Aktuality

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
13. 02. 2019

Akademie věd ČR zveřejnila prohlášení ke snaze maďarské vlády převzít kontrolu nad financováním vědy a výzkumu. Vydala ho ve středu 13. února, pouhý den poté, co maďarští vědci proti krokům své vlády veřejně protestovali.

13. 02. 2019

Předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová odhalila ve středu 13. února 2019 na Biofyzikálním ústavu novou sochu DNA, která symbolizuje výzkum tohoto brněnského pracoviště. Přednášel zde také renomovaný vědec Jiří Bártek, který se v Kodani zaměřuje na výzkum rakoviny.

12. 02. 2019

Sedmadvacetiletý Jan Lukačevič z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, který se loni stal ambasadorem studentských stáží v  projektu Otevřená věda se dostal do prestižního žebříčku časopisu Forbes 30 pod 30.

12. 02. 2019

Díky nejmodernějšímu elektronovému mikroskopu, který právě začali používat vědci z Biologického centra Akademie věd ČR (BC AV ČR), získávají pohledy do mikrosvěta nový rozměr. A to doslova – třetí rozměr. Na rozdíl od ostatních elektronových mikroskopů, umožňujících zobrazit pozorovaný objekt pouze ve dvou rozměrech, dokáže nový rastrovací elektronový mikroskop Apreo VS vytvořit třírozměrný obraz vzorku. Badatelům to otevírá zcela nové možnosti, jak nahlédnout do nejmenších částí biologických objektů – buněk či jakýchkoli jiných biologických vzorků – a zjistit, jak jsou uvnitř uspořádány a jak fungují.

11. 02. 2019

Již čtvrtým rokem se 11. února slaví Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, který upozorňuje na ženský přínos světovému výzkumu. Do oslav se opět intenzivně zapojilo i Národní kontaktní centrum – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR.

10. 02. 2019

Nature Future, rostliny budoucnosti. Tak se jmenuje nová výstava v Galerii Věda a umění na Národní třídě, věnovaná vědcům, kteří svou prací doslova zachraňují lidstvo. Velkoformátové snímky švýcarského fotografa Maria del Curta připomínají jak odkaz ruského botanika N. I. Vavilova, tak současné úspěchy českých badatelů.

08. 02. 2019

Asi 80 000 pacientů trpí v České republice aktivní epilepsií. To znamená, že měli alespoň jeden epileptický záchvat v průběhu posledních pěti let. Ročně přibude asi 5000 nových pacientů. Správná první pomoc, která může zachránit život pacienta, je tématem Mezinárodního dne epilepsie, který si připomínáme v pondělí 11. února.

07. 02. 2019

Autorka archeologických výstav Jana Maříková Kubková, znalec krajiny Jiří Sádlo a organizátorka popularizačních akcí Dana Sephton. Tyto tři významné osobnosti převzaly ve čtvrtek 7. února z rukou předsedkyně AV ČR Evy Zažímalové prestižní Čestnou medaili Vojtěcha Náprstka za zásluhy o popularizaci vědy.

06. 02. 2019

Malé i velké tiskárny, známé i pozapomenuté pražské i regionální knihaře, kreslíře, mědirytce a jednotlivé typy knižních vazeb představuje unikátní internetová Encyklopedie knihy v českém středověku a raném novověku. Vznikla ve spolupráci Knihovny Akademie věd a Národní knihovny.

06. 02. 2019

Dva skvělí matematici se světovým renomé, Francouz s českými kořeny Antonín Novotný a Miloslav Feistauer, převzali prestižní akademické ocenění, které se udílí již od poloviny 60. let. Jde o medaili Bernarda Bolzana za zásluhy v matematických vědách.