Zahlavi

Politické strany slibují učitelům vyšší platy, ale neřeší, kde na ně vezmou

20. 09. 2017

Jaké šance mají učitelé, že se jim po volbách zvýší platy a jejich práce bude atraktivnější? Volební programy politických stran slibují zvýšení platů v rozemzí od 18–52 %, přičemž většina programů slibuje zhruba 20% zvýšení, což ale české učitele z poslední příčky na platovém žebříčku učitelů v EU výrazněji neposune. Navíc ani jedna ze stran neřeší, kolik by její slib stál a kde by na to vzaly peníze. To také ubírá na dlouhodobější věrohodnosti slibů.

Studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu AV ČR, která vznikla v rámci cyklu IDEA PRO VOLBY 2017, mapuje volební programy politických subjektů, které by na základě předvolebních průzkumů mohly vstoupit do Sněmovny, nebo by se mohly přiblížit pětiprocentní hranici – tedy ČSSD, KDU-ČSL, KSČM, ODS, Piráti, Realisté, SPD, STAN, TOP09, Zelení (program hnutí ANO v době analýz ještě nebyl zveřejněn).

Studie poukazuje na souvislosti, nejasnosti a rozpory v předvolebních slibech a hledá v nich odpovědi na sedm klíčových otázek, které IDEA položila již v červnové studii IDEA PRO VOLBY 2017 – Nízké platy učitelů: hodně drahé řešení. „Většina politických stran ve svých programech oproti minulosti deklaruje, že je třeba učitelské platy výrazně zvýšit a navýšení dokonce vyčísluje. O nákladech a zdrojích se v nich však nehovoří,“ upozorňuje autor studie Daniel Münich.



Do detailu jde volební program pro školství a vzdělávání Strany zelených. Extrémně stručný je naopak program komunistů. Většina slibuje zvýšení platů o 18–20 %. Sociální demokraté a Lidovci navíc chtějí toto zvyšování platů rozložit do čtyř let – naopak STAN slibuje nejvyšší a zároveň skokové navýšení o 50 % v prvním roce po volbách. Realisté mluví také o výrazném zvýšení platů, ale neuvádí tempo zvyšování.

Volební programy však vůbec neřeší finanční náročnost a zdroje. Studie uvádí spodní odhad nákladů na desetiprocentní zvýšení učitelských platů ve výši zhruba 6,7 miliardy korun, což ovšem nezahrnuje ostatní pedagogické a nepedagogické pracovníky. I nejnižší sliby by vyšly na 18 miliard ročně a slib STAN dokonce na 35 miliard.



„Volebním slibům chybí dlouhodobější věrohodnost, takže ve světle dosavadních špatných zkušeností nemají potenciál do učitelské profese začít lákat dostatek mladých nadaných lidí,“ komentuje Münich.

Žádná ze stran neuvažuje, že by se peníze daly najít uvnitř vzdělávacího systému, například optimalizací sítě škol, snížením vzdělávací zátěže, zvýšením průměrného počtu žáků na učitele nebo zkrácením délky devítileté školní docházky. Pouze programy Pirátů a Zelených zmiňují potřebu výrazně zvýšit výdaje na školství jako podíl na HDP. Neupřesňují ale, zda se mají peníze ušetřit například v jiných kapitolách státního rozpočtu.



Všechny strany slibují, že kantorům uleví na byrokratické zátěži. Lepší pracovní podmínky učitelů slibují volební programy ČSSD, TOP09, SPD a Zelených, kteří mj. navrhují zavedení nenárokového tvůrčího volna každý pátý rok učitelské praxe. Způsobem implementace a náklady se však již programy nezabývají.

Více naleznete ve studii IDEA PRO VOLBY 2017: Platy učitelů ve volebních programech – přehled a rozbor.

Cyklus IDEA PRO VOLBY 2017

Výchova dětí v Čechách

Jak se žije českým důchodcům

Platy učitelů? Nejnižší v Evropské unii

Připravil: Luděk Svoboda, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Pixabay

Přečtěte si také