Zahlavi

Aktuality

Aktuality

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
Fri Aug 18 10:57:20 CEST 2017

Již po osmé otevírají vědci z Ústavu Fyzikální chemie J. Heyrovského před koncem prázdnin své laboratoře a učebny středoškolským zájemcům o chemii, fyziku a biologii. Od 21. do 25. srpna se tři desítky středoškoláků stanou na týden posluchači prázdninové školy na téma nanomateriály a nanotechnologie, v rámci které se prostřednictvím ukázek praktických měření v laboratořích, workshopů a exkurzí seznámí se zajímavými vědeckými tématy, který ústav řeší. 

Thu Aug 17 16:14:37 CEST 2017

Stoleté výročí narození oslaví 18. srpna Linda Wichterlová, manželka muže, který zachránil zrak milionům lidí. Žena, která svého manžela – významného chemika, vynálezce kontaktních čoček a silonu – podporovala po více než šedesát společných let v jeho vědecké dráze i občanských postojích za okolností plných historických zvratů.

Mon Aug 14 17:51:00 CEST 2017

Ačkoli největší český dalekohled s průměrem zrcadlového objektivu dva metry a hmotností přes 80 tun slaví už 50 let provozu, je ve skvělé technické kondici. Za sebou má nepřeberné množství výsledků, před sebou rozšíření pozorovacích programů. „Věřím, že jej čekají další roky úspěšného působení,“ uvedl na tiskové konferenci 14. srpna 2017 ředitel Astronomického ústavu AV ČR prof. Vladimír Karas.

Fri Aug 11 16:25:13 CEST 2017

Akademie věd ČR a Univerzita Palackého v Olomouci spolu v pátek 11. srpna uzavřely Dohodu o spolupráci při uskutečňování doktorských studijních programů. Jde o první dohodu s vysokou školou podle novelizovaného vysokoškolského zákona, která se týká doktorského studia, a má tak zásadní význam pro další sbližování akademické a univerzitní sféry. Dohoda platí dnem podpisu, ale do praxe vstoupí v okamžiku, kdy se přijmou noví studenti do doktorského studia, tedy na jaře 2018.

Fri Aug 11 14:19:13 CEST 2017

V centru Mléčné dráhy, ve vzdálenosti 26 000 světelných let od Země, leží nejbližší supermasivní černá díra, která má hmotnost čtyři miliony hmotností Slunce. Kolem tohoto výjimečného objektu obíhá ve velmi silném gravitačním poli malá skupina hvězd s vysokou rychlostí. Je to perfektní prostředí na testování teorií gravitace a obzvláště Einsteinovy obecné teorie relativity.

Fri Aug 11 10:41:00 CEST 2017

Vystudovali vysokoškolsky vzdělaní partneři ve společných domácnostech stejný obor vzdělání? Na dosud opomíjené téma výběrového párování hledá odpověď jedna ze studií think-tanku IDEA „Vrána k vráně sedá aneb důležitost oboru studia při výběru partnera.