Aktuality

Aktuality

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
Mon Mar 27 11:46:38 CEST 2017

„Nemám čas“, „nestíhám“, „mám toho moc“, „vše se mění čím dál rychleji“. S velkou dávkou pravděpodobnosti lze tvrdit, že tyto a jim podobné projevy patří v současnosti k těm nejfrekventovanějším. V posledních asi dvaceti letech se v sociálních vědách objevilo několikero průlomových poznatků a teorií, které pojednávají o časové dimenzi modernity a o sociálním zrychlení. Na dvouletý projekt „Sociologie akademického času“, vyhodnocený jako excelentní, získal dr. Filip Vostal z Filosofického ústavu AV ČR finance z programu na podporu perspektivních postdoktorandů, kteří působí na pracovištích Akademie věd ČR.

Mon Mar 27 10:18:57 CEST 2017

Veřejnost i odborníci z elektrochemie si 27. března připomenou 50 let od smrti nositele Nobelovy ceny za chemii Jaroslava Heyrovského. Jím objevená metoda polarografie dokázala jednoduše, levně, rychle a hlavně přesně odpovědět řadě oborů na otázku, jaké látky a v jakém množství se nacházejí v analyzovaném prostředí. Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR připravil putovní výstavu Příběh kapky tvořenou unikátními fotografiemi, přístroji, polarografickými kuriozitami, filmy a přednáškami, která se v roce 2017 postupně představí v Liberci, Litoměřicích, Praze, Hradci Králové a Bratislavě.

 

Fri Mar 24 16:00:02 CET 2017

Prof. Eva Zažímalová je po prof. Heleně Illnerové, která vedla Akademii věd ČR v letech 2001 až 2005, teprve druhou ženou v čele největší vědecké neuniverzitní instituce. Dne 25. března začíná funkční období nejen prof. Zažímalové, ale také nově zvoleným členkám a členům Akademické a Vědecké rady. V pátek 24. března byla prof. Zažímalová hostem pravidelného pořadu ČT24 Vědecké Interview.

Fri Mar 24 12:46:23 CET 2017

Metropolitní plán Prahy budí vášně a rozpaky. Jeho dokončení se stále odkládá, zatím se hovoří o roce 2023. Jednu z platforem pro odbornou diskusi o metropolitním plánu nabízí Akademie věd ČR. Už dva veřejné semináře o pražském územním plánování uspořádala Komise pro životní prostředí AV ČR ve spolupráci se Společností pro trvale udržitelný rozvoj. Jaké jsou její závěry? 

 

Wed Mar 22 10:55:55 CET 2017

Vědkyň ubývá, podle posledních statistik je zastoupení žen mezi výzkumníky nejnižší od roku 2001, dosahuje přibližně 27 procent. Přitom na vysokých školách dívky převládají. Čím věda ženy odrazuje? Proč přicházíme o ženské vědecké talenty? Při diskusi v Americkém centru v Praze hledaly odpovědi na tyto otázky špičkové vědkyně prof. Helena Illnerová a prof. Helena Tlaskalová-Hogenová.

Tue Mar 21 18:07:34 CET 2017

V pořadí L. zasedání Akademického sněmu AV ČR zvolilo nové členy Akademické a Vědecké rady AV ČR pro funkční období 2017–2021. Stalo se tak 21. března v Národním domě na Vinohradech. Obě volby proběhly tajným hlasováním na základě návrhů předložených shromážděním výzkumných pracovníků pracovišť Akademie věd ČR. Celkem 17 členů Akademické rady bude v příštích čtyřech letech pracovat jako výkonný orgán Akademie věd ČR, zatímco Vědecká rada je pověřena koncepční a poradní funkcí ve věcech přípravy a realizace vědní politiky Akademie věd ČR.