Aktuality

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
Mon Aug 13 17:28:49 CEST 2018

Buněčné jádro obsahuje DNA, která je nositelkou genetické informace a rozhoduje v podstatě o všem, co se v buňce děje. Předurčuje správné dělení buněk a přežití celého organismu. Její přesné kopírování neboli replikace při buněčném dělení, stejně tak jako zachování její intergrity proto musí být přísně kontrolováno a v případě nesrovnalostí rychle opraveno.

Mon Aug 13 15:25:05 CEST 2018

Vědci z Biofyzikálního ústavu v Brně a Ústavu experimentální botaniky v Olomouci ve spolupráci s francouzskými a švýcarskými vědci odhalili pozoruhodný mechanismus kompenzující degeneraci evolučně mladého chromozomu Y u dvoudomé rostliny silenky širolisté. Jejich zjištění publikoval prestižní časopis Nature Plants.

Fri Aug 10 13:09:06 CEST 2018

Halančíci – mimořádně krátkověké drobné ryby afrických savan – dospívají už za pouhé dva týdny – nejrychleji ze známých obratlovců. Přímo ve východní Africe zkoumal tyto "instantní ryby", jak se jim někdy říká, tým Martina Reicharda z Ústavu biologie obratlovců AV ČR. Výsledky aktuálně publikoval prestižní časopis Current Biology.

Wed Aug 08 10:39:13 CEST 2018

Botanický ústav AV ČR, Český svaz ochránců přírody Vlašim a Ministerstvo životního prostředí ČR se druhým rokem podílejí na záchraně kriticky ohrožené květiny kuřičky hadcové, která roste pouze na dvou místech na světě, a to na Podblanicku.

Mon Aug 06 10:57:01 CEST 2018

Nová technologie vysokofrekvenčního EKG umožňuje přesněji stanovit léčbu pro konkrétního pacienta se selhávajícím srdcem, a tím výrazně prodloužit délku jeho života. Za objevem stojí hlavně brněnští vědci a lékaři, kterým se nyní podařilo získat americký patent.

Mon Aug 06 09:57:57 CEST 2018

Studenti ze všech koutů světa budou v Praze v nadcházejícím týdnu studovat umělou inteligenci a robotiku. Týdenního programu se účastní 35 zahraničních účastníků a šest českých studentů. Kemp přilákal nadané studenty z celého světa, mezi účastníky jsou zástupci Argentiny, Bangladéše, Indonésie, Malajsie či Pákistánu.

Fri Aug 03 09:19:43 CEST 2018

Vědci z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR ve spolupráci s americkými, německými a belgickými kolegy uspěli ve vývoji nejmenšího diamantu na světě. Synteticky vytvořený krystal nanodiamantu byl vypěstován ze zárodku obsahujícího 26 atomů uhlíku. Velikost zárodku krystalu je asi stotisíckrát menší než šířka lidského vlasu. 

Thu Aug 02 10:56:47 CEST 2018

Při své letošní návštěvě Prahy předvídal předseda Slovenské akademie věd Pavol Šajgalík, že „nás čeká půlroční přechodné období, na které jsem velmi zvědavý“. Řeč byla o  transformaci „centralizované“ organizace na soustavu samostatných veřejných výzkumných institucí po vzoru české Akademie věd. Šajgalík ve svých odhadech nepřeháněl, v létě se vyostřil spor mezi Slovenskou akademií věd a tamějším ministerstvem školství, vědy, výzkumu a sportu. Šajgalíkovu transformaci výrazně podpořila předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová.

Wed Aug 01 10:03:09 CEST 2018

V těchto parných dnech se pomalu uzavírá terénní část mnohaletého archeologického výzkumu nejstaršího známého kostela na pražském Vyšehradě. Postupný odkryv této dávno zaniklé památky, která pochází někdy z období mezi lety 950–1050, vzbudil neobyčejný zájem odborné i laické veřejnosti již v roce 2014, kdy bylo objeveno zdivo východní oltářní niky.

Tue Jul 31 17:26:04 CEST 2018

Nejlepší výsledek v soutěži o granty Evropské výzkumné rady za posledních deset let se podařil českým vědcům. V kategorii takzvaných ERC Starting Grants, které podporují mladé vědce až do výše téměř dvou milionů eur, uspělo hned pět badatelů. Dva jsou z Akademie věd ČR: bioložka Kateřina Sam a molekulární biolog Ondřej Štěpánek.