Zahlavi

Aktuality

Aktuality

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
Thu Apr 26 10:49:56 CEST 2018

Tým brněnských vědců z Ústavu přístrojové techniky AV ČR vedený Vilémem Nedělou vyvinul a patentoval unikátní detektor elektronů pro environmentální rastrovací elektronový mikroskop (EREM). Mikroskop vybavený tímto detektorem umožňuje zkoumat i ty nejcitlivější biologické vzorky často v přirozeném stavu tak, že jim elektronový paprsek prakticky neublíží. Zprávu o této novince publikoval vědecký časopis Ultramicroscopy.

Wed Apr 25 16:32:34 CEST 2018

Biologické centrum AV ČR v Českých Budějovicích má nové analytické laboratoře s ultracitlivými přístroji pro výzkum metabolismu. Poznatky z laboratoří budou sloužit v biologických a ekologických odvětvích, včetně medicíny. Díky spolupráci českobudějovických biochemiků s nemocnicemi v Linci a Řezně se nové přístupy budou více objevovat i v klinické praxi. Laboratoře v hodnotě 24 milionů korun podpořily dva evropské granty meziregionální spolupráce.

Wed Apr 25 12:35:05 CEST 2018

Laserová centra ELI Beamlines a HiLASE v Dolních Břežanech již podruhé nabízí středoškolským studentům možnost přihlásit se do Talentové akademie. Umožní tak dvanácti vybraným studentům zapojit se do vědeckého projektu v oblasti kvantové fyziky, která popisuje chování světa na úrovni atomů. Zde v mikrosvětě platí jiné zákony, než které známe z každodenního života. Ty kupříkladu umožňují částicím existovat na dvou místech zároveň anebo se teleportovat. Tyto jevy, jak vytržené ze sci-fi filmu, dnes už vědci umí pozorovat i ve svých laboratořích. Uzávěrka přihlášek je do 17. 6. 2018.

Tue Apr 24 20:38:00 CEST 2018

Nová studie přináší osvědčené poznatky o nebezpečí, které představují horské ledovce a trvale zmrzlá půda ve vysokých horách. Vypracovali ji vědci ze Švýcarska ve spolupráci s Ústavem struktury a mechaniky hornin AV ČR. Jde o oblasti, v nichž se nejvýrazněji projevují klimatické změny způsobující odtávání horských ledovců, vznik nebezpečných sesuvů i skalních lavin a s tím souvisejících povodní. Dokument má přispět k ochraně majetku a životů obyvatel světových velehor včetně Alp.

Tue Apr 24 15:44:00 CEST 2018

Národní finále EXPO SCIENCE AMAVET určilo vítěze jubilejního 25. ročníku populární studentské soutěže. V sídle Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze se představilo 35 projektů, které uspěly v regionálních kolech v Brně, Liberci, Pardubicích a Příbrami. Porota vybrala 20. dubna 2018 desítku vítězných prací, které budou jejich autoři prezentovat na nejprestižnější studentské soutěži INTEL ISEF 2019 ve Spojených státech, 33. ročníku mezinárodního celočínského finále soutěže odborných projektů China Adolescents Science and Technology Innovation Contest (2018) a Beijing Youth Science Creation Competition (2019) v Číně.

Mon Apr 23 19:42:00 CEST 2018

Brněnský Psychologický ústav AV ČR a významné lokality Archeologického ústavu AV ČR v Pavlově a Dolních Věstonicích navštívila předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová v rámci svého turné po ústavech Akademie věd ČR. Doprovázeli jí místopředseda AV ČR Pavel Baran a členky Akademické rady AV ČR Markéta Pravdová a Lenka Vostrá.

Mon Apr 23 17:23:27 CEST 2018

Minulý týden se podepsala v českém prostředí výjimečná dohoda mezi Ústavem organické chemie a biochemie AV ČR a společností BTCZ Ventures ze skupiny bpd partners o finanční podpoře základního výzkumu skupiny Dr. Zuzany Kečkéšové, zaměřeného na nová léčiva proti rakovině, částkou až 1,75 mil. eur.

Mon Apr 23 13:56:00 CEST 2018

Viry, život ve skleníku nebo také Krkonoše z pohledu mechorostů a lišejníků – nejen těmito tématy se zabývá letošní druhé číslo přírodovědného časopisu Živa.

Mon Apr 23 13:30:00 CEST 2018

Osudy movitého majetku kulturní povahy, který byl konfiskován v roce 1945 občanům německé národnosti v severočeském regionu na základě dekretů prezidenta republiky, sledovala konference Ústavu dějin umění AV ČR pod hlavičkou projektu NAKI II.

Fri Apr 20 23:56:10 CEST 2018

Virtuální procházka středověkým městem, restaurování vikingského meče i dárek v podobě repliky gombíku z Lumbeho zahrady... To všechno čekalo na návštěvě Archeologického ústavu předsedkyni Akademie věd ČR Evu Zažímalovou, která si vyzkoušela i speciální brýle na cestování v čase. Provázeli ji místopředseda pro III. vědní oblast Pavel Baran a členky Akademické rady Lenka Vostrá a Markéta Pravdová.