Aktuality

Aktuality

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
Wed May 24 12:08:00 CEST 2017

Pět mladých vědců z různých oborů dnes v pražském Divadle Archa převezme Ceny Neuron, které podporují mecenáši z řad podnikatelů. Mezi oceněnými je i Lukáš Palatinus z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

 

Wed May 24 11:38:05 CEST 2017

V dubnu letošního roku došlo k dalším dvěma zásadním milníkům v experimentálním výzkumu kosmického plazmatu, na němž se podílejí čeští vědci. Po více než sedmiletém vývoji dodali pracovníci Astronomického ústavu Akademie věd ČR ve spolupráci s kroměřížskou firmou CSRC plně funkční zařízení v celkové hodnotě 1,2 milionu Eur francouzské kosmické agentuře CNES. Ta je prostřednictvím dceřiné laboratoře LESIA se sídlem na Observatoři Paříž - Meudon zodpovědná za dodání přístrojového vybavení pro studium radiových a plazmových vln na misi Evropské kosmické agentury ESA s názvem Solar Orbiter.

Tue May 23 14:49:14 CEST 2017

Jak se žilo Židům ve střední a východní Evropě za železnou oponou? A jaký vliv měla na obraz Židů v literatuře na obou stranách bloku komunistická propaganda? Nejenom o tom se bude diskutovat na mezinárodní konferenci nazvané Nové přístupy ve výzkumu dějin Židů za komunismu, kterou organizuje Ústav pro soudobé dějiny Akademie věd ČR. Setkání začíná dnes ve Vile Lanna na Praze 6 a potrvá do čtvrtka.

Tue May 23 08:50:11 CEST 2017

Vědci z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR objevili příčinu některých patologických defektů genetického materiálu.

Fri May 19 12:02:44 CEST 2017

Výzkumná infrastruktura SoWa (z anglického Soil&Water – půda a voda) se buduje v Biologickém centru Akademie věd ČR v Českých Budějovicích ve spolupráci s Univerzitou Karlovou, Jihočeskou univerzitou, Českou geologickou službou a Ústavem pro hydrodynamiku AV ČR. Přinášet má komplexní odpovědi na palčivé problémy v dnešní krajině způsobené činností člověka, mezi něž patří např. klesající úrodnost půdy, snižující se schopnost půdy zadržet vodu, eroze, odtok živin z polí, znečištěné vodní plochy a další. Důraz je kladen i na to, aby se vědecké poznatky následně využily v praxi.

Fri May 19 11:50:01 CEST 2017

Za podpory Akademie věd ČR zahájilo činnost Centrum preklinického testování potenciálních léčiv (CPT), které získalo v lednu 2017 certifikát správné laboratorní praxe. Hlavním cílem CPT je preklinické testování látek, které uspěly ve vyhledávacím výzkumu a přispět tak k vývoji nových léků pro léčbu závažných život ohrožujících onemocnění.