
Ceny Neuron pro výjimečné mladé vědce: každý dostal čtvrt milionu korun
Ceny Neuron pro výjimečné mladé vědce: každý dostal čtvrt milionu korun
Thu May 25 12:08:00 CEST 2017
Pět mladých vědců z různých oborů v pražském Divadle Archa převzalo Ceny Neuron, které podporují mecenáši z řad podnikatelů. Mezi oceněnými je i Lukáš Palatinus z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR.
Lukáš Palatinus zkoumá strukturu velmi malých krystalů. Se svým objevem – zobrazením atomů vodíku pomocí metody takzvané elektronové difrakce – pronikl jako první český vědec na titulní stránku časopisu Science. Kromě toho je jedním z objevitelů nejdelší solné jeskyně na světě pojmenované 3N.
Dalším oceněným je antropolog Martin Soukup, který sleduje vývoj obyvatelstva Papui na Nové Guinei. Tam v údolí řeky Uruwa zaznamenává sociální vazby a zkoumá je v čase a prostoru. Soukup si přitom studium antropologie vybral podle svých slov vlastně náhodou, původně snil o tom, že bude hercem.
Cenu dále získá i biolog Marek Eliáš, který se specializuje na takzvané protisty, dříve nazývané „prvoci“. Protisty kdysi kolonizovaly naši planetu a jsou podstatné pro rozluštění samé podstaty života na Zemi. Jeho práce, oceněná i v zahraničí, může pomoci například vývoji nových léků a biotechnologií.
Mezi oceněnými je počítačový virtuos Daniel Sýkora. Vymyslel algoritmus, který dokáže rutinní práci výtvarníků z velké části převést do počítače, aniž by výsledek přišel o výtvarníkův rukopis. Počítače nyní z jednoho originálního obrázku vytvoří sekvenci dalších a postavičky „oživí“. Jeho práci ocenilo i Studio Disney, se kterým spolupracoval na 3D verzi animovaného filmu Lví král.
Pátým oceněným se stal matematik Robert Šámal, jehož poznatky vedou nejen k lepšímu plánování například železniční sítě, ale také k větší efektivitě počítačové paměti.
Ceny Neuron se udělují od roku 2010 a laureáty vybírá nezávislá rada fondu, složená z renomovaných vědců. Hledá přitom výrazné vědecké osobnosti, kteří posouvají úroveň poznání ve svých oborech, a zároveň mají osobní integritu, jsou otevření vůči různým vědeckým komunitám a vnímají vědu jako službu společnosti. Vůbec poprvé se letos uděluje ocenění v oboru computer science, naopak v oboru chemie a medicína se rada fondu rozhodla letos žádnou cenu neudělit.
Kromě ocenění českým vědcům chce Neuron oživit i tradici českých expedic, a třem vědeckým týmům poskytne finanční částku milion korun.
Připravil: Odbor mediální komunikace Akademie věd ČR
Foto: Lukáš Bíba, Neuron