jako filologicky zaměřené pracoviště s přesahy do historických věd a kulturních dějin.

Thu Jun 14 17:16:23 CEST 2018

Mezinárodní tým vedený profesorem Tomášem Čižmárem z brněnského Ústavu přístrojové techniky AV ČR zveřejnil v prestižním časopise Physical Review Letters nový objev v oblasti holografické endoskopie. Poznatky jsou využitelné především v medicíně, například při biopsii.

Thu Jun 14 10:49:42 CEST 2018

Jak vypadají a co umí rostliny pod zemí? A co z toho umí vyčíst botanici? Dozvíte se na 5. ročníku vědeckého treku, který se uskuteční v Průhonickém parku v neděli 24. 6. od 13 do 17 hodin.

Thu Jun 14 10:14:00 CEST 2018

Světoznámý vědec Joseph Wang obdržel 13. června v Brně čestnou oborovou medaili J. Heyrovského za zásluhy v chemických vědách. Cenu získal u příležitosti svých sedmdesátých narozenin.

Thu Jun 14 09:18:49 CEST 2018

Zaplavená města i tisíce obětí, to vše může způsobit náhlé protržení či přelití hráze ledovcového jezera ve velehorách. Nebezpečná jezera a ohrožené oblasti v peruánském pohoří Cordillera Blanca pomáhají vytipovat i vědci z Czech Globe a Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy.

Wed Jun 13 15:41:29 CEST 2018

V sídle ELI Beamlines v Dolních Břežanech se s eurokomisařem Carlosem Moedasem sešli ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga, místopředseda AV ČR Jan Řídký, šéfové dalších dvou pilířů ELI z Rumunska a Maďarska i partneři z Velké Británie, Francie a Německa. Jednali o budoucnosti ELI Beamlines, podpoře výzkumu a vlivu evropských investic na rozvoj regionů.