Zahlavi

Mimořádné vědecké talenty ze zahraničí posilují tým v Olomouci

05. 09. 2017

Do laboratoře Ústavu experimentální botaniky AV ČR v Olomouci míří celá vědecká skupina z německé Max Planck Society. S Alešem Pečinkou přijíždí na Hanou i jeho čtyři kolegové, aby zde pokračovali ve výzkumu rostlinné DNA. „Není běžné, aby se do České republiky přesouvaly ze Západu celé výzkumné týmy, a jsem proto velmi rád, že se skupina z Ústavu Maxe Plancka pro výzkum šlechtitelství rostlin rozhodla přidat k nám. Skvělé je i načasování jejího příchodu, protože právě teď posouváme náš výzkum o kousek dál,“ říká rostlinný genetik a vedoucí laboratoře prof. Jaroslav Doležel.

„Dosud jsme se věnovali především metodám čtení dědičné informace, které dnes i přes jejich náročnost považujeme spíše za rutinní. Nyní nás zajímá interpretace samotné dědičné informace a to, jak je možné, že na jejím základě vznikají nové typy buněk a různé orgány rostliny. DNA není v buněčném jádře sama, společně s ní jsou v něm i proteiny. Tomuto komplexu se říká chromatin, a to je oblast, kterou jsme dosud neměli pokrytou a ve které je Aleš Pečinka uznávaným expertem,“ vysvětluje prof. Doležel.

Výzkumné skupiny v ústavech Maxe Plancka hledají obvykle po pěti až devíti letech nová pracoviště. Aleš Pečinka se rozhodoval mezi Německem a Českou republikou, nakonec se vrací na Moravu: „Když mi profesor Jaroslav Doležel nabídl pozici ve své laboratoři tak jsem dlouho neváhal, protože je to ideální místo, kde bude moci naše skupina pokračovat ve výzkumu. Olomoucká laboratoř Ústavu experimentální botaniky AV ČR je špičkové pracoviště zaměřené na studium rostlinné dědičné informace, které se může měřit s nejprestižnějšími laboratořemi ve světě. Kvalita přístrojového vybavení a možnost hovořit s místními vědci přesvědčila už na jaře i mé kolegy o tom, že Česká republika bude dobrá volba.“

V Olomouci bude také dva roky pracovat díky projektu Marie Skłodowska-Curie Fellowship maďarský vědec István Molnár. Podle něj se jedná o skvělý příklad vědecké spolupráce mezi Českou republikou a Maďarskem v rámci Visegrádské skupiny.

(István Molnár)

„Pro mě není těžké přestěhovat se na dva roky do Olomouce, protože s profesorem Doleželem, který je mým konzultantem v tomto projektu, se znám a spolupracuji už deset let. Proto z vlastní zkušenosti vím, že v laboratoři panuje skvělá atmosféra, pracují tam přátelští a vysoce kvalifikovaní kolegové,“ řekl István Molnár. 

Připravila: Vlaďka Coufalová, Odbor mediální komunikace AV ČR z podkladu Ústavu experimentální botaniky AV ČR
Foto: Radka Kvasničková (na úvodní fotografii: Aleš Pečinka)

Přečtěte si také