Zahlavi

Zvěd si posvítil na světlo! První díl nové série zkoumá vliv displejů na zdraví

Zvěd si posvítil na světlo! První díl nové série zkoumá vliv displejů na zdraví

Fri Mar 15 14:23:14 CET 2019

Po úspěšných dílech o robotice zahajuje YouTube kanál Zvěd novou sérii Světlo & my, jejímž tématem je světlo a jeho účinky na naše zdraví i životní prostředí. První epizoda, připravená ve spolupráci s odborníky z Platformy pro zdravé osvětlování UCEEB a experty z AV ČR, kteří se zabývají světelným znečištěním, se věnuje modrému světlu displejů a LED žárovek.

V poslední době nás média varují před různým druhem „smogu“, nejen průmyslovým, ale i vizuálním či světelným. Tomu posledně jmenovanému se teď podíval na zoubek Zvěd – YouTube kanál, který vzniká v Odboru audiovizuálních technologií SSČ AV ČR a zaměřuje se na žhavá témata současné vědy a výzkumu.

Na to, jak je to s účinky modrého světla na naše zdraví doopravdy, se youtuber Vojtěch Klinger ptal architektky a chronobioložky Ing. arch. Lenky Maierové, Ph.D., z Platformy pro zdravé osvětlování UCEEB a odborníků z Akademie věd ČR, zejména Pavla Suchana, kteří se zabývají světelným znečištěním (www.svetelneznecisteni.cz). A jaké otázky zazněly? Například: Jaký je rozdíl mezi denním a umělým světlem? Jak nám škodí světlo displejů nebo LED žárovek? Proč světlo ovlivňuje naše biologické hodiny, a tedy náš spánek, psychiku a nemoc? Pomůže nám světelná terapie? Jak chytře svítit přes den a jak v noci? Jak svítili naši předkové?

Více se dozvíte v prvním díle druhé série Zvěda.

Další připravované díly vás seznámí s tím, jak náš mozek vlivem světla seřizuje biologické hodiny či jaká jsou rizika světelného znečištění. Chcete-li mít jistotu, že vám nejdůležitější a nejzajímavější poznatky současné vědy neuniknou, sledujte Zvěda i na Facebooku nebo na Instagramu.

Připravila: Daniela Uhrová, Divize vnějších vztahů Střediska společných činností, ve spolupráci s Milanem Pohlem, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: YouTube kanál Zvěd