Zahlavi

Aktuality

Aktuality

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
Fri Feb 16 20:11:00 CET 2018

V těchto dnech vychází první číslo letošního ročníku populárně-naučného časopisu Živa, který v roce 1853 založil Jan Evangelista Purkyně. Dočtete se například o Purkyňově Živě a vědecké komunitě v českých zemích, ale také o prvosence vyšší, měkkýších a divočině nebo jak se žije nejmenšímu savci světa – netopýrku thajskému. Po celý rok můžete také sledovat seriály, jež se věnují fenoménu Velké kotliny v Jeseníkách, Roku českých pralesů a ostnojazyčným rybám.

Fri Feb 16 08:34:48 CET 2018

Vědci z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, Fyzikálního ústavu AV ČR a Univerzity Palackého v Olomouci prokázali existenci piezoelektrického jevu u jednotlivých molekul. Práce publikovaná v prestižním časopise Journal of the American Chemical Society představuje průlom ve studiu elektromechanického chování molekul a otevírá novou cestu ke konstrukci molekulárních motorů, snímačů či generátorů elektrické energie v rozměrech nanosvěta.

Thu Feb 15 09:05:00 CET 2018

Představy Čechů o vlastním bydlení, lidské štěstí i volební průzkumy, to jsou témata, která zazněla při návštěvě vedení Akademie věd v Sociologickém ústavu. Předsedkyni Evu Zažímalovou tam doprovázel místopředseda Pavel Baran a členky Akademické rady Taťána Petrasová a Markéta Pravdová.

Thu Feb 15 08:41:04 CET 2018

Vladimír Hlaváček patřil mezi nejvýznamější české lékaře, byl jedním ze zakladatelů české alergologie. Jako význačnou osobnost jej v roce 1947 portétoval malíř Eduard Demartini, přičemž tento obraz si Hlaváčkova dcera Daria odvezla do Spojených států. Nyní tento obraz darovala Akademii věd ČR.

Wed Feb 14 10:32:48 CET 2018

První, co návštěvníka Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR zaujme, je jeho sídlo. Vila Majorka je podle všeho jediná pražská vila v alpském stylu. Některé objekty původně viniční usedlosti ze sedmnáctého století (dnes kulturní památka) se později upravily pro potřeby cihelny. Dnes tvoří součást budov hydrodynamického pracoviště, které se stalo další zastávkou předsedkyně Akademie věd Evy Zažímalové na jejím turné po jednotlivých ústavech. Provázeli ji tam místopředseda Jan Řídký a členka Akademické rady Lenka Vostrá.

Wed Feb 14 09:45:00 CET 2018

Světově unikátní mikrovlnný plazmový systém, který umožňuje za nízkých teplot nanášet vrstvy nanomateriálů na velké plochy i 3D objekty, vznikl ve spolupráci Fyzikálního ústavu AV ČR a společnosti  SVCS Process Innovation a za podpory Technologické agentury ČR.

Mon Feb 12 09:17:51 CET 2018

Předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová začala s návštěvami pracovišť první vědní oblasti. Prvenství připadlo Ústavu teoretické a aplikované mechaniky, který se orientuje především na stavební vědy. Předsedkyni doprovázel místopředseda Jan Řídký a členové Akademické rady Lenka Vostrá a Pavel Krejčí.

Fri Feb 09 11:26:28 CET 2018

Akademie věd ČR hledá kandidáty do 33 let pro letošní vědecké ceny v různých oblastech výzkumu, které vyhlašuje velvyslanectví Francie v ČR. Uzávěrky jsou v březnu.

Fri Feb 09 00:09:00 CET 2018

Vojtěch Kyncl z Historického ústavu AV ČR se ohrazuje vůči prohlášení politika Tomia Okamury o romském táboře v jihočeských Letech, podle nějž tábor nebyl oplocený a Romové se tam mohli volně pohybovat.

Thu Feb 08 10:05:45 CET 2018

Dnešní zemědělství se neobejde bez herbicidů – přípravků hubících plevely. Mnoho takových látek působí na plevele stejně jako vysoké dávky rostlinného hormonu auxinu. Vědci z Ústavu experimentální botaniky AV ČR a britské University of Warwick nyní prozkoumali transport těchto herbicidů i dalších podobných sloučenin do rostlinných buněk. Z dat odvodili, jaké vlastnosti musí mít molekuly, aby se účinně vázaly na bílkovinu AUX1, hlavní přenašeč auxinu do buňky. Výsledky, které publikoval renomovaný časopis New Phytologist, umožní lépe pochopit toky auxinu v rostlině. Mohou také přispět k vývoji účinnějších herbicidů s menšími dopady na životní prostředí.