Aktuality

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
Fri Jun 22 17:11:29 CEST 2018

Od chvíle, kdy se ukázalo, že živé organismy, včetně člověka, jsou vlastně dokonale uspořádaným souborem chemických prvků a sloučenin, se vědci přou, jestli k tomuto uspořádání mohlo dojít jen neuvěřitelnou shodou okolností, nebo zda život vzniká ve vesmíru všude, kde pro to vzniknout příhodné podmínky. K jakým závěrům docházejí, shrnula druhá přednáška nového formátu pořádaná ve čtvrtek 21. června Akademií věd ČR, vysílaná online.

Fri Jun 22 15:34:00 CEST 2018

Ve sluneční soustavě se pohybuje bezpočet malých těles obvykle nepravidelného tvaru o průměru od několika desítek metrů do několika set kilometrů. Říká se jim planetky, ve starší terminologii asteroidy. Na půl milionu jich už má určenou dráhu a jsou katalogizovány, neustále k nim přibývají další a další. Asi 15 tisíc jich dokonce dostalo jména. Nově k nim přibylo jméno české herečky a operní pěvkyně Soni Červené.

Thu Jun 21 13:16:08 CEST 2018

„Buďte odvážní, hrdí i pokorní. Když něco pokazíte, nikdo vás kvůli tomu nezabije,“ shodují se tři francouzští nositelé Nobelovy ceny. Jean-Maria Lehn, Jean-Pierre Sauvage a Serge Haroche si v hluboké životní moudrosti nezadají ani s mistrem Yodou z filmové série Star Wars, jak ukázaly jejich přednášky propojené s vážnou i experimentální hudbou. Do Národního domu na Vinohradech přišlo 20. června na setkání s výjimečnými osobnostmi francouzské vědy na 200 lidí.

Thu Jun 21 12:23:00 CEST 2018

Nutriční symbiózy hmyzu, kyselost rašelinišť, dopady používání glyfosátu či ohrožené ryby arowany a baramundi – nejen tato témata představí další vydání časopisu Živa.

Wed Jun 20 15:09:34 CEST 2018

Astronomický ústav AV ČR se stal další zastávkou předsedkyně Akademie věd Evy Zažímalové. Sídlo ústavu se nachází v krásné lokalitě jihovýchodně od Prahy v Ondřejově. Na konci 19. století zde pražský továrník Josef Frič se svým bratrem Janem koupil pozemek a vybudoval hvězdárnu, kterou na výročí roku 1928 věnoval československému státu pro potřeby Karlovy univerzity. Astronomický ústav zde působí od roku 1954.

Wed Jun 20 13:32:00 CEST 2018

V americkém Memphisu se v květnu 2018 konal 42. ročník mezinárodního festivalu Memphis in May, který se zaměřil na Českou republiku. Američtí organizátoři společně s Velvyslanectvím ČR ve Washingtonu představili českou kulturu, architekturu, gastronomii, vzdělávání i business. Českou vědu reprezentovaly přednášky zástupců Akademie věd ČR a také výstava Čeští vědci a jejich vynálezy.

Wed Jun 20 13:24:00 CEST 2018

Nejnovější interaktivní aplikace expertů z think tanku IDEA CERGE-EI při Národohospodářském ústavu AV ČR nabízí netradiční pohled na publikační profil výzkumných pracovišť. Nezabývá se citačním ohlasem, ale publikacemi v časopisech podezřelých z predátorských praktik a těch, které mají výrazně místní autorskou základnu.

Tue Jun 19 19:54:00 CEST 2018

V krátkodobém horizontu může využití lesní biomasy emise skleníkových plynů dokonce ještě zvýšit, poukazuje v komentáři ke zprávě z roku 2017 Expertní rada evropských akademií (EASAC).

Tue Jun 19 11:53:03 CEST 2018

Posledních padesát let byli brouci vázaní na jalovec ve střední Evropě velmi vzácní a ohrožení. S útlumem pastvy totiž přišli o svůj přirozený biotop, který tvořily keře jalovců na pastvinách. Brouci se však dokázali přeorientovat na okrasné dřeviny, které dnes zdobí téměř každou zahradu, a společně s jejich sazenicemi putují v kamionech, zabydlují se v celé Evropě a způsobují usychání okrasných cypřišů, jalovců a především tújí. To je i případ „nejkrásnějšího“ nového škůdce, krasce Lamprodilla festiva.

Mon Jun 18 12:48:25 CEST 2018

Jak si starověcí učenci představovali vesmír? Co se z jejich textů zachovalo a v jaké podobě? Co mohou říci dnešku? Odpovědi na tyto otázky hledají odborníci z České republiky, Itálie, Německa, Španělska, Francie, Turecka, Bulharska, USA a Velké Británie, kteří na základě antických textů a jejich ikonografie mapují vývoj a předávání astronomických znalostí od antiky přes středověk až po raný novověk. Ve dnech 15.–16. června 2018 se sešli v Praze na konferenci o řeckých a latinských astronomických textech.